×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
25. janvāris, 2012
Drukāt

«Rīvējas» par komisijas vadītāja amatu


Foto - LETAFoto - LETA

Pēc “Vienotības” lūguma uz nedēļu atlikta Latvijas–Krievijas starpvaldību komisijas sastāva apstiprināšana. Frakcija argumentē, ka komisiju iepriekš vadījuši ekonomikas vai satiksmes ministri, bet šoreiz bija plānots tās vadību uzticēt ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam. 


 

Iepriekšējo Latvijas–Krievijas starpvaldību komisiju no Latvijas puses vadīja bijušais ekonomikas ministrs Artis Kampars. Izveidojoties jaunajai valdībai, tās sastāvu vajadzēja pārskatīt, un komisijas vadību bija iecerēts uzticēt ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam, kuru politikas vērotāji mēdz arī saukt par bijušā Valsts prezidenta Valda Zatlera vizītes Maskavā galveno dramaturgu. Tomēr valdošās koalīcijas padomes sēdē nolemts jautājumu uz nedēļu atlikt pēc “Vienotības” frakcijas lūguma. Frakcijas priekšsēdētājs Dzintars Zaķis atzina, ka komisijas vadībā vajadzētu būt ekonomikas vai satiksmes ministram, jo tās kompetencē esošie jautājumi ir saistīti ar ekonomiku. “Vai tiešām komisija, kura pārsvarā nodarbojas ar ekonomiskiem jautājumiem, būtu jāvada diplomātiem,” retoriski jautāja Dz. Zaķis. E. Rinkēvičs šo jautājumu atteicās komentēt, bet atbildi ārlietu ministra vārdā sniedza Zatlera Reformu partijas runasvīrs Reinis Tukišs, kurš argumentēja, ka Ārlietu ministrijai komisijas vadīšanai esot “pilns komplekts ar rīkiem” – tā uztur attiecības ekonomiskā, politiskā un kultūras līmenī. “Ārlietu ministrijas loma ir nozīmīgāka – tajā informācijas apmaiņa notiek pa diplomātiskajiem kanāliem,” teica R. Tukišs. Viņš uzsvēra, ka ārējās ekonomikas politikas veidošanā ar Krieviju mēdz būt arī politiskā dimensija, kuru labāk varētu risināt ĀM. Savukārt ministrijas preses sekretārs Jānis Sīlis kā argumentu minēja to, ka komisijas sekretariāts atrodas ĀM paspārnē.

Latvijas Universitātes politiskās komunikācijas profesors Ojārs Skudra uzsver, ka ārlietu ministra virzīšana komisijas vadītāja amatā būtu komisijas līmeņa paaugstināšana, taču pēc diplomātiskās prakses komisijā no Krievijas puses arī vajadzētu ievērot līdzsvaru un kaimiņvalstij tajā iecelt savu ārlietu ministru. Pēc eksperta domām, ārlietu ministra virzīšanu var vērtēt kā akcentu maiņu komisijā, taču, ja iepriekš komisiju vadījuši satiksmes vai ekonomikas ministri, rodas jautājums, kāpēc radusies nepieciešamība kaut ko mainīt. O. Skudra piebilst, ka E. Rinkēvičs, iespējams, “nejūtas drošs uz Briseles parketa, un tad paliek Krievija, kur viņš var sevi labāk apliecināt”, turklāt tā ir viņa iespēja kopt Zatlera vizītes Maskavā mantojumu. Uz “Briseles parketa” jau darbojas premjers Valdis Dombrovskis, un ārlietu ministru loma šajā arēnā neesot tik būtiska.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+