×
Mobilā versija
+5.9°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
5. decembris, 2013
Drukāt

Sāksies festivāls “Eiropas Ziemassvētki”

Foto - LetaFoto - Leta

Baroka orķestris "Collegium Musicum Riga".

Šodien sāksies festivāls “Eiropas Ziemassvētki”, kas Rīgā norisināsies līdz 28. decembrim, aģentūru LETA informēja “Latvijas koncertu” sabiedrisko attiecību speciāliste Rinta Bružēvica.

Festivāls klausītājiem piedāvās daudzveidīgu programmu dažādām gaumēm, sākot no izsmalcinātas kamermūzikas un džeza līdz prieka pilnām motetēm un majestātiskiem oratoriju fragmentiem.

Šogad festivālā līdzās Georga Frīdriha Hendeļa, Antonio Vivaldi, Volfganda Amadeja Mocarta, Roberta Šūmaņa un citu klasiķu opusiem skanēs arī plaša latviešu mūzikas palete, ietverot Raimonda Paula un Vestarda Šimkus kompozīciju pirmatskaņojumus, kā arī igauņu un lietuviešu komponistu darbi.

Klausītājus priecēs Latvijas Radio koris, kamerorķestris “Sinfonietta Riga”, baroka orķestris “Collegium Musicum Rīga”, Latvijas Radio bigbends, Diāna Ketlere, Aurēlija Šimkus, Vestards Šimkus, Arta Arnicāne, Sergejs Jēgers, Ieva Parša, Elīna Šimkus u.c., sadarbojoties ar tādiem ārzemju kolektīviem kā “New York Voices”, Čurļoņa stīgu kvartets un Tallinas kamerorķestris.

Festivāla atklāšanas koncertā, kas 5.decembrī izskanēs Lielajā ģildē, jaunā pianiste Aurēlija Šimkus klausītājiem piedāvās Johana Sebastiana Baha kontrapunktu no “Fūgas mākslas”, kas kā Baha polifonā skaņu raksta augstākais sasniegums Latvijas koncertzālēs skan ļoti reti, Bēthovena “18.sonāti” un Franča Šūberta trīs skaņdarbus klavierēm.

6 .decembrī Kongresu namā notiks Latvijas un džeza dzimtenes Amerikas satikšanās uz vienas skatuves, kad Latvijas Radio bigbendam pievienosies viena no labākajām džeza vokālajām grupām pasaulē, “Grammy” balvas ieguvēji “New York Voices”, kuru plašais muzikālais ampluā septiņos studijas albumos ietver kā klasisko, tā “r’n’b”, džezu un popmūziku.

7. decembrī Lielajā ģildē izskanēs Mocarta “Prāgas simfonija” “Sinfonietta Rīga” un Mocarta partitūru pazinēja, austriešu diriģenta Gintera Pihlera izpildījumā. Soliste Mocarta beidzamajā klavierkoncertā būs Londonā dzīvojošā pianiste Ketlere.

Arvo Perts ir pasaulslavens igauņu klasiskās mūzikas komponists, kurš pazīstams kā savas skaniskās paradigmas jeb tintinnabuli izveidotājs. Sadarbojoties Latvijas Radio korim un Tallinas kamerorķestrim, diriģenta Kaspara Putniņa vadībā 9. decembrī Vecajā Svētās Ģertrūdes baznīcā tiks izpildītas Perta un Toivo Tuleva kompozīcijas.

13. decembrī uz Lielās ģildes skatuves pianists Vestards Šimkus uzstāsies kopā ar vienu no redzamākajiem lietuviešu kameransambļiem – simbolisma mākslinieka un gleznotāja Konstantīna Čurļoņa vārdā nosaukto stīgu kvartetu. Viņi kopīgi atskaņos vienu no romantisma laikmeta kamermūzikas šedevriem – Šūmaņa “Klavieru kvintetu” un Vestarda Šimkus jauno kompozīciju šādam izpildītāju sastāvam. Koncertā skanēs arī Čurļoņa, Teisuta Makačina un Fausta Lantena opusi.

17. decembrī trio Ievas Paršas, Arta Sīmaņa un Kristīnes Adamaites personā pieskandinās Svētā Jāņa baznīcas velves, klausītājiem dāvājot adventes laika noskaņas latviešu skaņražu partitūrās. Koncertā skanēs Raimonda Paula šim sastāvam komponēts jaundarbs, viens no retajiem saksofona koncertiem latviešu mūzikā – Riharda Dubras “Cantus orationis”-, kā arī Jāzepa Vītola un Tālivalža Ķeniņa pastorāles ērģelēm un Andreja Selicka cikls balsij, saksofonam un ērģelēm “Cerības cereņš”, kurā komponists caur ceriņa prizmu apcer mūžības, dzīvības un nāves līdzāspastāvēšanu.

23. decembrī Mazajā ģildē baroka orķestris “Collegium Musicum Rīga” diriģenta Māra Kupča vadībā atskaņos Hendeļa, Vivaldi un Mocarta kompozīcijas, 25. decembrī Rīgas Domā Jēgers Ziemassvētku noskaņās izdziedās baroka pērles no Džulio Ramolo Kačīni, Baha, Hendeļa un Henrija Pērsela līdz romantiķu Sezāra Franka un Kamila Sensāna “Panis Angelicus” partitūrām. Skanēs arī latviešu komponistu apdares par Ziemassvētku tēmu.

Festivāls noslēgsies 28. decembrī ar koncertu Rīgas Svētā Jāņa baznīcā, kurā izskanēs Mocarta motete “Regina coeli” korim, orķestrim un solistiem, Hendeļa kronēšanas himna un populārākā daļa no viņa oratorijas ”Solomons” – “The Arrival of The Queen of Sheba”. Jēgers izdziedās Hendeļa “Alčīnas” filigrānos smalkumus, bet Elīna Šimkus – Mocarta ārijas “Exultate, jubilate” un “Laudate dominum”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+