×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
3. novembris, 2014
Drukāt

Vai nepieciešams paaugstināt ministru algu? (5)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Pēdējā 11. Saeimas plenārsēdē deputāti noraidīja Lolitas Čigānes (“Vienotība”) priekšlikumu celt algas valdības vadītājam un ministriem. Šobrīd Ministru prezidenta alga tiek aprēķināta, reizinot aizpagājušā gada vidējo tautsaimniecībā strādājošā algu ar koeficientu 4,5, bet ministra – 3,6. L. Čigāne piedāvāja šo koeficientu valdības vadītājam palielināt par 1 procentu, bet ministriem – par 1,5 procentiem, tādējādi premjera alga palielinātos par 1164 eiro pirms nodokļu nomaksas (bruto), bet ministru – par 1153 eiro. Patlaban valdības vadītāja alga bruto ir 2775 eiro, bet ministra – 2499 eiro.

Vilis Krištopans, ekspremjers un bijušais satiksmes ministrs: “Skaudīgie bāleliņi nedomā ar galvu – tikai brēc. Divdesmit piecus gadus esmu strādājis uzņēmējdarbībā un zinu, kāda līmeņa cilvēki varētu būt ministri. Ministriem jāmaksā tik daudz, cik brīvajā tirgū, lielajās celtniecības firmās, bankās nopelna tās vadītāji. Vismaz no pieciem līdz desmit tūkstošiem eiro. Tiesa, Latvijā ministriem 10 tūkstoši ir nereāli, jo mūsu valsts nav bagāta. Taču viņiem jāmaksā tik, cik labus, profesionālus cilvēkus tur grib redzēt. Kad pats strādāju par ministru, pēc nodokļu nomaksas saņēmu 600 latu. Ierēdņiem maksāja vēl mazāk. Atceros, izsludinājām konkursu uz referenta vietu. Atnāca divi alkoholiķi un viens nekam nederīgs aktieris. Par lētu naudu nevar nopirkt labu preci. Ja gribam, lai Latvijai pienāk labāki laiki, par ministriem jābūt augstas klases labi atalgotiem profesionāļiem.”

Ainārs Šlesers, bijušais satiksmes ministrs: “Ministru algas ir jāpalielina, bet forma, kā tiek apspriesta šī nepieciešamība, ir nepieņemama. Ja gadu pirms Saeimas vēlēšanām politiķi būtu pieņēmuši lēmumu, ka jaunās valdības ministriem, kas strādās pēc vēlēšanām, alga būs kaut vai 10 tūkstoši eiro, tad tas būtu saprotams. Bet tagad iznāk tā, ka dienu pēc Saeimas vēlēšanām ministri paši sev vēlas paaugstināt algu, un tas jau ir amorāli. Atceros, ka Einars Repše savā laikā panāca algu paaugstinājumu, un es, būdams Ministru prezidenta biedrs, protestēju pret to, savu algu ziedojot.”

Linda Abu Meri (Mūrniece), bijusī iekšlietu ministre: “Tagad, strādājot privātajā biznesā, esmu pārliecināta, ka būtu nepierunājama atkal kļūt par ministri, jo mana alga ir krietni lielāka par ministra algu. Taču ir jāņem vērā valsts finansiālie apstākļi. Tas ir pilnīgi nepieņemami, ka Saeima par šo jautājumu spriež pēdējā plenārsēdē. No malas raugoties, izskatās, ka tā ir pretimnākšana 12. Saeimai, lai tai nebūtu jārunā par šo visai kutelīgo jautājumu un lai vēlētājiem pēc tam nebūtu ko pārmest.”

Tatjana Koķe, bijusī izglītības un zinātnes ministre: “Ministram ir jānodrošina tā politiskā atbildība, kas viņam ir uzticēta, tāpēc viņš nedrīkst būt savā nozarē zemāk atalgotais cilvēks. Nav runas par naudas apjomu, bet gan to, kādas personas ministra krēslā vēlamies redzēt un ko no viņām prasīt. Saeimas izvēlētais veids, kā par šo jautājumu tika diskutēts, liek secināt, ka diskusijas rezultāts bija atbilstošs izvēlētajai formai.”

Ainars Baštiks, bijušais bērnu un ģimenes lietu ministrs: “Tas nav tik vienkārši atbildams jautājums. Man nebūtu žēl, ka ministri saņem lielāku algu, ja salīdzina kontekstā ar ministriem Lietuvā un Igaunijā, jo atbildība un darba slodze ir ļoti liela. Tā ir kā diena pret nakti ar Saeimas deputātiem. Taču tajā pašā laikā jāatzīst, ka nav īsti labi palielināt tikai ministru algu. Kopā ar to vajadzētu palielināt arī ierēdņu algas, jo tieši viņi ir valsts pārvaldes pamats.”

Gundars Bērziņš, bijušais veselības ministrs: “Tas nav pirmais darbs, ar ko politiķiem pēc vēlēšanām vajadzētu nodarboties. Ministri jau nenāk strādāt algas dēļ. Nepatīkami, ka šis jautājums ir izrauts no kopējā konteksta – alga jau būtu jāpalielina ne tikai ministriem, jo arī mediķiem un citiem speciālistiem tā ir zemāka nekā citās Eiropas Savienības valstīs.”

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. "Vienotības" zināšanai Atbildēt

    Eiropas valstīs,kurās ir lielas ministru algas,tās lielas ir arī pastniekiem un sētniekiem!

  2. Palielināsim sev algas un samazināsim sev IIN!

  3. Saglabājot divtik ministriju kā Eiropas bagātākajā valsti,ar piecreiz lielāku iedzīvotāju skaitu-Šveicē?

  4. Šiem pašiem politiķiem,kuri tagd brēc par algu palielināšanu,taču nebija pilnīgi nekādu iebildumu,ne tikai pret algu palielināšanu,bet pat dubultošanu valsts uzņēmumu valdēm,lai gan tās arī pirms tam bija nesamērojami lielākas par ministru algām! Klusēja Lolita Čigāne,klusēja ILze Viņkele,klusēja Jānis Reirs!

  5. Sekosim Briseles piemēram Atbildēt

    Pēc ministriju skaita samazināšanas Latvijā līdz Briseles desmit un Briseles progresīvo nodokļu ieviešanas!

Draugiem Facebook Twitter Google+