Dabā
Zaļā dzīvošana

Pseido dabas aizstāvji nogalinājuši 90 ūdeļu mazuļu25

Foto Kate Šterna

29.aprīļa naktī, pagaidām nezināmi cilvēki nelikumīgi iekļuvušu SIA “Gauja AB” zvēraudzētavā un izlaiduši vairākus desmitus vaislas ūdeļu, ar to nodarot uzņēmumam aptuveni 3000 eiro lielus zaudējumus, ziņo mediji un SIA “Gauja AB”.

No būriem izlaista 41 ūdele. Palikuši bez mātes siltuma, lielākā daļa nesen dzimušo mazuļu gāja bojā. Tādējādi, izmantojot dzīvnieku tiesību aizsardzību kā aizsegu, pseido dabas aizstāvji patiesībā nogalinājuši ap 90 jaundzimušo ūdeļu mazuļu.

SIA “Gauja AB” nekavējoties vērsusies policija, kas jau ir sākusi izmeklēšanu. Kā medijiem atzina uzņēmuma vadība, šis ir pirmais gadījums ražotnes vēsturē, kad zvēraudzētavā kāds ielaužas ar nolūku atbrīvot dzīvniekus. Pēc šī incidenta šis un citi kažokzvēru audzētāji plāno pastiprināt apsardzi un drošību fermās, taču neatklāj, kas tieši tiks darīts, lai nākotnē izslēgtu tamlīdzīgus ļaundaru uzbrukumus.


Izlaiž brīvībā dzīvniekus, nedomājot par sekām

Ārzemēs šādi gadījumi un cilvēki, kas rīko diversijas līdzīgas nule Latvijā notikušajai, nonāk varas iestāžu redzes lokā. Piemēram, Amerikas Savienotās valstīs regulāri saskaras ar šādiem gadījumiem. Chicago Tribune savā mājas lapā internetā raksta par kādu gadījumu pirms četriem gadiem, kad Kalifornijas fermā ielauzušies divi vides aktīvisti, kuri izlaida brīvībā vairāk nekā 2000 ūdeļu. Rezultātā tika nodarīts liels kaitējums vietējai dabai. Taču ne jau visas ūdeles izdzīvoja – ļoti liela daļa gāja bojā netālu no fermas uz ceļiem un citādāk. 2016.gadā abi vides aktīvisti atzīti par vainīgiem un viņiem piespriests cietumsods.

2013.gadā tur pat ASV divi tā dēvētie vides aktīvisti atbrīvojuši vairāk nekā 5 000 ūdeļu, nodarot milzu kaitējumu vietējai kažokādu industrijai, jo bija ielauzušies vairākās fermās dažādos štatos. Abi tika apsūdzēti. Maksimālais sods par šādu nodarījumu Amerikas savienotajās valstīs ir 10 gadi cietumā un 250 000 naudas sods.

Pateicoties vides aktīvistiem, tiek nodarīts liels kaitējums dabai un izzūd vietējā suga
Sabiedrībai uzspiestais uzskats, ka savvaļas dzīvniekus noķer un tur nebrīvē zvēraudzētavās ir absurds! Modernās saimniecības maksā ievērojamas naudas summas par vaislas ganāmpulka iegādi. Amerikas (Neovison vison) ūdelēm, kā zināms, uz zoda ir balts plankums, kas skaitās kā defekts kažokādu biznesā. Audzētāji īpaši atlasa un audzē zvēriņus ar konkrētu kažokādas toni un noteikti bez baltiem plankumiem. Šādi dzīvnieki paaudžu paaudzēs dzīvo cilvēka aprūpē un nav pielāgoti dzīvei ārpus krātiņiem. Kāds sakars ar šo gadījumu? Vistiešākais. Ir jāsaprot, ka dzīvnieks, kas ir audzēts nebrīvē paaudžu paaudzēs, turēts mākslīgos apstākļos, ir pastāvīgi nodrošināts ar barību, lielākoties, nav spējīgs izdzīvot savvaļā. Šādas ūdeles, izlaistas dabā, meklēs iespēju baroties cilvēka tuvumā, bet lielākā daļa ies bojā. Tikai neliels procents no izlaistiem dzīvniekiem spēj izdzīvot dabā. Taču tās, kuras izdzīvo, rada ļoti lielu spiedienu uz vietējo faunu un ne tikai tādēļ, ka aktīvi medī, bet arī tādēļ, ka izspiež citus līdzīgus plēsējus no savas bioloģiskās nišas. Pie tam, dzīvniekiem, kas auguši nebrīvē, ir lielāki pēcnācēju metieni.

Bioloģijas doktors Jānis Ozoliņš norāda, ka Amerikas ūdele ir salīdzinoši liels caunu dzimtas plēsējs. Pateicoties tam, ka tā spēj veikli kāpt kokā, dzīvot alās, pārvietoties ūdenī un purvainās vietās, tā ne tikai ir ļoti labi piemērota dzīvei dažādos Latvijas biotopos, ir grūti notverama un nodara milzu kaitējumu dabai – melnā Amerikas ūdele izēd uz zemes ligzdojošo putnu ligzdas un var nomedīt arī perējošās mammas, tās apdraud mājputnus un ļoti veikli ķer zivis un vēžus. J.Ozoliņš norāda, ka bieži vien mednieki, zivju dīķu saimnieki un lauku apvidus iedzīvotāji zivju izzušanā kādā dabīgā vai mākslīgā ūdens tilpnē vaino izmērā lielākos ūdrus, bet pie vainas patiesībā ir ūdeles. Šo dzīvnieku ir ļoti grūti noķert vai nomedīt. Amerikas ūdele ir kļuvusi par iemeslu tam, ka Eiropā, tai skaitā Latvijā, Lietuvā un daļā Igaunijas pilnībā ir iznīkusi vietējā suga – Eiropas ūdele (Mustela lutreola).

Arī Lielbritānijā situācija ir līdzīga – Amerikas ūdele ir kļuvusi par iemeslu praktiski pilnīgai vietējās Eiropas ūdeles iznīkšanai. Anglijā melnās Amerikas ūdeles tika ievestas audzēšanai fermās, bet savvaļā tās izlaiduši tie paši dabas aktīvisti, kuri izmanto dzīvnieku aizsardzību un tiesību aizstāvību kā lozungus.

Starptautiskā dabas un dabas resursu aizsardzības savienība (IUCN) pirms dažiem gadiem veica pētījumu, kā rezultātā Eiropas ūdele ir iekļauta Sarkanās grāmatas kritiski apdraudēto sugu kategorijā http://www.iucnredlist.org/details/14018/0. Tas nozīmē, ka šis dzīvnieks ir tuvu izmiršanai un lielā mērā pie vainas ir Amerikas ūdeļu invāzija, ko sekmējuši pseido dabas draugi un dzīvnieku tiesību aizstāvji. Šobrīd vairākas valstis ir uzsākušas Eiropas ūdeles populācijas atjaunošanas programmas. Viens no veiksmīgākajiem piemēriem ir Igaunija, kur Hiijumaa un Saremaa salās tiek atjaunota mūsu dabai raksturīgo ūdeļu sugu populācija .

Piedevām, Amerikas ūdele Eiropas savvaļā tiek uzskatīta par invazīvo sugu, Eiropas Savienībā aicinot dalībvalstīm darīt visu iespējamo, lai to skaitu samazinātu. Izlaižot Amerikas ūdeles savvaļā gan dabai, gan arī dzīvniekiem tiek nodarīts milzīgs kaitējums.

LA.lv