×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.4°C
Liene, Liena, Helēna, Elena, Ellena
Sestdiena, 18. augusts, 2018
24. marts, 2018
Drukāt

Gundars Āboliņš: Latvijā varu runāt atklāti, Vācijā gan ne (34)

Foto - Valts KleinsFoto - Valts Kleins

Gundars Āboliņš

Gundars Āboliņš, aktieris

Dzimis 1960. gada 7. janvārī Rīgā.
Strādājis Dailes, Jaunatnes un Jaunajā Rīgas teātrī, kopš 2015. gada – Minhenes Kamerteātra aktieris.
Saņēmis "Spēlmaņu nakts" gada aktiera balvu par izrādēm "Soņa" un "Ledus. Kolektīva grāmatas lasīšana ar iztēles palīdzību Rīgā", kā arī slepenā labvēļa balvu "Gada jūsma" (2006), labākā aktiera balvu starptautiskā teātra festivālā "Kontakt" (2007), preses simpātiju balvu starptautiskajā teātra festivālā Rijekā (2007), "Spēlmaņu nakts" skatītāju simpātiju balva par titullomu izrādē "Oblomovs" (2012) un Harija Liepiņa balvu par izcilību (2013).

Spilgts un daudzšķautņains. Improvizācijas meistars un domātājs. No tiem, kas televīziju neskatās un avīzes nelasa, taču zina un saprot, kas notiek. Minhenes Kamerteātra aktieris Gundars Āboliņš. Esam satikušies, lai runātu par izvēli un atbildību, vērtībām un jēgu.

Pēdējā laikā savā feisbuka profilā esi publicējis vairākus rakstus, kas veltīti Stambulas konvencijas analīzei. Kāpēc?

Esmu publicējis argumentētus kritiskus viedokļus par šo konvenciju, jo gribu, lai tos izlasa mani draugi un varbūt arī tie, kas reizēm ielūkojas manā profilā. Lai parādītu, ka pastāv dažādi viedokļi, lai nav tā, ka cilvēks tiek apstrādāts ar vienpusēju informāciju, ar vienu “pareizo” un šobrīd politiski vēlamo viedokli. Es tajā saskatu daudzus riskus. Konvencija nav ne plānota, ne domāta, nedz virzīta uz to, lai ierobežotu vardarbību, konvencijas mērķis ir pavisam cits, un to āža kāju nevar nepamanīt. Par šo āža kāju jau arī raisās diskusijas.

Vācijā dženderisms ir kļuvis par vienu no valsts politikas vadlīnijām. Kā tu to izjūti sadzīvē un ikdienā?

Es kolēģus vērtēju pēc viņu profesionalitātes, nevis pēc seksuālās orientācijas. Galvenais – vai spējam sastrādāties. Diskusiju gadījumos es pakāpjos malā. Lai gan man ir štata aktiera statuss, tomēr esmu tur viesis, tāpēc nevaru un negribu iejaukties viņu valsts iekšējās lietās. Tā ir viņu izvēle, un tās ir viņu tiesības. Manas tiesības ir klusējot nebūt vienisprātis. Bet to, ka šai politikai, kas diezgan tālu jau aizgājusi, ir bēdīgas sekas, dzīve rāda ik uz soļa.

Tu to patiešām Vācijā redzi?

Nu bet, protams, kurš tad to neredz! To visi redz. Daļa pieņem, ka tā tam ir jābūt. Tā ir viņu dzīve, viņu zeme, viņu valsts un viņu sabiedrība. Es viņu dzīvē un darbā piedalos zināmu laiku, taču tas nenozīmē, ka man tas automātiski būtu jāakceptē savā zemē, savā ģimenē un savu cilvēku lokā. Dzīve nav rotaļa “Ādamam bij’ septiņ’ dēli, visi dara tā”.

Vai Latvijā cilvēki pamazām sāk saprast, ka valsts problēmas ir mūsu problēmas, jo šī valsts esam mēs?

Sāk saprast. Arī Vācijā un citās Eiropas valstīs ir daudz cilvēku, kas to saprot un iekšēji nav ar to vienisprātis, taču viņiem ir ļoti ierobežotas iespējas savu viedokli paust publiski, jo ir viens valdošais viedoklis, “pareizais”, un, kolīdz tu paud atšķirīgu viedokli, tu riskē tikt nolamāts par homofobu vai rasistu, vai labējo populistu. Brīva un atklāta diskusija patlaban ir ļoti apgrūtināta, daudz vairāk apgrūtināta, nekā šobrīd pie mums.

Cik ilgi tu vēl plāno tur palikt?

Līgums man ir līdz jūlija beigām. Ja būs projekti, kas turpināsies arī nākamajā sezonā, sakarā ar šiem projektiem līgums varētu tikt pagarināts. Bet tā – es aizbraucu uz trim gadiem, kā aizgāju flotē dienēt.

Tikai atšķirā no tiem, kas flotē, tu kalendārā krustiņus pie katras nodzīvotās dienas nepievelc?

Kad ir darbs, par to nav laika domāt. Un tad skaties, divi mēneši jau pagājuši, kopš neesi bijis mājās. Bet tāpat jau sazvanāmies, kāds atbrauc ciemos, un es jau arī izmantoju iespējas aizbraukt pie tuviniekiem. Man bieži vien jautā: kad tu atgriezīsies? Bet es jau nekur neesmu aizgājis. Esmu uz brīdi izgājis, lai ieelpotu svaigu gaisu. Laiku pa laikam iegriežos Latvijā, viena kāja tur, otra te. Tagad pamazām atkal sāku pārnest svaru no vienas kājas uz otru. Esmu atsācis kaut ko darīt Jaunajā Rīgas teātrī, cenšos no jauna iekļauties ansamblī. “Soņu” mēs ik pa laikam spēlējam – augustā, kad Minhenē atvaļinājums, bet šeit sākas sezona, vai kādā citā brīvākā brīdī. Ja jau esmu atbraucis uz Rīgu, kāpēc neuzspēlēt “Soņu”? Tas pārmērīgu slodzi neuzliek, jo tā izrāde mums visu laiku ir “silta”. Tāpat arī “Divpadsmit krēsli”, tagad jau atkal nospēlēju divas izrādes. Aprīļa otrajā pusē būs “Oblomovs”. Tad vēl Māra Ķimele man piedāvā lomu jaunā izrādē, kam darba nosaukums ir “Silvija”. Arī Alvim Hermanim ir dažas ieceres. Augustā vācu režisors Gecs Leinevebers iestudēs izrādi, kur man atkal būs darbs. Redzi, manos gados visvairāk spēlē vectēvus, ģenerāļus un karaļus. Lielu, nesošu lomu ir stipri mazāk. Jābūt uz to gatavam.

Pievienot komentāru

Komentāri (34)

 1. Tā nu ir sanācis un pilnīgi neapzināti,ka manas lielākās un patiesākās autoritātes ir latviešu teātru aktieri un režisori.Diemžēl teātra spēļu baudīšana man ir reti,varbūt tāpēc spilgti notikumi.

 2. Kā izteicās “viedie marksisti” viss attīstās pa spirāli, te uz augšu, te atkal putinismā, staļinismā, nacismā, genderismā, kur ir tikai viens “pareizais” viedoklis, bet pārējie pēc piemeklētas klišejas tiek nosaukti par “netīriem žīdiem”, populisitiem, rasistiem, ksenofobiem, trockistiem, kuri iesākumā ir jāpakļauj ostrakismam, tad smadzeņu skalošanai, bet pēc tam Dahau, Kolima uttt.

 3. Paši izdomā dženderistus, paši ar viņiem cīnās… Paši izdomā, kādas varētu būt Stambulas konvencijas sekas un tad nu ar asinīm aizlijušām acīm tās apkaro. Diemžēl, kad lūdz norādīt, kurš pants tad latvju tautas gaišo nākotni apdraud, tad cērt kājiņu pie grīdas un sāk spiegt.
  Gundars Āboltiņš tad nu arī tik zemu ir kritis, ka intervija ar viņu ir jāsāk ar tādu jautājumu.

  • pilnībā piekrītu šim viedoklim. kaut kur izrakuši, ka atnāks kaut kāds GENDERS un visus apēdīs. pilnīgs murgs un stulbums, izdomājums. kā vispār 21. gadsmitā vēl var būt homofobs, es vispār nesaprotu, tas ir tik primitīvi un noželojami, visu laiku ciest un ceptues par svešu cilvēku dzīvēm, kur tev nav nekādas daļas.

 4. Inteliģence ir tautas sirdsapziņa, lasu Gundaru Āboliņu un rodas sajūta- pārdzīvosim un uzvarēim arī genderismu, jaunmarksismu un visus tos mēslus, ko gāž cilvēku apziņā.
  Viena kundze savlaik teica – kad pa ielu pretī nāk smaidošs Gundara Āboltiņš, ir ap sirdi tāds gaišums visai dienai.

 5. nesaprotu KO tie muļķu un siles zemes piekaucēji šeit vēl mocās?brauciet uz Īriju burkānus raut un preces krāmēt
  – būs miers…

 6. Mācās pielāgoties no aktieriem! Ar šīs pasaules varenajiem vajag mācēt sadzīvot, tad pārmaiņas nekaitēs.
  Daudziem bija labi gan pie krievu komisāriem, gan vācu kungiem – būs labi arī Rietumu jaunajā – džederistu pasaulē!

 7. Patiess raksts ar sakarīgu un argumentētu viedokli par notiekošo – tagad reti tādus publicē!

 8. Tas tāpēc, ka tu esi homofobs, rasists un populists

 9. Jā, taisnība. Skatos DW, tur kreiso propaganda sit augstu vilni. Aprej poļus, ungārus, austriešus. Slēdzu laukā, nespēju panest.

 10. Uzmanīgs un kluss jau Guntars bijis vienmēr. Malā stāvētājs, vērotājs, diplomāts. Bet , diemžēl, šāda nostāja Ir pārāk daudziem, tāpēc jau mēs atļaujam notikt lietām, kam nevajadzētu notikt. Vai tas nav egoisms un pašaprēķins? Uz ko tad lai tauta cer, ja ,,lielie ” cilvēki nedara neko, bet viņos varbūt kāds ieklausītos….

 11. Tiesaam, kaa nu pavada briivo laiku, vismaz Latvijaa pa svinga klubiem valkaajaas……

 12. ir jautājums : kur tad ir tā atklātā runa ? ja stambulas konvencijas mērķis nav mazināt vardarbību, tad kas tad ? un kā tad tas genderisms izpaužas Vācijā ?

 13. par pašu interesantāko – par to kas ir virsrakstā un kas ir tā jūtīgā tēma[stambulas konvencija] un tās ietekme – mazāk kā 1/4 no raksta…. ja tās konvencijas mērķis nav mazināt vardarbību – tad kas tad ? un varbūt varētu kādus piemērus, kas tad Vācijā ir ar to genderismu ? Kur tad ir tā atklātā runa, galu galā?!

 14. Arī es esmu studējis Stambulas konvenciju un jurisprudenci. Piekrītu Gundaram, ka tā ir domāta Atlantijas baltu rases postīšanai!

  • Diemžēl, jo pa virsu peldošie labi zin- jo tumsonīgāki kalpi, jo vairāk no viņiem varēs izsist… Visos laikos inteliģence un saimnieciski spējīgākie iznīcināti- šauti, pazemoti, izsūtītot no dzimtenes, izpostot mājas, kur viss veidots mierā un saskaņā ar dabu u.tml.
   Latvieši jūt un zin! Mūsu zeme dod mums garīgo un materiālo bāzi. Ja to sapratīsim, spēsim ilgāk izdzīvot un stāvēt pretī masu debilizācijai.

 15. Diemžēl vāciešì šinī jautājumā ir lupatas!Es dzīvoju netālu no Minhenes!100% taisnība!

  • Nedrīkst jau izteikties pret citādi orientētajiem.Izlaidība plaukst un zeļ,nekad nav biji tik daudz zilie un lebenes.Cilvēki uz to skatās ar riebumu,betklusē.

   • zilie ,lesbes tā ir dabas anomālija,slimība,starp dzīvniekiem tas netiek novērots.Sieviete parasti ir radītāja ,vīrietis spēks,sargātājs

    • Jā , jā , ka tik ne arī , lielais spēka devējs atradies. Cik pats Latvijā pelni? Nu ja pāris tūkstoši uz rokas,tad vēl nekas , ģimeni uzturēsi, ja ne muti ciet un kulaku priekšā. Ir jomas Latvijā kurās sievietes labi pelna, un šie niekkalbji ar saviem 700-1000 “kapeiciņiem” nav nepieciešami, vai jau šķiet smieklīgi. Un nekas vairs nebūs”kā parasti”. Kā parasti ir tā , kā mēs katrs vēlamies , tā arī dzīvojam. Mūsu pašu sakāmvārds- Vienam patīk māte, otram meita, trešam īsā kleita. Ar to arī viss izteikts. Stulbas diskusijas. Sameklējiet “”supermeņi” savā acī baļķi, nevis otra acī skabargu. Jūs alkohola pieveiktie, cigarešu dūmu apvītie, uz dīvāna veģetējošie(nuja kā parasti), slinkie un nedomājošie, ko variet piedāvāt sievietēm???Jā, sapratu, pliku NEKO ĪPAŠU.

  • Diemžēl, jo pa virsu peldošie labi zin- jo tumsonīgāki kalpi, jo vairāk no viņiem varēs izsist… Visos laikos inteliģence un saimnieciski spējīgākie iznīcināti- šauti, pazemoti, izsūtītot no dzimtenes, izpostot mājas, kur viss veidots mierā un saskaņā ar dabu u.tml.
   Latvieši jūt un zin! Mūsu zeme dod mums garīgo un materiālo bāzi. Ja to sapratīsim, spēsim ilgāk izdzīvot un stāvēt pretī masu debilizācijai.

 16. Arī te dzēš komentārus !!!

 17. Bijušais zemessargs Atbildēt

  Nu nevar runāt atklāti Delfos, ja runa ir par negatīvu komentāru pret čekistiem, kura kontrolē ir gāze Latvijā un krievu okupantiem. Delfi ir nopirkuši krievi.

  • Delfi tiesam ir palikusi par 5.kolonas atkrituma bedri . Ja paslave EU ,vai NATO , vai tautas letinu intereses, cezors klat ! Kauns !

 18. Nekas TĀDS, tomēr reizēm ir patīkami paklausīties, ko prātīgs cilvēks saka …

 19. Iespaids, ka intervētāja ļoti bij gribējusi par briesmīgo “dženderismu” parunāt, tak īpaši atsaucīgu partneri aktierī neatrada.

 20. Reti stulbs raksts! Liekas kā Vācijā dzīvo kādā krievu kolonijā!

 21. patīk aktiera viedoklis un veselīgā attieksme – reāla un samierinoša, dzīvei ir jāļaujas, lai tā mūs nes, nevis jāspirinās stenderēs bļaujot, ka visi citi vainīgi, lai veicas Āboliņa kungs!

Draugiem Facebook Twitter Google+