×
Mobilā versija
+7.6°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
25. maijs, 2014
Drukāt

Ko darīt, ja vīrs negrib dalīties ar naudu no īpašuma pārdošanas?

Foto - LETAFoto - LETA

Mežs.

Mans vīrs, ar kuru kopā dzīvojam 25 gadus, par saviem sertifikātiem iegādājās zemi un mežu. Tagad viņš grib tos pārdot un saka, ka man nauda nepienākas, jo es savus sertifikātus atdevu mūsu meitas ģimenei, kad viņiem piedzima dvīnīši un vajadzēja palīdzēt. Vai tiešām man nekas nepienākas?
 AUSMA TALSU NOVADĀ

Žēl, ka ģimenē valda tādas attiecības. Patiešām, atbilstīgi Civillikumam sertifikāti nav laulāto kopmanta. Saskaņā ar Civillikuma 89. pantu laulāto kopmanta ir tā, kas iegūta laulības laikā ar abu laulāto līdzekļiem vai otra laulātā darbības palīdzību.

Privatizācijas sertifikāti, ko piešķīra par Latvijā nodzīvoto laiku, un īpašuma kompensācijas sertifikāti, ko piešķīra mantiniekiem, kuri negribēja saņemt senču zemi vai pašvaldībai nebija iespējams viņiem to atdot, ir katra laulātā atsevišķa manta. Arī zeme un mežs, ko cilvēks iegādājies par saviem sertifikātiem, ir laulātā atsevišķs īpašums.

Tomēr, pārdodot šos īpašumus, visticamāk, tiks prasīta arī sievas rakstiska piekrišana. Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāja Sandra Jakušenoka skaidro, ka sievas piekrišanu var prasīt gan zvērināts notārs, pie kura noformēs pirkuma līgumu, gan zemesgrāmatu tiesnesis, kad pircējs gribēs īpašumu ierakstīt zemesgrāmatā uz sava vārda. Zeme un mežs par sertifikātiem iegādāti laulības laikā. Kā notārs un zemesgrāmatu tiesnesis var zināt, vai tie bijuši vīram piešķirtie sertifikāti, vai arī viņš sertifikātus pircis? Un, ja vīrs sertifikātus ir pircis, tos var uzskatīt par laulāto kopmantu.

Ja arī vīram izdodas zemi un mežu pārdot bez sievas piekrišanas, radīsies nākamā problēma. Ko viņš darīs ar iegūto naudu? Pats ēdīs cepešus un sievai ne kumosiņa nedos? Ja vīrs, piemēram, nopirks automašīnu, vai viņš ar to brauks viens pats un sievai neļaus iekšā sēsties? Vai arī nopirks jaunu, lielāku māju un sievu tajā nelaidīs? Diezin vai. Šie piemēri rāda, ka, kopā dzīvojot, mantu patiesībā nav iespējams paturēt atsevišķā lietošanā. Arī tad, ja māja un zeme pieder vīram, to izmanto visa ģimene, nevis viņš viens pats!

Tomēr, ja nauda noguldīta bankas kontā, to var izņemt tikai konta īpašnieks. Pat ja nauda ir abu laulāto kopmanta, otrs laulātais tai klāt netiek. Vienīgais mierinājums, ka gadījumā, ja vīrs nomirs pirmais, jūs un bērni naudu mantosiet.

Iespējams, šī situācija drīzāk ir attiecību jautājums. Ja vīrs domā par laulības šķiršanu, viņš varētu būt ieinteresēts, lai viņa mantas daļa būtu lielāka.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+