×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
20. marts, 2014
Drukāt

Saeima nolemj šogad saglabāt elektrības tarifu

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumu Elektroenerģijas tirgus likumā, paredzot, ka mājsaimniecībām elektroenerģijas tirgu atvērs no 2015.gada 1.janvāra, nevis no šā gada 1.aprīļa, kā tas bija plānots iepriekš.

Šo likumprojektu atbalstīja 56 koalīcijas deputāti, savukārt parlamentārieši Andrejs Klementjevs (SC) un Jānis Strazdiņš (ZZS) bija pret. Vēl 28 “Saskaņas centra” deputāti un pie frakcijām nepiederošā deputāte Elīna Siliņa balsojumā atturējās, bet astoņi deputāti – Inga Bite, Einārs Cilinskis (VL-TB/LNNK), Nikolajs Kabanovs (SC), Ainars Latkovskis (V), Valdis Liepiņš (RP), Gunārs Rusiņš, Viktors Valainis un Inga Vanaga – balsojumā nepiedalījās.

Vienlaikus šogad tiks saglabāti regulētie elektroenerģijas tarifi un mājsaimniecības par elektrību varēs maksāt saskaņā ar līdzšinējiem nosacījumiem.

Likuma grozījumu autori norāda, ka, atliekot elektrības tirgus atvēršanu un saglabājot pašreizējos tarifus, tiks mazināta sociālā spriedze, kas ir saistīta ar plānoto elektroenerģijas kopējās cenas kāpumu. Koalīcijas pārstāvji arī uzsver, ka elektroenerģijas tirgus liberalizācija tiek atlikta ar mērķi plašāk informēt mājsaimniecības par paredzētajām izmaiņām un kvalitatīvi sagatavot sociālā atbalsta mehānismu.

Likuma izmaiņu autori vērš uzmanību, ka AS “Latvenergo” turpinās pildīt elektroenerģijas tirgotājam netipisku sociālās palīdzības funkciju, realizējot elektroenerģiju starta tarifā un pamata tarifā, turpinot subsidēt ikvienu Latvijas mājsaimniecību.

Līdz ar to tiks samazināts arī “Latvenergo” ieņēmumu apjoms. To nosaka divi faktori: pirmkārt, 2011.gadā, lai mazinātu tā brīža tarifu pieauguma iespaidu uz mājsaimniecību lietotājiem, tika apstiprināts Starta tarifs, kas bija zemāks par tā brīža elektroenerģijas tirgus cenu, otrkārt, kopš 2011.gada pie nemainīga tarifa ir pieaugusi obligātā iepirkuma komponente, kas attiecīgi izmaina tarifa elementu struktūru, būtiski samazinot tarifā ietverto elektroenerģijas cenu.

Šīs likuma izmaiņas neparedz izmaiņas attiecībā uz obligātā iepirkuma komponentes (OIK) kompensēšanas mehānismu, kas izveidots, lai kompensētu OIK pieaugumu un nepaaugstinātu OIK izmaksas elektroenerģijas patērētājiem. No šā gada janvāra darbojas elektroenerģijas lietotāju fonds, kurš tiek finansēts no uz trim gadiem ieviestā subsidētās enerģijas nodokļa elektroenerģijas ražotājiem. Fonda līdzekļi tiek izmantoti, lai kompensētu OIK pieaugumu.

Likumprojektu kritizēja opozīcijas deputāts Ivars Zariņš (SC), paužot viedokli, ka piedāvāto risinājumu tirgus atvēršanas atlikšanai “nevar uzskatīt par atbildīgi un kompetenti sagatavotu”. “Tas ir nepārdomāts, pretrunīgs un nesasniedz izvirzīto mērķi – pasargāt mājsaimniecības. Turklāt šāds risinājums var radīt nopietnus juridiskus, praktiskus sarežģījumus, to īstenojot, un var radīt daudzu miljonu zaudējumus gan valsts, gan mājsaimniecību budžetiem,” sacīja parlamentārietis.

Viņš arī uzskata – ja elektrības tarifi mājsaimniecībām tiks “iesaldēti” līdz gada beigām, tas palielinās sociālo spriedzi pēc atliktas tirgus atvēršanas 2015.gadā, kas būs saistīta ar lielāku elektroenerģijas cenas lēcienu.

Likuma izmaiņas stāsies spēkā 1.aprīlī.

Kā ziņots, Saeima iepriekš pieņēmusi grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, paredzot elektroenerģijas tirgus pilnīgu atvēršanu no 2014.gada 1.aprīļa. Ņemot vērā, ka elektroenerģijas sadārdzinājums mājsaimniecībām var būt pat aptuveni 40%, tika paredzēts izstrādāt kompensācijas mehānismu.

Vēlāk gan valdību veidojošo partiju koalīcijas pārstāvji pirmdien vienojās līdz 2015.gada 1.janvārim atlikt elektroenerģijas tirgus mājsaimniecībām atvēršanu.

Savukārt valdība 4.martā vienojās par shēmu, kā maznodrošinātajiem un trūcīgajiem kompensēs elektroenerģijas tarifu kāpumu pēc elektroenerģijas tirgus liberalizēšanas – informāciju apkopos un komersantiem nodos pašvaldības. Kad elektroenerģijas tirgotāji būs saņēmuši informāciju par personām, kurām piešķiramas atlaides, tie informē personu par tai piemēroto atlaidi – tas notiek ar ikmēneša rēķina, e-pasta vai vēstules palīdzību. Maznodrošinātās un trūcīgās personas pēc tam saņems rēķinu, kur norādīts valsts atbalsts, un maksās par patērēto elektroenerģiju mazākā apmērā. Atbalsta apmērs personai mājsaimniecībā būs pieci eiro, un šī summa netiks aplikta ar nodokļiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+