×
Mobilā versija
Brīdinājums +30.4°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
17. jūlijs, 2017
Drukāt

Samazinātais nodoklis acu aizmālēšanai: vieni autoratlīdzību saņēmēji vienlīdzīgāki par citiem (6)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Ilustratīvs attēls

Saeimas Budžeta un nodokļu komisijā vissmagākās diskusijas būs par izmaiņām iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likumā, prognozē komisijas priekšsēdētājs Jānis Vucāns (ZZS). Lai šīs izmaiņas nepieņemtu steigā, komisija ir pagarinājusi to apspriešanas laiku, kā arī priekšlikumu iesniegšanas termiņu līdz 21. jūlijam, lai 25. jūlija sēdē varētu tos izskatīt.

Iepazīstoties ar Finanšu ministrijas izstrādātajiem likuma grozījumiem, satraukums radies autoratlīdzību saņēmēju vidū, jo viņi ir nostādīti nevienlīdzīgā situācijā ar tiem cilvēkiem, kuru ienākumi gadā nepārsniedz 20 000 eiro un kuriem plānots piemērot 20% IIN likmi. Likumprojekts paredz autoratlīdzību saņēmējiem atstāt 23% likmi, dodot iespēju pēc gada aizpildīt deklarāciju Valsts ieņēmumu dienestā, lūdzot atmaksāt pārmaksātos trīs procentus. Iespējams, ka dažs, kuram nav bijusi darīšana ar honorāru jautājumu, iesauksies: atraduši par ko plēsties, to naudu taču saņems atpakaļ! Taču jāņem vērā, ka tie, kuri dzīvo tikai no autoratlīdzībām (tādu ir vairāk nekā 30 000), nav tie bagātākie cilvēki valstī un viņu ikmēneša ienākumi nav tādi, lai balstītu valsti ar savu nopelnīto naudu, lai pēc gada pildītu deklarāciju un gaidītu vēl trīs mēnešus, kamēr pārmaksāto summu ieskaita kontā.

Izdevniecības “Rīgas Viļņi” izpilddirektore Ināra Pētersone, kura pārstāv arī Latvijas Preses izdevēju asociāciju, atgādina, ka nodokļu reformas autori – Finanšu ministrijas amatpersonas – uzsvērušas, ka viens no būtiskākajiem ieguvumiem būs vairāk naudas cilvēkiem ar nelieliem ienākumiem.

“Žurnālistu autoratlīdzības vidēji mēnesī ir līdz 1667 eiro (summa, no kuras mainās IIN likme no 20% uz 23%). Tas apliecina, ka vismaz 99% gadījumu valstij būs pārmaksātais nodoklis jāapmaksā. Šāda veida ienākumu saņēmēji ir nostādīti nevienlīdzīgā situācijā ar pārējiem, kuri arī saņem regulārus līdzīga apjoma mainīgus ikmēneša ienākumus. Turklāt autoratlīdzību saņēmējiem atšķirībā no darba ņēmējiem gada laikā netiek piemērots arī neapliekamais minimums un atvieglojumi par apgādājamajiem,” saka I. Pētersone.

Latvijas Preses izdevēju asociācija lūgusi Budžeta un finanšu komisijai precizēt likumu “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” un iesniegusi savu priekšlikumu, kā tas būtu uzlabojams, lai likvidētu šo nevienlīdzību.

Jāņem vērā arī tas, ka autoratlīdzību saņēmējiem ir uzlikts 5% sociālās apdrošināšanas iemaksas. Tātad, ja būs jāmaksā 23% IIN un vēl papildus šie 5%, tad tie būs mīnusi, nevis plusi iedzīvotāju maciņā.

“Nodokļu reformas autori dara visu, lai izžmiegtu visu naudu, ko var no visiem izžmiegt, neņemot neko vērā. Diferencētais iedzīvotāju ienākuma nodoklis ir uztaisīts acu aizmālēšanai,” secina žurnāliste Sallija Benfelde, kura ir individuālā darba veicēja un dzīvo no autoratlīdzībām.

Finanšu ministres Danas Reiznieces-Ozolas padomnieks Jurijs Spiridonovs uzskata, ka Finanšu ministrija neizspiež cilvēkus kā citronus un ka ieguvēji būšot arī autoratlīdzību saņēmēji, taču ar laika nobīdi. Finanšu ministrija, izstrādājot grozījumus, esot ņēmusi vērā tipiskākos gadījumus, kad autoratlīdzību saņēmējiem ir vairākas, nevis viena darba vieta.

J. Spiridonovs: “Mēs ievērojām principu, ka pirmie 20 tūkstoši eiro, no kuriem ietur 20% IIN, tiks attiecināti uz pirmo darba līgumu. Lai novērstu situāciju, ka cilvēka ienākumi gada beigās pārsniedz 20 000 eiro un ir, piemēram, 20 100 eiro, un līdz ar to Valsts ieņēmumu dienests viņam liek piemaksāt 3% no tiem 100 eiro, mēs nolēmām katram nākamajam autortiesību līgumam piemērot 23%. Tas ir tādēļ, lai neizveidotos situācija, ka nodokļu maksātājs paliek valstij parādā, piemēram, kādus 10 vai 70 eiro un pats nemaz par to nezina, iekams nepaziņo Valsts ieņēmumu dienests.”

Bet ministrijai nav informācijas, cik šādu cietēju varētu būt.

Saeimas deputāts Imants Parādnieks (Nacionālā apvienība), kurš pārstāv Budžeta un finanšu komisiju, norādīja – ja atstāj 23%, labi zinot, ka papildus būs vēl 5% sociālās iemaksas, tad īsti labi tas neesot, un šis jautājums ir jāatrisina par labu nodokļu maksātājam, kura rocība nav no tām lielākajām.

Saeimas deputāts un Budžeta un nodokļu komisijas pārstāvis Ints Dālderis skaidroja, ka radošie cilvēki ir tikai daiļa no autoratlīdzību saņēmējiem, ka arī konsultanti, pētījumu autori, arī advokāti un citi, kuri nav saistīti ar žurnālistiku, rakstniecību, mūziku un citām radošām izpausmēm, ir noformēti kā autoratlīdzību saņēmēji. “Viņi nekādā ziņā nav cilvēki ar maziem ienākumiem,” sacīja Dālderis, kurš ir arī mūziķis, un piebilda, ka viņš labāk samaksātu tos 23%, nevis baidītos, ka gada beigās palicis valstij parādā.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. pabailīgajam dālderim vajag iegādāties gumijas apenes – tad varēs savu stabulīti pūst neraustoties !

  2. Bet tos 5% maksās ne jau a/atlīdzības saņēmējs, bet gan ienākumu maksājošā persona!

  3. Velns parāvis,Es pat nezināju ka alga ko man maksā valsts – 590 eiras mēnesī mani tikai nedaudz atšķir no bomža!Paldies NE BAGĀTĀKAJIEM cilēkiem latvijiņā!Tagad zināšu – Es esmu valsts algots nabags!

  4. Nu tad jau labi , ka žurnālisti saņem 1600 , kad es strādāju par autortiesībām un tas bija 5 gadus atpakaļ, es saņēmu vidēji 120 eiro mēnesī. Un diezvai tagad mani bijušie kolēģi ar saņem vairāk par 200.

  5. Arī tie cilvēki, kas mazākas algas dēļ piestrādā vēl kādos blakus darbos, bet kopā saņemtais ir mazāks nekā tie 20 000, maksās lielāku IIN par blakus darbiem, bet pēc tam rakstīs deklarācijas. Vai tiešām mūsu datorizācijas laikmetā nevar aprēķināt algoritmu, lai nebūtu jādotē valsts, kas ar visiem saviem līdzekļiem ir tik mazspējīga? Man ir tāda sajūta, ka lielākā daļa vadošo darbinieku ir aizvēsturiski atpalikuši, un vispār nesaprot iespējas, kādas piedāvā programmēšana 🙂 Vai nebūtu vienkāršāk cilvēkiem izmaksāt pilnu algu, par to noziņojot VID, un cilvēks kā maksā par elektrību, tā samaksā arī IIN, VSAOI. Pie 20 000 iedegas sarkanā lampiņa, atnāk ziņojums, īsziņa- no šī brīža Jūsu nodoklis ir 23%. Sarežģīta administrēšana? Diez vai, drīzāk neizmērojama nevēlēsanās ko mainīt un slinkums. Vieglāk visu laiku ko pielāpīt un pielāpīt, tikai nemainīt. PVN likums ar tām izmaiņām jau tā pielāpīts, ka vairs nevar saprast, kā atskaiti uztaisīt.

  6. Tā arī līdz šim neesmu sakalusījusi skaidrojumu, kāpēc pensiju uzkrājums veidojas tikai no algas? Ierēdņi ko, vēl nav atmodušies un dzīvo valstī, kur visi citi ienākumi bija nelegāli? Likumā par Iedzīvotāju ienākuma nodokli ir vismaz 20 legāli ienākumu veidi. Tiešī šī fakta dēļ citās valstīs ir lielas pensijas pie mazākiem nodokļiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+