Pasaulē
Eiropa

Norvēģijā šonedēļ sāksies vērienīgi NATO manevri0

Foto: LETA/AFP

Norvēģijā no 25.oktobra līdz 7.novembrim notiks NATO manevri “Trident Juncture 18”, kas būs alianses vērienīgākās militārās mācības kopš Aukstā kara beigām.

Manevros piedalīsies aptuveni 50 000 karavīru no 31 valsts

– 29 NATO valstīm, kā arī Somijas un Zviedrijas. Sauszemes manevri notiks Norvēģijas centrālajā daļā, jūras spēku manevri – Atlantijas ziemeļdaļā un Baltijas jūrā, bet gaisa spēku manevri – Norvēģijas, Zviedrijas un Somijas gaisa telpā.

Šajos manevros piedalīsies par 10 000 karavīru vairāk nekā 2002.gada Polijā notikušajos manevros “Strong Resolve”, kas pulcēja karavīrus no alianses dalībvalstīm un 11 partnervalstīm.

Ne mazāk kā 10 000 transporta līdzekļu piedalīsies šajās militārajās mācībās. Novietoti viens aiz otra, tie veidotu 92 kilometru garu rindu, liecina Norvēģijas armijas aplēses.

Manevros piedalīsies 250 lidaparāti un 60 kuģi, arī ASV aviācijas bāzes kuģis “Harry S. Truman”.

Vairāk nekā 20 000 sauszemes karaspēka, 24 000 flotes un 3500 gaisa spēku karavīru piedalīsies mācībās. Arī 1000 loģistikas speciālistu un 1300 personāla pārstāvju no vairākām NATO pavēlniecībām.

Visplašāk manevros pārstāvētas būs ASV, Vācija, Norvēģija, Lielbritānija un Zviedrija.

Lai izmitinātu, pabarotu un atbalstītu tik lielu karavīru skaitu, nepieciešama ievērojama loģistika.

Norvēģijas armija nodrošinājusi 35 000 papildu gultu. Tiks izsniegti 1,8 miljoni maltīšu un 4,6 miljoni ūdens pudeļu. Paredzams, ka būs jāmazgā 676 tonnas netīro drēbju.

Kā apliecinājums tam, ka nav viegli būt sagatavotiem pilnībā,

atklātībā nākusi ziņa, ka Nīderlandes armija aizmirsusi iegādāties siltu apģērbu 1000 karavīru, kas piedalīsies manevros,

vēsta laikraksts “De Telegraaf”.

Kad atbildīgās amatpersonas atskārtušas, ka oktobra beigās Norvēģijā mēdz būt visai vēss, bijis jau par vēlu izsludināt iepirkuma konkursus. Situācija atrisināta, armijai izsniedzot katram karavīram zināmu naudas summu, lai viņi nepieciešamo apģērbu iegādājas paši.

Saistītie raksti

Latvijas Aizsardzības ministrijā (AM) aģentūru LETA informēja, ka mācībās piedalīsies arī vairāk nekā 40 Latvijas pārstāvji. Latvijas bruņotos spēkus Vācijas kontingenta sastāvā pārstāvēs Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde un Zemessardzes 54.kaujas atbalsta bataljons ar vieglo militāro inženieru vadu, mehāniķu grupu un Nacionālā atbalsta elementu.

Viens no mācību uzdevumiem ir arī nodrošināt Latvijas karavīru pilnvērtīgu sagatavošanu dežūrai NATO Sevišķi ātrās reaģēšanas vienībā (VJTF) Vācijas kontingenta sastāvā 2019.gadā. Tāpēc mācību laikā īpaša vērība tiks pievērsta kaujas atbalsta procedūru pilnveidošanai, lai nodrošinātu kaujas inženieru savietojamību kopīgu uzdevumu izpildē, norādīja Latvijas AM.

LA.lv