Kultūra
Teātris un kino

Nelasīts un pravietisks: Imanta Ziedoņa nepublicētās domas aktuālākas nekā jebkad 8

Publicitātes foto

Mūzikas namā “Daile” 16. novembrī pirmizrādi piedzīvos koncertuzvedums “Citādas debesis, tā pati dvēsele”, kurā skanēs mūzika, fragmenti no dzejnieka Imanta Ziedoņa nepublicētajām dienasgrāmatām, dzejnieka epifānijas un dzeja, pastāstīja uzveduma veidotāji.

Koncertuzvedumā fragmentus no dzejnieks dienasgrāmatām lasīs dzejnieka dzīvesbiedre un aktrise Ausma Kantāne, dzeju un epifānijas lasīs aktieris Vilis Daudziņš, bet Ziedoņa dzeju mūzikā ietērps ģitāras virtuoza Kaspara Zemīša improvizācijas. Koncertuzveduma režisors ir Pēteris Krilovs.

Impulsu koncertuzvedumam devusi nejaušība, pastāstīja Ausma Kantāne: “No Dailes teātra jau kādu laiku esmu prom, un vienmēr domāju: ja es veidotu kādu uzvedumu, gribētu to darīt kopā ar Krilovu, kurš it kā mans laikabiedrs, bet ļoti izjūt nākotni.” Savukārt Kaspars Zemītis un Vilis Daudziņš katrs ar savu māksliniecisko pienesumu ļaus uzvedumam uzplaukt “kā dievišķīgam augam,” sacīja aktrise.

Materiāls iekritis rokās pērn, Raiņa jubilejas gadā – aktrise meklējusi Imanta Ziedoņa pierakstus par Raini, un pamanījusi kādu dienasgrāmatu, kurā bijuši 2003. gada ieraksti. Tos dzejnieks gatavojies nolasīt 2005. gada Zvaigznes dienā, diemžēl dienu pirms tam piedzīvoja insultu. Kantāne pastāstīja, ka redzams, – jau ar nedrošu roku tapušas vēlākas piezīmes un precizējumi. Tagad paša Imanta Ziedoņa sakārtotie dienasgrāmatas izvilkumi beidzot piedzīvos dienasgaismu. Koncertuzvedumā tiks lasītas dzejnieka domas par savā ģimenē, tuvinieku un draugu dzīvēs notiekošo, kā arī notikumiem Latvijā un pasaulē.

Krilovs stāstīja, ka, veidojot dokumentālās filmas, daudz strādājis ar arhīvu materiāliem un tajā laikā ievērojis – kamēr kāds cilvēks ir dzīvs, viņa izteiktās domas uztveram kā gaisīgas un mainīgas. “Savukārt, ja cilvēka vairs nav starp mums un mēs lasām viņa pierakstītās domas, tad tas jau ir milzīgi smags materiāls, tās it kā pārakmeņojas un atstāj uz mums daudz lielāku iespaidu,” sacīja režisors. Krilovs uzsvēra: dīvaini, ka tas, ko Ziedonis pierakstījis pirms vairāk nekā desmit gadiem, tikpat aktuāls arī šodien.

Savukārt Vilis Daudziņš piebilda, ka koncertuzvedums ir šajā radošajā procesā iesaistīto cilvēku satikšanās uz mirkli. “Tas ir iemesls priekam – derīgam, vērtīgam un pievilcīgam priekam,” sacīja Daudziņš.

Ausma Kantāne pastāstīja, ka, Ziedonim aizejot, palikušas pavisam 30 nepublicētas dienasgrāmatas – un tādas tās pagaidām arī paliks. Ar diviem iespējamiem izņēmumiem. Viens no tiem ir koncertuzveduma teksts, kuru pats dzejnieks sakārtojis, izvēloties pozitīvākos, gaišākos ierakstus, kas mudina uz prieku. Otrs – 1986. gada dienasgrāmata, kad Imants Ziedonis, ilgstoši uzturoties slimnīcā un sanatorijā, daudz reflektējis par Raini, kuram tikko bija nosvinēts 120. jubilejas gads, “Bhagavadgītu”, kuru sanatorijā lasījis, kā arī Latvijas kultūru kopumā.

Koncertuzvedums “Citādas debesis, tā pati dvēsele” mūzikas namā “Daile” notiks 16. un 17. novembrī. Biļetes iepriekšpārdošanā var iegādāties “Biļešu paradīzē”. Biļešu ienākumi tiks ieguldīti Imanta Ziedoņa muzeja attīstībā.

Tā kā Vilis Daudziņš un Kaspars Zemītis ir aizņemti citos projektos, nav zināms, kad un vai vēl pēc novembra koncertuzvedumu varēs noskatīties. Pēteris Krilovs gan pieļāva – tas varētu pārtapt sava veida “jam session”, kurā skanošā mūzika un teksti mainītos atkarībā no dalībnieku noskaņojuma.

Galerijas nosaukums
LA.lv