×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
11. marts, 2013
Drukāt

Salst pat cimdos… Par ko tas liecina?

Foto-Stock.xchngFoto-Stock.xchng

“Man ļoti salst rokas un kājas. Biju pie ģimenes ārsta. Asins analīzes labas, asinsspiediens un cukura līmenis – normā. Jaunībā rokas bija arī apsaldētas, bet nu ziemā ir vēl nepatīkamāk – pat cimdos ilgi nevar pastrādāt, kad jau salst. Varbūt ir kāda iespēja kaut mazliet stāvokli uzlabot?” 
Jānis Treijs Alojas novadā

 

Roku un kāju salšanu var izraisīt daudzi faktori, piemēram, mikrocirkulācijas traucējumi, spazmas mazajās artērijās – pārsvarā roku un kāju pirkstos. Neiroloģe Stella Upate skaidro, ka tirpšana un salšana bieži ir polineiropātiju jeb perifēro nervu slimību gadījumā. To izraisa pārmērīga alkohola lietošana, smēķēšana, vibrācijas ietekme vai saindēšanās ar svinu (tipogrāfiju strādniekiem, krāsotājiem utt.). Polineiropātiju cēlonis var būt arī vispārējas hroniskas slimības: cukura diabēts, vairogdziedzera funkciju traucējumi, plaušu, nieru, aknu, onkoloģiskas slimības un dažādas infekcijas, tostarp Laima slimība.

Var gadīties, ka iemesls ir pavisam cits, retāks.

Lai noskaidrotu cēloni, ģimenes ārstam varat lūgt nosūtījumus uz papildu izmeklējumiem un pie speciālistiem – neirologa, endokrinologa vai asinsvadu ķirurga.

Katrā ziņā tirpšana, salšana vai sāpes rokās, kājās un pirkstos ir sūdzības, ko nevajadzētu atstāt bez ievērības, jo tās var signalizēt par nopietnām slimībām.

Ja aukstumā sāp un salst pirkstu gali, var ieteikt ģērbties atbilstoši laika apstākļiem un izvēlēties dabīgus materiālus: vilnas zeķes, adītus dūraiņus. Ļoti silta ir kamieļu vilna un mohēra. Apaviem jābūt pietiekami lieliem, ērtiem un viegliem, lai nepiepūlētu kājas. Mājas apstākļos asinsriti var trenēt, izmantojot kontrastvannas, proti, pārmaiņus ievietojot kājas aukstā un siltā ūdenī, taču nekādā gadījumā – karstā.

Savukārt kāju salšanu, bālumu un nejutīgumu flebologs Sergejs Kovaļovs uzskata par simptomiem, kas norāda uz neatliekamu vajadzību pēc asinsvadu ķirurga un neirologa konsultācijas. Var būt nepieciešami dažādi izmeklējumi, pirms sākt ārstēšanu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+