×
Mobilā versija
+8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
15. janvāris, 2014
Drukāt

Rubiks tik viegli neizspruks (18)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Pārsūdzēts Drošības policijas (DP) lēmums izbeigt kriminālprocesu pret Alfrēdu Rubiku.

“DP varētu izvirzīt uz gada jokdara balvu, ja tas neizskatītos tik bēdīgi. Septiņus mēnešus pētīt un vētīt, lai beigās sagatavotu tik vāju tiesisko argumentāciju, ir tiešām jāmāk… DP acīmredzami nav iedziļinājusies nedz vietējā, nedz starptautiskajā tiesu praksē. Turklāt Krimināllikuma interpretācijā tā ir izmantojusi ļoti gramatisku pieeju, ignorējot gan šā panta mērķi, gan tapšanas vēsturi, gan sasaisti ar citiem tiesību aktiem,” uzskata sociālās atmiņas pētnieks Mārtiņš Kaprāns, kurš nupat Ģenerālprokuratūrā pārsūdzējis DP lēmumu izbeigt kriminālprocesu pret Rubiku par eirodeputāta publiski pausto deportāciju attaisnošanu.

Savā iesniegumā Kaprāns norādījis, ka Krimināllikuma 74. 1. panta (par noziegumu pret cilvēci attaisnošanu) nepiemērošana praksē var izraisīt neprognozējamas sekas citu noziegumu pret cilvēci, piemēram, holokausta attaisnošanā, tādējādi destabilizējot situāciju sabiedrībā un radot kaitējumu Latvijas starptautiskajai reputācijai.

Ņemot vērā, ka DP izmeklētājiem līdz šim bijušas grūtības saskatīt juridiskus pārkāpumus Rubika rīcībā, savā jaunajā iesniegumā pētnieks lietas būtību drošībniekiem skaidro gluži kā neapķērīgiem studentiem – punktu pa punktam:

pirmkārt, viņš atgādina, ka 2008. gada Eiropas Savienības Padomes ietvarlēmums “Par rasisma un ksenofobijas apkarošanu” nosaka, ka dalībvalstīm jāparedz kriminālatbildība par genocīda noziegumu publisku attaisnošanu, noliegšanu vai rupju banalizēšanu.

Otrkārt, iesnieguma autors paskaidro, ka sistemātiskās staļiniskā padomju režīma īstenotās Latvijas civiliedzīvotāju slepkavības, deportēšanas, spīdzināšanas, nelikumīgas apcietināšanas un citas represijas savukārt pilnībā atbilst LR Krimināllikuma 74.1. pantā norādītajiem noziegumiem pret cilvēci.

Treškārt, lai laikus noņemtu iespēju juridiski atrunāties, ka “nav konkrēta cietušā”, jaunais zinātnieks norāda, ka vairāku desmitu tūkstošu cietušo vidū ir arī viņa vecmāmiņas vecāki Rozālija Šmidens un Vilis Šmidens, kuri 1949. gada 25. martā tika izsūtīti no Jelgavas apriņķa Īles pagasta mājām “Mieriņi”. “Likumsakarīgi, ka 1894. gadā un 1889. gadā dzimušie vecmāmiņas vecāki jebkurā gadījumā vairs nevarētu sevi aizstāvēt kriminālprocesā 2014. gadā,” skaidro autors. Kriminālprocesa likuma 96. pants paredz, ka, ja persona mirusi, cietušais kriminālprocesā var būt arī pārdzīvojušais laulātais, kāds no mirušā augšupejošiem vai lejupejošiem radiniekiem un citi tuvinieki. Viņš arī vērš uzmanību, ka Rubika naidu kurinošie izteikumi par to, ka 1949. gadā izsūtītie varētu būt “sadarbojušies ar fašistiem”, aizskar gan cietušo, gan viņu pēcnācēju cieņu un godu.

Ceturtkārt, Kaprāns pauž, ka procesa virzītājs (DP) nav pareizi izpratis Satversmes 100. pantā nostiprinātās vārda brīvības lomu šajā tiesiskajā situācijā.

Piektkārt, ņemot vērā, ka DP apšaubījusi, vai Rubikam bijis nodoms veikt nozieguma attaisnošanu, pētnieks atgādina, ka Sociālistiskās partijas līdera politiskā darbība ilgstoši un sistemātiski vērsta uz Latvijā dzīvojošo etnisko grupu konfrontēšanu, noliedzot starptautiski atzītus vēstures faktus.

Kaprāns lūdz atzīt viņu par cietušo un savu deportēto vecvecvecāku pārstāvi, ļaut viņam iepazīties ar DP lēmumu izbeigt kriminālprocesu un galvenais – saukt A. Rubiku pie kriminālatbildības par nozieguma pret cilvēci attaisnošanu.

Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Aiga Šēnberga informēja, ka pēc pārsūdzības saņemšanas tā, ilgākais mēneša laikā, tiks izvērtēta, un, ja prokurors argumentus atzīs par pamatotiem, tad lieta tiks pārsūtīta DP atkārtotai izmeklēšanai.

Jau rakstīju, ka DP pieņēmusi lēmumu izbeigt kriminālprocesu pret Rubiku, jo nav saskatījusi noziedzīgu nodarījumu eirodeputāta paziņojumā, ka 1949. gada deportācijas bijušas pamatotas. Šis DP lēmums raisījis pamatotu sašutumu arī “LA” lasītājos. “Vajadzētu publicēt to Drošības policijas cilvēku vārdus, kuri parakstīja šo atzinumu un tādējādi acīmredzot uzskata, ka sirmgalvju un bērnu nogalināšana ir attaisnojama,” ieteica mūsu ilggadējā lasītāja Daina Elsberga. Diemžēl pa oficiāliem kanāliem šādu informāciju iegūt nav iespējams – lēmums par kriminālprocesa izbeigšanu netiek publiskots. Arī tā pieņēmējus DP neatklāj. Taču no neoficiāliem avotiem zināms, ka Rubika lietu izmeklējis DP darbinieks Rihards Poļaks, kurš arī esot lēmis par lietas izbeigšanu. DP neatklāj arī, kādus ekspertus piesaistīja vēsturisko atzinumu sniegšanai, vien skaidro, ka tie bijuši “nozares autoritātes no Latvijas Universitātes”. Šeit gan jāpiebilst, ka vēsturnieks savā atzinumā bija norādījis, ka Rubika izteikumi neatbilst vēstures faktiem, bet, par spīti tam, tika atrasts juridisks iemesls lietu izbeigt.

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. Izskatās, ka radījumi, kuri ir bijuši padomju izdzimteņu okupācijas režīma pakalpiņi, nav saņēmuši adekvātu sodu.

 2. Neatliekamie uzdevumi: okupantus jādeportē, nodevējus bargi jāsoda

  • Nu šaubos gan, vai bijušos un arvien vēl pie varas esošos, kāds spētu par to pārliecināt. Piemēram – mūsu prezidentu Bērziņu, vai mūsu (?) pārstāvi NATO – Riekstiņu…

 3. Rubiks jāsoda.

 4. Jautājuma izpēti atkārtoti nodos DP ! ! ! Varbūt vēl pieaicināt kādus nagu maucējus no Lubjankas?

 5. SLIKTS CILVĒKS !

 6. Izspruks, jo Rubiks krata čekas maisus un ir daudz brīnumu…nezinīšiem.

 7. Virs zemes nav taisnības,dūrei tik spēks!!!
  Brīžiem nolaižas rokas-labi,ka musu jaunatne tomēr var un spēj domāt!!
  Ome

 8. Cik parliecinats komunists,vinam nevis uz Briseli jabrauka ,bet kaut vienu reizi uz Sibiriju parastaja krievijas vilciena, garantija atpakal nebutu kam braukt!

 9. -“- nav saskatījusi noziedzīgu nodarījumu eirodeputāta paziņojumā, ka 1949. gada deportācijas bijušas pamatotas.-“-
  Krapāna atmoda pirms nākamā Euroamatu konkursa ir pasūtījums.Visi esot Rubika uzpirkti,tiesneši nepārzina likumdošanu.R.Poļaks esot galvenais vaininieks netaisnajam lēmumam. Krapāna izteikums-:
  -“-cilvēku pārdzīvotais apslāpē analītiskā prāta pretenzijas =”…
  arī var būt uztverts kā apvainojums.Un apgalvot,ka A.Rubika teiktais ir pavisam nepatiess,arī nevar.1949.gadā “vainīgo”sarakstus stādīja uz vietām.Krapānam ir pierādījumi,ka viņa tālie radinieki nav ierakstīti ienaidniekos ar kāda skaudīga nelabvēļa vai kaimiņa ziņu?Varbūt tiešām liedza ūdens krūzi kādam padomju partizānim?

 10. Atvainojiet, bet ko gan citu varēja sagaidīt no organizācijas, kuru veidoja no bijušajiem (?) čekistiem un komunistiem, kuru zooloģiskais naids pret Latviju un latviešu tautu ir vispārzināms? Un cik šīs profašistiskās organizācijas vidū ir cilvēku, kuri paši veikuši genocīda noziegumus pret latviešu tautu? Varbūt, ka tās biedri ar nepacietību gaida “veco labo” laiku atgriešanos, lai tad varētu pabeigt aizsākto latviešu tautas iznīcināšanā?

 11. Paaudze, kurai jādzīvo komunismā Atbildēt

  Malacis Kaprāns. Bet DP, manuprāt, ir SC kontrolē. Domāju, ka daudzi stratēģiski svarīgi posteņī ir SC kontrolē. Protams, afišēts tas netiek.

 12. Un cik ilgi vel “izspruks” tie valdošās kliķes noziedznieki, kuri nu jau vairāk kā 20 gadus veic genocīdu pret savu tautu?!?
  ……………………………………………………………………………………………………………………….

  Mūsu zemes svēts mīts ir par neatkarības izcīnīšanu „perestroikas” gados. Proti, mīts par to, ka LTF vadībā tika izcīnīta neatkarība un atjaunota suverenā valsts.

  Šis mīts ir ne tikai pilnīgi nepatiess, bet arī morāli ļoti nepatīkams. To visiem spēkiem cenšas saglabāt cilvēki, kuriem tas ir ļoti izdevīgi. Viņi ir gatavi uz jebkuru noziegumu un svaigiem meliem, lai saglabātu mītu par savu varonīgo ieguldījumu valsts atjaunošanā. Viņi ir gatavi darīt visu, lai nebūtu jāatdod nepelnīti saņemtie ordeņi un citas regālijas. Viņiem arī pēc 25 gadiem nav kauns tēlot varoņus, kad visa pasaule jau ir sapratusi „perestroikas” unikāli noziedzīgo un afēristisko būtību, kā arī zina par mūsu suverenitātes fikciju. Tautas padibenes pēc 25 gadiem drīkst vienīgi svinēt savu jubileju veiksmīgajai nacionālo bagātību izzagšanai un izpārdošanai, tautas novešanai līdz pilnīgai nabadzībai, tautas gara likvidēšanai un vispārējā sociālā truluma radīšanai, sabiedrībai nespējot pretoties noziegumiem pret tautu. Atmodas vietā ir letarģiska pasivitāte, tautas prāta aptumšojums un tautas gara apsīkums.

  Šis mīts ir morāli ļoti nepatīkams tāpēc, ka ievadīja tautas kolosālo pagrimumu. Patiesībā sākās nevis atmoda, bet riebīga degradācija cilvēku dzīves visos aspektos. Šo degradāciju izraisīja LTF vadības hipernoziedzīgā rīcība, rūpējoties tikai par savām ambīcijām, materiālo labklājību un pilnīgi ignorējot tautas intereses. Tā bija deģenerātu darbība, kas ir pelnījusi tautas vislielāko nosodījumu un kriminālo atbildību par nodevību pret tautu. Pirms 25 gadiem dibinātās LTF kompartijas un specdienestu atlasītā spice patiesībā ir vainīga katastrofā, kas sākās demogrāfijā, sociālajā nevienlīdzībā, tautas aizceļošanā, zinātnē, ekonomikā, mākslā, izglītībā, paaudžu attiecībās, etnisko grupu attiecībās, valsts suverenitātes zaudēšanā, starptautiskās reputācijas zudumā, pataisot latviešus par kukuļņēmēju un zagļu tautu, bet Latviju par visatpalikušāko zemi Eiropā.

 13. Tautai jāpieprasa atsaukt šīs DP amatpersonas kas tik slikti, nekompetenti un nolaidīgi pilna savu darbu, izvērtēt iemeslus, sodīt, atbrīvot no darba piedzenot kompensāciju valstij par labu no izmaksātās un nenopelnītās algas! Pārskatīt kopetentai valdības komisisjai arī visus cituis šo personu veiktos darbus, izmeklēšanas un to rezultātus.

  • Jāraksta īsi, jo ļoti bieži garāki teksti pēkšņi pazūd un tas ir tikai ar LA komentāriem, un regulāri! Kāpēc?
   Ja par Rubiku un DP. Viņi taču ir beiguši vienas u n tās pašas skolas, bijuši vienīgajā partijā un vēsturi mācījušies no vienas grāmatas!
   Domāju, ka mūsu DP vajadzētu, glauni izsakoties, “optimizēt”, bet tautas valodā -patriekt ar attiecīgu koku!

Draugiem Facebook Twitter Google+