Publicitātes foto

Tā beidzās bērnība – izstāde par Rīgu pirms simt gadiem 0

Ceturtdien, 16. oktobrī, Gaismas pilī Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros plkst.16 atvērs Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstādes “Mana, tava, mūsu Rīga pirms 100 gadiem”, portālam LA.lv pastāstīja LNB pārstāve Signe Valtiņa.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā 55
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Izstādes publicitātei izvēlētajā attēlā redzama grāmatiņa brūnos vākos – tā sauktais “Baltijas jaunatnes kalendārs 1914. gadam”, kas vizuāli nedaudz atgādina mūsdienās populāro “Moleskine” blociņu. “Tā īpašnieces vācu izcelsmes vidusšķiras meitenes E. Urdevičas (Urdewitsch) vārdu mēs visticamāk nekad neuzzināsim, tāpat kā neuzzināsim viņas acu krāsu, balss tembru vai mīļāko dzīvnieku. Taču lakoniskais ieraksts blociņa 78. lappusē “Vācija pieteica karu Krievijai” iezīmē gan viņas pašas bērnības beigas, gan arī beigas 19. gadsimta Rīgai,” norāda Valtiņa.

Izstāde būs mēģinājums ielūkoties dinamiskajā, daudzveidīgajā, etniski un kultūras ziņā tik raibajā pilsētas dzīvē līdz 1914. gadam, kad Eiropā sākās Pirmais pasaules karš. Izstādes stāsts nav hronoloģisks – tas sākas ar brīdi, kad tika nojaukti viduslaiku nocietinājumi un Rīga sāka strauji augt un attīstīties.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izstādē piedāvātas piecas tematiskās jomas, kas veido Rīgas vaibstus pirms Pirmā pasaules kara: “Pilsēta aug”, “Rīdzinieki ir tik dažādi”, “Rīdzinieki piedalās politikā”, “Rīgai 700”, “Rīgas spožums un ēnas”. Starp eksponātiem – 19. gadsimta un 20. gadsimta sākuma drukātās liecības par rīdzinieku dzīvi laikmetā, kas beidzās pirms simts gadiem. Vairums no tām ir LNB krājuma daļa.

Izstāde izvietota divās LNB izstāžu zālēs: pirmā veltīta piecām minētajām nodaļām un hronoloģiskajai joslai (notikumi Rīgā un Eiropā no 1850. līdz 1914. gadam). Otrajā atsevišķs nostūris veltīts Arveda Švābes poēmai “Pilsēta: Gūstekņa dziesma” ar iespēju klausīties tās fragmentus, bet izstādes satura emocionālajai kulminācijai – 1914. gada skolnieces E. Urdevičas kalendāram / plānotājam – veltīta instalācija ar kalendāra reprodukcijām un iespēju klausīties un lasīt kalendāra īpašniecei veltītu eseju, ko tieši šīs izstādes vajadzībām radījusi rakstniece Inga Ābele.

Pasākumā piedalīsies LNB direktors Andris Vilks, izstādes koncepcijas autors Deniss Hanovs, rakstniece un dramaturģe Inga Ābele, kā arī nodibinājuma “Rīga 2014”, Frīdriha Eberta fonda, “Live Riga” un LNB pārstāvji.

Izstāde apskatāma Latvijas Nacionālajā bibliotēkā līdz 30. novembrim.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.