Foto: LETA

Pagājis gads kopš Grāmatu ķēdes 0

Svētdien, 18. janvārī, aprit gads kopš Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) un nodibinājuma “Rīga 2014” organizētās vērienīgās akcijas “Gaismas ceļš – Grāmatu draugu ķēde”, taču interese par šo notikumu jūtama vēl aizvien, portālam LA.lv pastāstīja LNB komunikāciju speciālists Augusts Zilberts.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Pasākums pulcēja vairāk nekā 14 tūkstošus cilvēku no visas Latvijas un ārzemēm, lai plecu pie pleca, veidojot cilvēku ķēdi, nodotu grāmatas no LNB vēsturiskās ēkas K. Barona ielā 14 uz jauno celtni – Gaismas pili.

“Kaut arī kopš “Grāmatu draugu ķēdes” apritējis jau gads, tomēr vietējās un ārzemju sabiedrības interese par šo radošo fenomenu ir jūtama joprojām. Cilvēku atsaucība bija negaidīta, radot apbrīnojamu pasākuma rezonansi arī daudzās citās pasaules valstīs un medijos – kopskaitā ap 400 publikāciju! Vēlamies vēlreiz pateikties visiem akcijas dalībniekiem, tostarp Latvijas bibliotekāriem, medijiem, uzņēmumiem un amatpersonām par atbalstu un dalību tās īstenošanā! Tautas grāmatu plaukts aizvien tiek papildināts, un, ļoti iespējams, drīzumā aicināsim visus piedalīties vēl kādā interesantā grāmatu dāvināšanas notikumā,” pauž LNB direktors Andris Vilks.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Gaismas ceļš – Grāmatu draugu ķēde” bija viens no Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas atklāšanas notikumiem. 2014. gada 18. janvārī piecu stundu laikā tika pārnestas aptuveni 2000 grāmatas, kas nu izvietotas Tautas grāmatu plauktā, kas Gaismas pils ātrijā slejas piecu stāvu augstumā un ir viens no centrālajiem tās interjera elementiem. Katra no akcijas laikā pārvietotajām grāmatām ir kāda cilvēka dāvinājums LNB – personīgi nozīmīga un īpaša grāmata, kuras titullapā ierakstīts vēstījums vai personisks stāsts, kas saistās ar konkrēto izdevumu.

Pirmā grāmata, kas akcijā sāka ceļu uz jaunajām mājām, bija 1825. gadā Sanktpēterburgā latviešu valodā izdotā Bībele, ko bibliotēkai uzdāvinājis grāfs Lambsdorfs. Savukārt pēdējā un visilgāk pa cilvēku rokām ceļojusī akcijas grāmata bija Pētera Upenieka “Balandnieki”.

Šobrīd Tautas grāmatu plauktā atrodas ap 4500 grāmatu vairāk nekā desmit valodās (latviešu, lietuviešu, igauņu, angļu, vācu, krievu, zviedru, franču, čehu, gruzīnu, japāņu, mongoļu). Aizvadītā gada laikā plauktā ievietoti vairāk nekā 600 izdevumu.

Populārākās grāmatas plauktā: Aleksandra Grīna “Dvēseļu putenis” (32), Andreja Pumpura eposs “Lāčplēsis”, Edvarda Virzas “Straumēni” (abas – ap 20.), Andreja Upīša “Zaļā zeme” (ap 15), Ēriha Marijas Remarka “Trīs draugi” (vairāk nekā desmit.).

Vērtējot dāvinājumu skaitu, iespējams gūt secinājumus par atsevišķu autoru īpašu popularitāti. Tautas grāmatu plauktam uzdāvinātas apmēram 70 Raiņa sarakstītu grāmatu, tostarp vairāki Kopoto rakstu eksemplāri (viens dāvinājums saturēja arī Raiņa bisti). Savukārt I. Ziedonis šobrīd pārstāvēts ar aptuveni 50 grāmatām, no kurām visvairāk dāvināts dzejoļu krājums “Taureņu uzbrukums” (11).

Grāmatu dāvinātāju sadalījums pa pilsētām: no Rīgas (ap tūkstoti), no Valmieras, Liepājas, Bauskas un Daugavpils (ap simtu).

Paredzēts, ka nākotnē Tautas grāmatu plauktā ievietotās grāmatas būs iespējams saņemt arī lasīšanai.

Reklāma
Reklāma

Zilberts atgādina, ka Tautas grāmatu plauktu papildināt iespējams vēl aizvien, un plašāka informācija par to atrodama projekta mājaslapā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.