Kultūra
Mūzika

Pēc sešu gadu pārtraukuma Latvijā koncertēs Andris Nelsons0

Foto: Gerth Motes

Šī gada 13. un 14. oktobrī valsts simtgades koncertcikla “Dzimuši Latvijā” ietvaros ar divām krāšņām koncertprogrammām Rīgā viesosies viens no vecākajiem un izcilākajiem pasaules orķestriem Leipcigas Gewandhausorchester orķestris Andra Nelsona vadībā, informē rīkotāju – Andreja Žagara kultūras atbalsta un attīstības fonda – pārstāvji.

Izcilais latviešu diriģents Andris Nelsons, kurš šoruden tieši Latvijas valsts simtajā dzimšanas dienā svinēs savu četrdesmit gadu jubileju, šī gada februārī stājās Leipcigas Gewandhausorchester orķestra mākslinieciskā vadītāja amatā. Pēc vairāku gadu pauzes diriģents kopā ar orķestri divos krāšņos koncertos ir gatavs priecēt arī klausītājus Rīgā – pēdējo reizi Latvijā diriģents uzstājās 2012. gadā ar viņa tobrīd vadīto Birmingemas simfonisko orķestri.

13. oktobra koncertā Latvijas Nacionālās operas Lielajā zālē kopā ar orķestri uzstāsies starptautiski atzītais latviešu soprāns Kristīne Opolais, kuras izpildījumā dzirdēsim ainas no Čaikovska operām “Jevgeņijs Oņegins” un “Pīķa dāma”. Pirmoreiz Latvijā skanēs arī komponista Andra Dzenīša jaundarbs “Māra”, kas radīts pēc Bostonas simfoniskā orķestra un Leipcigas Gewandhausorchester orķestra pasūtījuma un pasaules pirmatskaņojumu būs piedzīvojis Leipcigā 4. oktobrī. Koncerta 2.daļā skanēs Gustava Mālera monumentālā Pirmā simfonija “Titāns”.

Savukārt 14.oktobra koncerta 1. daļā kopā ar Andri Nelsonu un Gewandhausorchester orķestri muzicēs izcilais zviedru trompetists Hokans Hardenbergers, kura pamudināts arī Andris Nelsons atsācis spēlēt trompeti. Koncerta programmā dzirdēsim 20.gadsimta vācu avangardista Bernda Aloiza Cimmermana trompetes koncertu “Nobody knows the trouble I see”, kā arī Gustava Mālera 5. simfoniju.

Īpašās muzikalitātes, partitūru lasījuma dziļuma, interpretāciju drosmes, aizrautīgās pašatdeves, mākslinieciskās atraktivitātes un personības starojuma dēļ Andri Nelsonu ir iemīlējusi un augstu novērtējusi gan publika, gan arī kritiķi un orķestru mūziķi. Diriģenta pēdējo gadu panākumus cildina ne tikai jau divus gadus pēc kārtas saņemtā Grammy balva, bet arī dzimtenē atkārtoti piešķirtās Lielās mūzikas balvas un visaugstākais valsts apbalvojums – Triju Zvaigžņu ordenis. Diriģents nu jau piekto sezonu ir arī pasaulslavenā Bostonas simfoniskā orķestra muzikālais vadītājs.

Sadarbību ar Vīnes filharmoniķiem šovasar turpināja viņa diriģētie koncerti īpaši prestižajā Zalcburgas festivālā, bet īsi pirms tam diriģents bija sastopams otrpus okeānam Tenglvudas festivālā ASV, vadot Džakomo Pučīni operas Bohēma koncertuzvedumu, kura zvaigžņu sastāvā Mimī lomā mirdzēja soprāns Kristīne Opolais. Latviešu diriģenta šīs vasaras spožāko veikumu vidū ir arī Riharda Vāgnera Loengrīna partitūras izcilā krāšņuma godāšana visādi citādi skarbajā jauniestudējumā, kura pirmizrāde Londonas Koventgardenā notika 7.jūnijā. Andra Nelsona koncertvasara turpina būt karsta un aizrit galvenokārt ASV, savukārt rudenī diriģents dosies Eiropas koncertturnejā ar abiem viņa vadītajiem orķestriem, tajā skaitā viesojoties arī Latvijā.

Biļešu cena uz koncertiemir no 50 līdz 200 eiro.

LA.lv