×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Zelma, Zemgus, Virma
Otrdiena, 14. augusts, 2018
2. augusts, 2016
Drukāt

Rīgas graustu miljonāri snauž, tikmēr iet bojā bērni. Pilsētā – 466 brūkošas ēkas (17)

1. Savainojas un iet bojā cilvēki

1no10
Brīvības gatvē 193 SIA "Zvaigznes centrs" jau gadiem ilgi plāno izveidot daudzfunkcionālu biroju kompleksu. Foto - Artis DrēziņšBrīvības gatvē 193 SIA "Zvaigznes centrs" jau gadiem ilgi plāno izveidot daudzfunkcionālu biroju kompleksu. Foto - Artis Drēziņš

Seši draugi – divi pilngadīgi un četri nepilngadīgi jaunieši – alkohola reibumā uzkāpuši uz šīs nepabeigtās ēkas Hipokrāta ielā 2 jumta. Visi apsēdušies uz jumta malas, tad 1996. gadā dzimušais jaunietis pēkšņi nolēmis tai pārliekties pāri, lai izpildītu pievilkšanās vingrinājumu, bet paslīdējusi roka, viņš nokritis no ēkas jumta un gājis bojā. Šobrīd Rīgas domes Īpašuma departamenta uzskaitē ir 466 vidi degradējoši objekti (būves) jeb grausti, kas dalās trīs kategorijās: sliktā, sabrukšanas vai pirmssabrukšanas stadijā (A kategorijas grausti – 133 objekti); bojāti atsevišķi objekta elementi, brīva piekļūšana (B kategorijas – 264 objekti); iekonservēti objekti, taču degradē pilsētas ainavu (C grausti – 69 objekti).

“Grausti ir visās lielpilsētās. Uzskatu, ka Rīgā to skaits ir liels. Līdz tūkstošgades mijai lielākās galvassāpes sagādāja padomju mantojums, tagad – trekno gadu saimniekošana. Pašvaldība dara visu iespējamo, lai graustus izskaustu, jo apzināmies, ka tie pievelk bērnus, jauniešus, dažādus piedzīvojumu meklētājus, bomžus, narkomānus. Tā ir augsne nelaimēm. Atceros, pirms vairākiem gadiem vienā no Blaumaņa ielas graustiem nogalināja meiteni – tas nebūtu noticis, ja īpašums būtu bijis sakopts,” saka Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs.

Rīga ir liela. Rīga ir skaista. Daugava, parki, piegulošā jūra, priežu audzes, ezeri neļauj Rīgai pārvērsties par dzelzsbetona un asfalta metropoli. Bet, protams, arī apbūve Rīgai ir īpaša. Viduslaiku vecpilsēta. Cara laiku koka nami. Jūgendstila rajons. Arī pagājušā gadsimta 30. gadi un pat padomju laiks atstājis pa stila pērlei. Šie laiki Rīgu atsvaidzina ar Gaismas pili un citām spožām augstceltnēm. Diemžēl Rīgai ir arī pietiekami daudz graustu, kas daudzviet izceļas kā sapuvuši zobi kopumā daudzmaz sakoptu zobu rindā. Un ne tikai bojā skatu, bet ir arī drauds cilvēku drošībai.

Kas ir šie grausti? Kāpēc radušies? Kam tie pieder? Kas par tiem atbildīgs? No 466 graustiem absolūti lielākā daļa ir privātīpašums (414), daļa pieder valstij (31) un daļa – pašvaldībai (21). Par katru no graustiem varētu uzrakstīt rakstu, par daļu – grāmatu ar peripetijām, par visiem graustiem kopā varbūt sanāktu doktora disertācija. Šim rakstam, kas nepretendē uz visaptverošu analīzi, izvēlējos raksturīgākos un sabiedrībai bīstamākos: gan tādus, kas noslēpušies biežņās, gan tādus, kas tikai slikti izskatās, gan tādus, kas, liekas, var teju nobrukt uz cilvēku galvām.

Nepabeigtajā ēkā Hipokrāta ielā 2 jaunieši savainojušies arī iepriekš. Piemēram, pagājušā gada 13. maijā no ēkas trešā stāva nokrita un smagas traumas guva 16 gadus vecs pusaudzis. Savu izmēru un izskata dēļ šis ir viens no populārākajiem piedzīvojumu meklētāju, ekstrēmistu un parastu vazaņķu objektiem. Kad maija sākumā šo vietu apmeklēju, mani sagaida apsargs dzeltenā vestē un stiepļu žogs ap objektu. Kad sargs palicis aiz muguras, bijušais digeris (tā apzīmē cilvēku, kas apmeklē neapsaimniekotas būves) Gustavs rāda vietu, kur viegli tikt pāri žogam. Protams, šo iespēju neizmantoju. Žoga stieples varot arī viegli pār­kniebt ar knaiblēm.

Objekts pieder SIA “Nule8”, kas ir SIA “Arčers” līdzīpašnieka uzņēmums. Tā pārstāve Vita Noriņa lūdz būvi nereklamēt, jo pēc katra sižeta interese par to tikai palielinoties.

“Ņemot vērā tuvumā esošo slimnīcu “Gaiļezers” un jau attīstīto medicīnisko infrastruktūru, bija un joprojām ir iecere pabeigt ēkas būvniecību un pielāgot to medicīnas un sociālās aprūpes iestāžu vajadzībām. Tiek izskatītas arī citas domas, piemēram, sociālie dzīvokļi vecāka gadagājuma cilvēkiem ar iespēju turpat saņemt visu nepieciešamo medicīnisko aprūpi, viesnīca slimnīcā “Gaiļezers” stacionēto pacientu piederīgajiem. Projekta realizācijai tiek meklēti sadarbības partneri – investori un pakalpojumu operatori. Meklējumu loks šobrīd pārvietojies aiz Latvijas robežām, jo uzrunātie vietējie potenciālie attiecīgo profilu operatori dažādu iemeslu dēļ nav gatavi nodrošināt pakalpojumu nepieciešamajā apjomā,” man saka V. Noriņa.

Objekts pārņemts 2011. gadā. Tā kadastrālā vērtība ir četri miljoni eiro. Ēka esot pietiekami labā stāvoklī, īpašniekiem bažu par tās drošību neesot.

“Ap būvi vienmēr bijušas norādes, ka tas ir privātīpašums, galvenā ieeja noslēgta ar dzelzs durvīm un piekaramo atslēgu, pirmā un daļēji arī otrā stāva līmenī ieejas ēkā un lifta šahtas aizmūrētas, būvi periodiski apseko īpašnieku pārstāvji, kuri katrā apsekošanā spiesti konstatēt arvien jaunus, izdomas bagātus ielaušanās faktus, dzelzs durvis kādā naktī tika izceltas no ailes, domājams, noderēja krāsaino metālu zagļiem. Katra jaunā iekļuves vieta tiek aizmūrēta vai aizrestota, taču tā ir cīņa ar vējdzirnavām. Šogad ap ēku ierīkots ar dzeloņstieples kārtām apjozts žogs, uzstādītas video novērošanas kameras, atsevišķos diennakts periodos būvei ir arī fiziska apsardze, tur patrulē policija,” turpina V. Noriņa. Par svešas mantas bojāšanu un neatļautu iekļūšanu šajā privātīpašumā uzsākti trīs kriminālprocesi. Diemžēl jūlija sociālos tīklus atkal pāršalca cilvēku dižošanās ar attēliem no kādreiz iecerētā dzemdību nama jumta.

 1. Savainojas un iet bojā cilvēki
 2. Bērni kāpelē Lubānas 84
 3. Neizmantotās iespējas Brīvības gatvē 193
 4. Graustu miljonāri Vīlandes 11
 5. Akmeņi pašvaldības dārziņā, arī Dzirnavu 11
 6. Kas būs veco alus brūžu vietā Bruņinieku ielā 2?
 7. Vēsturisko zeķu fabriku Cieceres ielā 4 nojauks
 8. Noslēpušies, bet godu nedara. Austuves iela 9
 9. Rīgai problēmas ir arī ar valsti
 10. Arī pašvaldība nav bez grēka

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Bet kas, ellē ratā, tiem šmurguļiem tur ko vazāties? Sakopti vai nesakopti – tie taču nav viņu īpašumi, kas tur pazudis? Ja tur būtu sargs ar bisi vai suns ar labu apetīti – paši vainīgi!

 2. Par miljonāriem to graustu īpašniekus pataisīja mūsu varturi:
  sacēla kadastra vērtības un velns zin,kādas vēl vērtības un
  tagad tie mūri skaitās tik vērtīgi,kā ārzemēs lepnas pilis,
  lai gan ķieģeļu un javas daudzums ne par gramu nav pieaudzis.
  Ja ar gribi nojaukt,”jāsaskaņo” n-tos kantoros,katrā noplēš
  obroku par izsniegto papīru,tā kā summā var iznākt dārgāk
  nekā tie mūri maksā.
  NOTIEK NEKAUNĪGA NAUDAS SLAUKŠANA !

 3. Kur tad nu ir palikusi Rigas arkitekti (vesela stripa ar vadoni gala) kuri pedeja laika loti rupejas lai “glabtu” Vecrigas panoramu? Varbu viniem butu kadas idejas ka likvidet sos Rigas biedeklus kuri nu noteikti aizeno pilsetas vidi?

  • “Rīgas arhitektiem” ir galvenā rūpe dabūt nost no acīm
   atgādinājumus par padomju okupāciju,
   ar ko viņi nopuņķojušies tagad noņemās…

  • —“Rīgas arhitektiem” ir galvenā rūpe dabūt nost no acīm
   atgādinājumus par padomju okupāciju,
   ar ko viņi nopuņķojušies tagad noņemās…

 4. “…..divi pilngadīgi un četri nepilngadīgi jaunieši – alkohola reibumā uzkāpuši uz šīs nepabeigtās ēkas …..”
  Traki, bet šitie slaisti paši meklēja nepatikšanas!

 5. Kamèr kāds no so grauztu mijonāra mīļie un tuvie cilvēki neies bojā tikmēr nekas nenotiks…viņiem taču uzspļaut uz tautu.

  • Varbūt vari pastāstīt, kas tautai meklējams svešā īpašumā??? Ja tauta nav iemācīta, ka ir jāciena citu privātīpašuma neaizskaramība ( lai kādā stāvoklī tas arī nebūtu), tad nav ko vaimanāt… Tiem, kas grib ložņāt pa svešiem īpašumiem, nelīdzēs arī 2-3 metrīgs žogs, tā pat pārrāpsies, tad ko – nākošreiz bļausim, ka jāceļ 5-10 metrīgs žogs??? Varbūt tomēr vajag bērniem iemācīt neložņāt pa svešām mājām, un pašiem arī nelīst izvazāt visu, kas nav piesiets…

  • Ja kàds sava stulbuma pèc aiziet bojà lienot sveshà ìpashumà, vainosim valdìbu un/vai miljonàrus?

 6. Mus mazos zemniekus visu laiku parbauda dazadas parbaudes , piesienas par katru sikumu , nenoversot parkapumus soda ar sodiem naudas veida . Kapec nesoda nesakoptos un bistamos objektus? Laikam sodi ir parak mazi lai tos nemtu vera. Bagatais dara ka grib nabagais ka var.

 7. Neizprotami. Ja nav nodrosinata nepieklusana objektam, atnemt. Ta tas notiek Anglija. Ir janodrosina ta, lai musa netiek objekta. 2-3 M AUGSTA SETA.V ISI LOGI AIZSISTI. Zaude dzivibas un nekas par to nav. Ta ir apzinata nogalinasana.

 8. Protams, šādi grausti bojā pilsētas kopskatu, bet apgalvot, ka šo graustu dēļ iet bojā bērni, ir nekorekti… Nevienam nav jālien svešā īpašumā, neatkarīgi no tā vai tas ir grausts, vai lepna pils. To saviem bērniem ir jau no mazotnes jāieaudzina vecākiem…Ja tādi jaunieši pa dzērumam būtu uzrāpušies uz kādas visnotaļ pieklājīgas ēkas jumta un savas dzēruma pārgalvības pēc nokrituši, tad arī apgalvotu, ka vainīgs ēkas īpašnieks, ka ēka atrodas nevietā???

  • Tieshi tà – piedzèrushies jaunieshi lien sveshà ìpashumà un tagad vainosim valdìbu, ka tai uzspljaut uz tautu? Pilnìgàkais sviests! Tas bìstamais objekts pats galina kàdu nost vai tomèr jaunieshu glupums vainìgs?

 9. Ja īpašuma nodokli no 90-jiem palielināja reizes 30, tad lai pašvaldības arī norobežo šos objektus. Nauda par nekustamiem īpašumiem, taču tiek maksāta!

 10. Būtu riktīgi lieliski, ja rakstam būtu pievienotas arī graustu bildes

Draugiem Facebook Twitter Google+