×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
19. jūlijs, 2017
Drukāt

Satrauc aicinājums ārstus neparakstīt e-veselības līgumu un sistēmu nelietot (15)

Foto - LETAFoto - LETA

Primārās aprūpes pieejamība valstī ir atjaunojusies, un ģimenes ārsta praksē vidēji tiek uzņemti apmēram 19 pacienti, šodien preses konferencē par rīcību saistībā ar primārās veselības aprūpes nodrošināšanu teica veselības ministre Anda Čakša.

Ministri joprojām satrauc Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) aicinājums ārstus neparakstīt e-veselības līgumu un sistēmu nelietot, jo tas esot nopietns gājiens pret pacientiem. Šāds aicinājums esot destruktīvs, un neveicina konstruktīvu sadarbību, piepilda ministre.

Tāpat viņa norādīja, ka nākamnedēļ, 27.jūlijā, plkst.13 Veselības ministrija (VM) aicina ģimenes ārstus uz sarunu par nozares problēmjautājumiem, tostarp par birokrātijas mazināšanu, kvalitātes kritērijiem, kapitācijas naudas modeļa uzlabošanu, kā arī par papildus finansējumu veselības aprūpei.

Čakša norādīja, ka uz visiem ģimenes ārstiem attiecas jau iepriekš ar Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociāciju (LLĢĀA) parakstītā vienošanās, tāpat piedāvājums par 150 eiro palielināt kapitācijas naudu joprojām esot spēkā.

Ministrijas valsts sekretāra vietniece veselības politikas jautājumos Daina Mūrmane-Umbraško norādīja, ka kopš 3.jūlija, kad sākās ģimenes ārstu streiks, laiks aizvadīts samērā mierīgi, jo neviena ārstniecība iestāde nav ziņojusi par grūtībām, ar kurām nevarētu tikt galā.

Mūrmane-Umbraško atzīmēja, ka ģimenes ārstu streika laikā pie citiem mediķiem vērsušies apmēram 4600 pacientu, kuriem palīdzības saņemšanai būtu bijis jāvēršas pie sava ģimenes ārsta. Skaits neesot bijis liels, tāpēc arī tas lielus sarežģījumu neradīja.

Arī ģimenes ārstu konsultatīvajam tālrunim pieauga zvanu skaits, tomēr apmērs neradīja pārslodzi un tas spēja tikt galā ar pacientu zvaniem, skaidroja Mūrmane-Umbraško.

Pēc viņas paustā, tāpat saņemta virkne sūdzību par to, ka ģimenes ārstu praksēs valsts apmaksātie pakalpojumi tiek sniegti par maksu, kaut arī to ārsti nedrīkst darīt. VM aicina iedzīvotājus vērsties Veselības inspekcijā (VI) un ziņot par šādiem gadījumiem.

Mūrmane-Umbraško informēja, ka iedzīvotāju sūdzību dēļ VM lūdza VI “iegriezties praksēs”. Kopš streika sākšanās VI devusies uz 178 ģimenes ārstu praksēs, lai apzinātu situāciju. 37 no šiem ģimenes ārstiem piedalās streikā, 23 – piedalās streikā, bet turpina sniegt valsts apmaksātus pakalpojumus, savukārt 118 ģimenes ārsti strādā un nodrošina iedzīvotājiem veselības aprūpi.

VM pārstāve arī uzsvēra, ka VI pārbaudes nav vēršanās pret ārstiem, bet gan veids, kā pārliecināties, pa praksēs, par kurām VM nebija informācijas, primārā aprūpe darbojas.

Pagaidām VM izstrādātā sistēma streika laikā strādā un iedzīvotājiem pakalpojumus var saņemt, kur viņiem tas ir vistuvāk un vislabāk, tomēr jāturpina ar ģimenes ārstiem meklēt risinājumu, lai primārā veselības aprūpe varētu atgriezties “normālā ritmā”, skaidroja Mūrmane-Umbraško.

Kā ziņots, ģimenes ārsti, kuri šomēnes sāka protesta akciju, šodien pāries uz citu protesta formu, ko paši dēvē par “modificētu” streiku – tiks pieņemti ne vairāk kā 20 pacienti dienā, turklāt netiks veikta pieaugušo profilakse.

Izvērtējot Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) un veselības ministres gala piedāvājumu veselības nozares uzlabošanai, LĢĀA vadītāja Sarmīte Veide teica, ka neparakstīs vienošanos un turpinās protestu, mainot tā formu.

Streika termiņš patlaban noteikts līdz 1.oktobrim. Līdz tam laikam LĢĀA gan mēģinās aicināt uz sarunu Kučinski, lai rastu situācijas atrisinājumu. Taču līdz tam jaunā streika forma noteiks, ka ģimenes ārsti veiks pacientu aprūpi, dienā pieņemot ne vairāk kā 20 pacientus. Ja būs vairāk nekā 20 pacienti, tad viņiem būs jāpierakstās rindā, kas var ilgt pat vairāk nekā trīs nedēļas.

Tāpat ģimenes ārsti neveiks pieaugušo profilaksi. To ģimenes ārsti īstenos vien tad, ja pacienti to izvēlēsies darīt par maksu. Streika komiteja arī aicinās ārstus neparakstīt e-veselības līgumu un to nelietot.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Prorams,ka Čakšu tas satrauc!

 2. Runā par deviņiem mēmiem Atbildēt

  Veselības ministre Anda Čakša vakar teica,šodien saka,pārējie tādi nerunīgi.

 3. Aicinājums nelielot t.s. e-medicīnu ir tāds pats aicinājums kā nedzert balinātāju. Būs tikai un vienīgi labāk.

 4. Spānijas laimības apcerētājs ir vistiešākais viltus ziņu veidotājs un ārstu apmelotājs.Pieminētais,ka ikviena slimības vēsture ir viegli atrodama internetā ir viena no lielākajām problēmām-vai visiem ir jāapcerē citu cilvēku nelaimes.Kāpēc ārsti izrādas nejēgas,bet ministre,kas pirms tam ir neveksmīgi vadījusi Bērnu slimnīcu un atļaujas ņirdzīgi runāt par mediķiem ir pariesības lakstīgala?Varbūt vajag padomāt par bērniņa iznēsēšanu un paiet malā no darbiem ko nevar pacelt.

  • Simona nekad nav bijusi Spānijā.Varu piebilst,ka slimnieks ārstu var izsaukt mājā un par to nav jāmaksā.
   Onkoloģijas slimniekiem pēc ķīmijas terapijas nonāk atpūtas zālē,kur atpūšas skatoties pieaicinātu mākslinieku uzstāšanos .Slimnieki skatās un klausās māksliniekus sēžot pie galdiem kur traukos augļi, atspirdzinoši dzērieni.Slimniekiem uz mājām tiek doti vitaminizēti kokteiļi ,kuros pievienotas nepieciešamas minerālvielas iepildītas 300ml. pudelītēs ,iesaiņojumā 30 gab. domāts mēnesim.Šāda iepakojuma cena 150 eiro ,bet par to nekas nav jāmaksā,jo Spānijā ir oblig”atā veselības apdrošināšana.
   lūk tā Simona.

 5. Slikta vai laba e-veselība iespejams ka sistēmu radīs caurskatāmu.

 6. Citu paudēju nav?

 7. Atcerējusies par pacientiem Atbildēt

  Ne ārstus,ne pacientus tas nesatrauc.Bet ministre nav pacienti,lai runātu viņu vietā! Satrauc neatkarīgu slimokasu neesamība vienīgi Latvijā.Jo citās ES valstīs slimokases ir tās,kuru rokās ir visa medicīnas nauda,kuras slēdz līgumus ar ārstiem un izmaksā slimības pabalstus!

 8. Atlaist kas streiko Atbildēt

  Var strikot, boikotēt,nestrādāt kaut gadiem. Vieta tukša nepaliks nāks citi jaunāki ğimenes ārsti. Ārsti pierāda ka strikojot vai nestrādājot bez viņiem var iztikt. Tāpat kā bez veselības ministrijas vadības atsēž laiku tik.

 9. Vai ārsti vāc ziedojumus no pacientiem, ka katru vasaru atvaļinājumus pavada kurortos? Un kādiem parketdžipiem braukā – nenoskatīties, bet pacienti lai stāv rindā kamēr nomirst vai bleķo uz rokas. Streiks, kas papildina ārstu kabatas.

 10. Slikta produkta ieviešana var beigties slikti – lai uztaisa kārtīgu pilotprojektu, pirms laiž klajā. Pacientiem nav jācieš no slikta produkta. Pārāk bieži sistēma nestrādā un tiek tehniski uzlabota. Ārstam tā ir īsta elle, ja pacientam nevar izrakstīt lapu vizītes laikā un jālūdz atnākt vēlāk. Vēl trakāk būs at veciem łaudīm, kuriem at saprašanu jau tagad ir grūti

 11. Nožēlojamie radījumi ,kā ārsti,tā ministre un valdība!
  Vairākus gadus pēc kārtas dažus mēnešus ciemojoties pie radiem Spānijā bija nepieciešama medicīniskā palīdzība .Vispirms uzmanību pievērsu tualetei – no krāna silts un auksts ūdens,salvetes,tualetes papīrs,šķidrās ziepes .Pie tualetes telpas durvīm no iekšpuses dezinfikācijas grafiks ik pēc pāris stundām ar izpildītāja parakstu. Man kā pensionāram zālēm 50% atlaide,lai aptiekā tās iegādātos jānosauc tikai savs vārds un uzvārds. Saņemtām zālēm speciāla atzīme ,ka tās pienākas tikai man.Visa mana slimības vēsture ārsta datorā.Arī neatliekamās med.palīdzības auto un kura rakstīts,, ambulance,, datorā var nekavējoši sameklēt jebkura slimnieka slimības vēsturi.

  • Nepareizs salīdzinājums Atbildēt

   Spānija nepiedzīvoja to audzinājošo Krievijas režīmu kas veidoja Latviju tādu kāda tā ir šodien.

 12. “Grūtai” mātītei ir grūtības ar loģiku…

 13. Ārsti, īpaši vecā paaudze, taču NEPROT strādāt ar datoru.
  Atsaukšanās uz pacientu interešu iespējamo aizskaršanu ir liekulīga.

Draugiem Facebook Twitter Google+