Kultūra
Kultūrpolitika

Sākas Eiropas kultūras mantojuma dienas 16

Foto: mantojums.lv

No šodienas līdz 12.septembrim visā Latvijā notiks kultūras pieminekļu īpašnieku rīkoti Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākumi, liecina Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas sniegtā informācija.

Eiropas kultūras mantojumu dienu piedāvātajā programmā varēs apmeklēt seminārus, ekskursijas, radošās darbnīcas, koncertus, kas šogad veltīti kultūrvēsturiskajai ainavai, lai akcentētu tās īpašo lomu cilvēka dzīves kvalitātes veidošanā un ceļā uz Latvijas simtgadi aicinātu pievērst uzmanību kultūrvēsturiskajai ainavai kā Latvijas ilgtermiņa attīstībai nozīmīgai tēmai.

Šī gada Mantojuma dienu dalībnieku sarakstā ir minētas 70 vietas; tādas, kuras dalībai pieteica saimnieki un kurās notiks dažādi uz kultūrvēsturiskās ainavas izpēti un kopšanu vērsti pasākumi un tādas, kuras netika pieteiktas, bet kuru izcelšanu Latvijas kultūrvēsturiskās ainavas kontekstā par nozīmīgu uzskatīja komisija, vēsta VKPAI. Daļas komisijas izvirzīto vietu saimnieki kā, piemēram, Alūksnes muižas parka, Limbažu vēsturiskā centra, Kārļa Skalbes Saulrietu un citi ir atsaukušies Inspekcijas aicinājumam piedalīties mantojuma dienās, sarīkojot pasākumus.

Uzsverot kompleksas pieejas nozīmi ainavu pārvaldībā, šodien Eiropas kultūras mantojuma dienu atklāšanas pasākuma laikā dzīvojamo ēku kompleksa “Trīs brāļi” pagalmā tiks paziņots Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas rīkotās Eiropas Padomes Ainavu balvas nacionālās atlases uzvarētājs.

Šodien notiks arī kultūrvēsturiskajai ainavai veltīti semināri Jelgavā un Turaidā, kā arī militāro ainavu izzinošs pasākums Nāves salā. Jelgavā plkst.12 Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornī norisināsies bezmaksas seminārs “Jelgavas kultūrvēsturiskā ainava”, kur lektori – Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja direktore Gita Grase, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis, Latvijas Lauksaimniecības universitātes rektore Irina Pilvere un universitātes asociētā profesore Aija Ziemeļniece – stāstīs par ievērojamākajiem objektiem pilsētas kultūrvēsturiskajā ainavā.

Lielākā daļa pasākumu notiks rīt, kad tiks piedāvātas plašākas pasākumu programmas, kas iekļauj dažādas ainavu izzinošas aktivitātes, piemēram, Cēsu pils parkā, Āraišos, kā arī tādi pasākumi, kur ainava tiks interpretēta caur mākslas aktivitātēm, piemēram, Lūznavas un Krimuldas muižās un Jaņa Rozentāla dzimtajās mājās “Bebri”. Būs iespēja arī iepazīt objektus, kas ikdienā slēgti, piemēram, Ventspils ostas noliktavas, vai arī doties pārgājienā, piemēram, Pedvāles brīvdabas mākslas muzejā.

Eiropas kultūras mantojuma dienas noslēgsies ar semināru “Kultūrvēsturiskā ainava Latvijā” Turaidas muzejrezervātā, kurā tiks izzināts gan kultūrvēsturiskās ainavas jēdziens, gan arī dažādas pieejas ainavu pārvaldībā.

Eiropas kultūras mantojuma diena ir starptautiska iniciatīva, kas katru gadu septembrī aicina kultūras pieminekļu saimniekus uzņemt ieinteresētus ciemiņus, lai dalītos zināšanās un sniegtu iespēju ikvienam veidot saikni ar kultūras mantojumu, iepazīstot to neikdienišķā veidā. Šogad šī kultūras mantojuma ideālus vienojošā tradīcija, kas katru gadu vieno vairāk nekā 20 miljonus cilvēku visā Eiropā, notiks jau 25.reizi.

LA.lv