×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
21. februāris, 2013
Drukāt

NEDĒĻAS FILMA: Apsolītā zeme

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Nupat izrādīta Berlīnes kinofestivālā un jau saņēmusi ASV kritiķu asociācijas godalgu, Gasa van Santa un Meta Deimona kopīgiem spēkiem veidotā drāma “Apsolītā zeme” aicina pavisam nopietni aizdomāties par lielo korporāciju līdz galam nepateikto.


 

Stīvs Batlers ir kompānijas “Global Crosspower Solutions” pirmrindnieks – nācis no mazpilsētas un bērnību pavadījis vectēva fermā, bet pusaudža gados piektdienās devies uz vietējo krodziņu, bijis aktīvs ballīšu apmeklētājs, lai tad saņemtu drosmi un ģimenei paziņotu, ka neturpinās paaudzēs iesākto, bet dosies uz pilsētu un veidos karjeru. Kopš šīs sarunas ir pagājuši teju divdesmit gadi, un nu viņš atgriežas mazpilsētā. Ne dzimtajā, bet vienā no tām, kur savu biznesu izvēlējies izvērst “Global”, ar skaistām runām, glancētām brošūrām un cerīgiem nākotnes solījumiem cerot iegūt zemi, pretī solot pieklājīgu naudas summu un kaut kad nākotnē – arī procentus no peļņas. Gana kārdinoši, lai šādam piedāvājumam piekristu teju ikviens krīzes skartās mazpilsētas fermeris, kura eksistenci nodrošina ne īpaši apjomīgas valsts subsīdijas, bet tad pilsētiņas kopsapulcē savu runu iesāk Frenks Jeitss, vietējās skolas pasniedzējs ar ļoti iespaidīgu karjeru gan inženierijā, gan zinātnē, uzdodot iebraucējiem tiešus jautājumus, kas saausīties liek arī Pensilvānijas mazpilsētas ļaudīm.

Stīvs un Sjū ir ideāls pārītis, lai pierunātu pilsētniekus parakstīties uz daudzo lapu līgumiem – kaut arī katra darba metodes ir citādas, viņi panāk savu, te paslavējot, te izsakot komplimentu, te samaksājot aploksnē naudas summiņu, kas liktu klusēt. Bet viņi gan nerēķinājās, ka pašpuika Dastins Nobls neklusēs – tā vietā, lai pazustu, viņš uzsāk aktīvu darbību, kas vērsta pret “Global”, un, iemantojis vietējo uzticību, soli pa solim sagrauj Stīva un Sjū darbu.

Deiva Īgersa (viņš sarakstījis arī scenāriju Sema Mendesa drāmai “Ceļā”) stāsta pārvēršana kinematogrāfiskā formā bija komplekss un kolektīvs darbs, kurā iesaistījās aktieri Mets Deimons un Džons Krasinskis, turklāt viņi abi arī pildījuši šīs filmas producentu pienākumus, un kādu brīdi tika apsvērta doma režisora darbu uzticēt Deimonam, attiecīgi “Apsolītā zeme” kļūtu par viņa debijas darbu.

Taču, iesaistījies jau citos projektos, Deimons sauca palīgā senu draugu – Gasu van Santu, ar kuru sadarbība pirms 15 gadiem viņam un Benam Aflekam sagādāja pa “Oskaram” par oriģinālscenāriju, un, ņemot vērā van Santa izteikto un uz provokācijām tendēto rokrakstu, kā arī stāstā iekļauto morālo konfliktu, uz piekrišanu ilgi nebija jāgaida. “Apsolītā zeme” ir filma par sociālo atbildību, un tās veidotāji, paslīdot uz sentimentāla patosa pusi, atklāj mazā cilvēka likteni, kas, kaut arī nekurienes vidū dzīvota, nav ne par gramu sliktāka, neinteresantāka vai mazāk piepildīta par dzīvi metropolē. Vēstījums, ko uz ekrāna izspēlē gan aktieri ar Holivudas vārdu, gan aktieri, kuru varoņu dzīvei scenāristi tikai mazliet pieskārušies, nav pats oriģinālākais, kāds jebkad skatīts, taču sabiedrības procesu kontekstā liek aizdomāties, un tas viss notiek bez jebkādiem specefektiem, bez jebkāda pompa un klasiskas acu aizmālēšanas, bet pateicoties cilvēciskajiem stāstiem labā sniegumā kā no režisora, tā no aktieru puses, dažādu iemeslu dēļ gan izsprūkot no “Oskaru” jezgas un tādēļ zaudējot lielisku publicitāti.

 

UZZIŅA:

“Apsolītā zeme”/”Promised Land”

ASV, 2012.

Režisors: Gass van Sants

Lomās: Mets Deimons, Frānsisa Makdormande, Džons Krasinskis, Rozmarija De Vita, Hals Holbruks, Taituss Velaivers.

No 22. februāra “Kino Citadele”

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+