Kokteilis
Mīli

Esi pietiekami labs tēvs. Astoņu bērnu tēva atziņas par attiecībām, kad ģimenē ir zīdainis0

Astoņu bērnu tēvs, bērnu ārsts Viljams Sirza neraksta perfektajiem tēviem (tādu nav!), bet dod iespēju vīrietim sajusties labam tēvam. Pārliecināts, bet ne pašpārliecināts. Spēcīgs, bet ne cietsirdīgs. Kompetents, bet vienlaikus jūtīgs un uzmanīgs.

Tikai tēviem

Tēviem varbūt vēl grūtāk nekā mātēm mainīt savu dzīvesveidu. Kā ģimenes balstam viņiem jābūt dubultā atbildīgiem: jāpalīdz rūpēties par bērnu un jārūpējas par bērna māti. Daudziem tēviem nepatīk noņemties ar pavisam maziem bērniem vai rūpēties par nesen dzemdējušu sievieti, jo hormonālās izmaiņas sievietes organismā var padarīt viņu, iespējams, par ne pārāk patīkamu saskarsmes partneri.

Zināšanas par to, kas notiek starp māti un mazuli pirmajās bērna dzīves nedēļās, ļauj mums saprast tēva lomas lielo nozīmi. Pirmajās nedēļās māte jūtas te kā viens vesels ar bērnu, te atsvešināta (var būt pārejas no eiforijas uz neskaidrību un depresīvu noskaņojumu, un atpakaļ). Dažreiz viņa jūtas kā uz viena viļņa ar bērnu, citreiz nepavisam. Māte un bērns daudzas reizes dienā sazinās pēc shēmas “signāls – atbilde”, tā pamazām ļoti labi iepazīstot vienam otru. Par to liecinās sievas izsaucieni: “Beidzot es zinu, ko viņš vēlas” vai „Es viņu saprotu”. Tēvs rada vidi, kas ļauj stiprināt šo saikni starp māti un bērnu. Ir svarīgi, lai tēvs saprastu šo mātes un bērna savienības dabu (viņu tā neapdraud) un veicinātu apstākļus, lai šo savienību saglabātu un stiprinātu.

Uzturi kārtību

Nekārtība mājā bojā nervus mātei un bērnam. Pirmajā laikā pēc dzemdībām viens nemazgāts šķīvis kaitināja manu Martu, lai gan parasti viņa palika mierīga, redzot pilnu izlietni ar nemazgātiem traukiem. Uzņemies kārtības nodrošināšanas darbus vai noalgo palīgu. Katru dienu jāpatur prātā vārds “kārtība”, jāredz, ko vajadzētu tās labā padarīt un – jārīkojas!

Mācies palīdzēt, pakalpot

Stens, profesionāls tenisists reiz man jautāja, kā viņš varētu palīdzēt sievai rūpēties par jaundzimušo bērnu. Es teicu: “Mācies „pakalpot””. Biežāk padod bērna mātei padzerties. Barojošai mātei ir labi jāēd un daudz jādzer. Pasniedz brokastis gultā. Sieva, protams, naktī modās, bet tu droši vien varēji gulēt. Pastaigājies ar bērnu, lai sieva varētu tikmēr ieiet vannā. Jūties kā kalps un viesmīlis? Tādam tev arī vajadzētu būt.

Esi iejūtīgs

Daudzām jaunajām māmiņām nepatīk lūgt palīdzību, varbūt viņas negrib, ka tiek uztvertas kā sliktas mātes vai mājsaimnieces. Tēti, esiet uzmanīgi pret savām sievām. Pasargā māju no nevēlamiem apmeklētājiem. Nav nepieciešams kļūt par vientuļniekiem, vienkārši sazinieties ar citiem cilvēkiem tikai tad, kad to vēlaties. Būs mirkļi, kad abi gribēsiet dalīties priekā ar draugiem. Citā reizē apsveicēju pūlis šķitīs nogurdinošs. Ja jūs vēlaties būt vienatnē, izslēdziet telefonu un pie durvīm izkariet zīmi “Netraucēt”.

Rūpējies par citiem bērniem

Citi bērni pieraduši, ka māte pieder viņiem, tāpēc viņiem var nepatikt dalīties ar jaundzimušo. Ja vari dabūt brīvas 1-2 nedēļas, pārņem lielāko daļu rūpju par vecākajiem bērniem. Dodies ar viņiem uz rotaļlaukumu, izmanto katru iespēju, lai izvestu bērnus ārā no mājas – tad ģimenē būs mierīgāk. Pieskati, lai bērni sakārto aiz sevis, pasaki viņiem, ka mātei ir ļoti svarīgi, ka māja bija kārtībā. Laiks pēc dzemdībām – brīdis, kad maziem (un lieliem) ģimenes locekļiem jāmācās ne tikai ņemt no mātes, bet arī dot viņai.

Pasargā sievu no nelūgtiem padomiem

Mīlestība uz jaundzimušo un viņa lielā vēlme būt labai mātei padara tavu sievu ļoti jūtīgu pret citu viedokli. Viņa bažījas, ka dara kaut ko nepareizi. Norobežo sievu no draudzīgiem, bet uzmācīgiem apmeklētājiem, kuri var izjaukt mājā valdošo harmoniju. Dod pretsparu tādiem izteicieniem kā: “Tā tu sabojāsi bērnu”, “Tev droši vien ir maz piena”. Šādi paziņojumi rada šaubas pat pārliecinātās mātēs. Ja jūti, ka tādi padomi pavisam izsit sievu no sliedēm, aizsargā pret tādiem, pat ja tie nāk no tavas mātes.

Respektē mātes jūtas

Izvairies no lielām pārmaiņām dzīvē, ja mājās ir jaundzimušais. Šajā laikā nevajadzētu mainīt dzīvesvietu vai darbu. Mājas ligzdas instinkts mātei ir ļoti spēcīgs, izpostīta ligzda viņu nomāks.

Sadaliet rūpes par bērnu

Mātēm nav ekskluzīvas tiesības uz jaundzimušo. Tēva loma ir ļoti svarīga. Viņi veido attiecības ar bērnu, sekmē audzināšanu un bērna attīstību. Viņu ieguldījums nav lielāks vai mazāks kā mātei, tas ir citāds. Bērni jūt un novērtē atšķirību.

Parādi, ka esi labs tēvs

Ļaujiet man kā pieredzējušam tēvam dalīties dažos noslēpumos par jauno māmiņu uzvedību.

Tā kā māte jūt lielu saikni ar bērnu, viņa nevēlas dalīties aprūpē ar kādu citu. Kad bērns sāk raudāt, tu dodies pie viņa, bet sieva tevi apsteidz skrējienā pie bezpalīdzīgās radībiņas. Tāda uzvedība ir tipiska mātēm. Ja nejauši esi uzvarējis sacīkstēs, tāpat tūlīt būs klāt sieva un teiks: “Es nomierināšu viņu, mīļais”.

Tā kā bērns parasti ātrak nomierinās sievas rokās, tu palēnām vien tiksi atstumts no aukles pienākumiem. Rezultāts ir tāds, ka tēvam nav bijusi iespēja iemācīties pieskatīt bērnu, bet māte ir tādā situācijā, kuru viņa raksturo ar vārdiem: “Esmu bērnam tik vajadzīga, ka man nav iespējams darīt vēl ko citu”.

Saistītie raksti

Viņa neiet vannā, nesakārto matus, nav laika pat dušai, jo “es nevaru nevienam  uzticēt savu bērnu.” Šie vārdi ir signāls, ka izdegšana ir tuvu, un tepat jau arī pēcdzemdību depresija.

Tēvi, jums vienkārši ir nepieciešams parādīt sevi kā labu aukli, tad sieva varēs uzticēt jums mazuli un iegūt tik nepieciešamo atelpu.

No grāmatas V. un M. Sirzi “Jūsu bērns no dzimšanas līdz 10 gadiem”.

 

Avots: econet.ru, autors psiholoģe Svetlana Paņina

LA.lv