Latvijā
Sabiedrība

Teātris par Serebreņņikovu: notiek izrēķināšanās 16

Kratīšanas laikā šogad maijā. Ekrānšāviņš no Doždj.ru

Latvijas Nacionālais teātris paudis atbalstu režisoram Kirilam Serebreņņikovam un cer, ka apsūdzība pret krievu režisoru, Gogoļa centra māksliniecisko vadītāju Kirila Serebreņņikovu tiks izskatīts likumā paredzētajā kārtībā, nepārkāpjot cilvēktiesības un ietverot iespēju to izskatīt Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

Serebreņņikovs arestēts, kā iemeslu minot apzinātu noziedzīgu naudas izkrāpšanas shēmas organizēšanu. “Uzskatām, ka drošības līdzekļa maiņa uz arestu ir pārspīlēta un nepieņema Krievijas varas iestāžu rīcība,” uzsver Nacionālais teātris.

“Apzinoties to, ka Kirils Serebreņņikovs ir pazīstams Krievijā, Eiropā un citur pasaulē kā brīvdomīgs un drosmīgs mākslinieks, par ko liecina tikko piešķirtais nozīmīgākais teātra nozares apbalvojums Eiropā – “Jaunās realitātes balva”, ko paredzēts pasniegt decembrī Romā, kā arī to, ka jūlija sākumā pāris dienas pirms pirmizrādes autoritāri tika atcelta viņa iestudētā baleta “Nurijevs” pirmizrāde Maskavas Lielajā teātrī, uzskatām, ka arests un pret Serebreņņikovu vērstā kampaņa ir varas izrēķināšanās ar viņu kā mākslinieku,” sacīts teātra paziņojumā.

Latvijas Nacionālais teātris sadarbojas ar režisoru Kirilu Serebreņņikovu kopš 2010. gada. Šajā laikā ir tapušas četras izrādes – “Mirušās dvēseles”, “Voiceks”, “Raiņa sapņi” un “Tuvā pilsēta”, kuras atnesušas teātrim panākumus, tostarp starptautiskā mērogā, un atklājušas Latvijas skatītājiem laikmetīgā teātra valodas iespējas. Ir aizsāktas sarunas par nākamo darbu, kas būs veltījums Latvijas simtgadei.

Krievijā režisoram Serebreņņikovam izvirzītas apsūdzības

Serebreņņikovs otrdien tika aizturēts Pēterburgā, kur viņš uzņem filmu par leģendāro mūziķu Viktoru Coju “Ļeto” (“Vasara”). No Sanktpēterburgas viņš nogādāts Maskavā Izmeklēšanas komitejā.

Pēc izmeklētāju versijas, Serebreņņikovs organizējis vismaz 68 miljonus rubļu piesavināšanos, kas 2011.-2014.gadā tika piešķirti projekta “Platforma” realizēšanai.

Serebreņņikova aizturēšanai ir demonstratīvs raksturs, jau iepriekš paziņojis Krievijas prezidenta Cilvēktiesību padomes Pilsoņtiesību komitejas priekšsēdētājs Nikolajs Svanidze.

“Nav skaidrs, kāpēc ar viņi izrīkojas tik brutāli. Vai viņš ir izvarotājs, sērijveida slepkava, bīstams sabiedrībai? Kāpēc viņš ir jāaiztur? Viņš ir absolūti likumam paklausīgs pilsonis, kuram nav noslieces nedz uz bēguļošanu, nedz vardarbību. Kāpēc vajadzīgs ierobežot pilsoņa personīgo brīvību? Es uzskatu, ka tam piemīt demonstratīvs raksturs,” norādīja Svanidze.

“Kirils Serebreņņikovs ir talantīgs mākslinieks, režisors ar pasaules vārdu, viens no cilvēkiem, kas šobrīd ir Krievijas slava,” viņš uzsvēra.

Tagad Izmeklēšanas komiteja lūgs piemērot režisoram drošības līdzekli, un kāds informēts avots aģentūrai “Interfax” iepriekš atzinis, ka tas varētu būt apcietinājums vai mājas arests.

Maijā “Gogoļa centrā” un Serebreņņikova dzīvoklī notika kratīšanas izmeklēšanas ietvaros par naudas piesavināšanos Serebreņņikova dibinātajā nekomerciālajā organizācijā “Septītā studija”. Apsūdzētie šajā lietā ir bijušais “Gogoļa centra” direktors Aleksejs Malobrodskis un “Septītās studijas” bijusī grāmatvede Ņina Masļajeva un ģenerāldirektors Jurijs Itins.

Pēc izmeklētāju versijas, Kultūras ministrija piešķīrusi “Septītajai studijai” aptuveni 70 miljonus rubļu. Pēc viņu teiktā, Itins, Malobrodskis un Masļajeva izlēmuši daļu naudas piesavināties, un tādēļ sagatavojuši finanšu dokumentus par lugas “Sapnis vasaras naktī” organizēšanu, taču patiesībā šāds uzvedums neesot bijis.

Serebreņņikovs situāciju nodēvējis par “absurdu un šizofrēnisku”, norādot, ka projekts “Platforma” tika realizēts un izrāde “Sapnis vasaras naktī” vien “Platformā” tika nospēlēta vairāk nekā 15 reižu.

Šī mēneša sākumā Serebreņņikovs, kurš pēdējos gados vairākas izrādes iestudējis arī Latvijā, kļuva par prestižās Eiropas prēmijas “Jaunā teātra realitāte” laureātu. Balva tiek piešķirta par radošiem meklējumiem un inovāciju teātra mākslā. Apbalvošanas ceremonija notiks decembrī Romā, bet laureātu izrādes būs skatāmas īpašā festivālā.

Serebreņņikovs prestižajai godalgai bija nominēts pirmo reizi.

LA.lv