×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
13. februāris, 2012
Drukāt

Nelāgie tārpi zirņos

zirnutarpi

“Katru pavasari piemājas dārzā sēju zirņus, bet, kad izauguši un pākstis nobriedušas, izrādās, ka uzturā gandrīz nav lietojami, jo ir ļoti tārpaini. Kas būtu jādara, lai zirņos neiemestos tārpi? Kad un kādi līdzekļi jālieto?”
Zenta Madonas novadā

 

Nelāgie tārpi ir zirņu tinēja kāpuri. Latvijā izplatīts tumšais zirņu tinējs. Šie kaitēkļi barojas ne tikai zirņos, bet arī vīķos un dedestiņās. Pieauguši kāpuri pārziemo augsnē kokonos. Pavasarī, līdzko iesilst augsne, tie iekūņojas, bet jūnija beigās vai jūlijā izlido tauriņi. Zirņu ziedēšanas laikā uz lapām un pielapēm, retāk uz stublājiem un pākstīm, tie izdēj pa vienai vai vairākām olām. Atkarībā no temperatūras pēc 8 – 15 dienām izšķiļas kāpuri, kas iegraužas pākstīs un sāk baroties to iekšienē. Pēc 18 – 25 dienām pieaugušie kāpuri izgraužas no pākstīm un augsnes virskārtā izveido kokonu ziemošanai. Ja tauriņu lidošanas laikā vakaros un naktīs ir silts, nav vēja un lietus, tie intensīvi lido un izdēj daudz olu. Mazāk posta nodara vēsā un lietainā laikā.

Ko darīt? Jāievēro augseka. Nekādā ziņā nedrīkst sēt zirņus pēc zirņiem vai vīķiem! Jācenšas iesēt pēc iespējas agrāk, lai zirņi sāktu ziedēt pirms kaitēkļu masveida izlidošanas.

Latvijā šā kaitēkļa ierobežošanai atļauts izmantot insekticīdus Ciperkils 500 e.k (2. reģistrācijas klase) un Decis Mega (2./3. klase), kas jāsmidzina tūlīt pēc zirņu noziedēšanas. Diemžēl pilnībā aizsargāt zirņus no kaitēkļiem tie nespēj. Zirņu ziedēšana ilgst vairākas nedēļas, kaitēkļi katru dienu dēj olas un katru dienu izšķiļas kāpuri. Smidzināšanas laikā nav iespējams trāpīt katram kāpuram, bet pret kaitēkļa olām minētie augu aizsardzības līdzekļi ir bezspēcīgi. Turklāt tos drīkst izsmidzināt tikai naktīs (no plkst.22.00 līdz plkst. 5.00), jo abi minētie insekticīdi ir kaitīgi bitēm.

Viens no drošākajiem aizsardzības pasākumiem ir trihogrammu izlaišana. Šī sīkā spožlapsenīte tieši uz kaitēkļu olām izdēj 40 – 50 oliņu, bet izšķīlušies kāpuriņi izēd kaitēkļa olas saturu. Tas ir ļoti efektīvs paņēmiens, jo mušiņa pati atrod barību saviem pēcnācējiem. Spožlapsenītes ir tik sīkas, ka tās pārdod pēc svara – 1 g preparāta satur 50 000 īpatņu (trihogrammas kūniņu), ar to pietiek vienai izlaišanas reizei uz 1 hektāru. Spožlapsenītes nelido tālu (tikai 15 – 20 m), tādēļ tās jāizlaiž vairākās vietās un vairākas reizes, aptuveni ik pēc 7 – 10 dienām.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+