×
Mobilā versija
Brīdinājums +11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
15. aprīlis, 2015
Drukāt

Trūkst darba vietu un zobārsta (1)

Foto no "LA" arhīvaFoto no "LA" arhīva

Svarīgi, lai pieņemtie lēmumi veicinātu valsts attīstību, samazinātu reģionālās atšķirības, radītu vidi, kur cilvēkiem gribētos dzīvot, mācīties un strādāt, to 10. aprīļa paziņojumā akcentēja Valsts prezidents Andris Bērziņš. Jautāju “LA” lasītājiem: “Kā vērtējat sava reģiona attīstību, un kas jādara turpmāk?”

Edīte Krastiņa Naukšēnu novada Ķoņu pagastā: “Valsts uzdevums ir ar nodokļu atlaidēm, varbūt vēl kādā veidā veicināt lauku attīstību. Valstiski aplama rīcība bija piemaksāt par braukšanu uz pilsētām lauciniekiem, kuri atrod darbu tur. Vajadzēja darīt tieši otrādi – pabalstīt jaunās ģimenes, kas grib saimniekot laukos! Pagastā zinu divas bijušo rīdzinieku ģimenes, kas pārcēlušās šurp. Manī joprojām ir ticība, ka latvieši atkal nāks uz laukiem! Aprīļa beigās pie mums ieradīsies Mārtiņs Bondars, vaicāšu, ko viņš darīs, lai lauki atdzimtu.”

Roberts Brižs Kabilē: “Cik zemnieki paši ir spējuši attīstīt savas saimniecības, tik ir. Visiem tas nav izdevies. Tepat Kabilē, piemēram, pārdod māju ar desmit hektāriem zemes, bet pircēju nav, jo jaunajiem iespēju atspērienam nav. Savulaik, sadarbojoties ar Hipotēku banku, sāku saimniecības paplašināšanu, tagad to pārņēmis dēls. Viņš reiz ieminējās – ja pārdotu te visu un norēķinātos ar banku, varētu braukt uz Angliju, varbūt nopirkt nelielu saimniecību tur, jo Anglijā jau iekārtojušies trīs viņa māsas bērni, mani mazbērni. Sacīju dēlam: “Tā gan nedari!” Katrā pagastā vajag vismaz 20 – 30 jaunas darba vietas!”

Dzidra Šteinberga Mērsragā: “Kurā vietā mazinās reģionālās atšķirības? Varbūt to jūt tie, kas dzīvo tuvāk Rīgai? Darba vietas ir galvenais, ko cilvēkiem vajag! Mums te ir viens bankomāts, tajā bieži vien naudas nav, un tad jābrauc uz Talsiem. Veikali ir vairāki, bet pārtika tajos stipri dārgāka nekā Rīgā un Talsos. Ja jāiet pie ģimenes ārsta, var tikt nedēļas laikā. Bet, ja vajadzīgi citi dakteri, tad jābrauc uz Rīgu.”

Gunta Krūmiņa Smiltenes novada Grundzāles pagastā: “Smiltenē ir atjaunots stadions. Mūsu pagastā pirms pāris gadiem tika atjaunota estrāde Palsas upes krastā, tā ka attīstība redzama. Pagastam iespēja piesaistīt Eiropas fondu līdzekļus infrastruktūrai, un ciematā, kur Līvānu mājas, asfalts, var teikt, ved līdz katrām kāpnēm.”

Vilis Eisters Grobiņā: “Kurzemes reģionā klājas diezgan labi – virzība uz priekšu ir, kaut varbūt ne tik strauja, kā gribētos. Ar “Metalurgu” ir paveicies, un ir arī vairāki dāņu uzņēmumi, kur vietējie atrod darbu. Tur kārtība stingra – ja kādam “pirmdiena tik grūta diena”, ka nevar kārtīgi pastrādāt, tūlīt laiž vaļā un pieņem vietā citu. Zinu, ka cilvēki jau tur uz darba vietām gaida rindā. Svarīgi ir noturēt jaunos cilvēkus novados, un jāsauc atpakaļ tie, kuri aizbraukuši. Valstij vajadzētu atbalstīt jaunos uzņēmējus.”

Mihalīna Cakule Aglonā: “Strādājam, kā paši protam, bet par reģionu kopumā ir skumji, jo ļoti daudzi darbspējīgie iedzīvotāji ir aizbraukuši. Sakarā ar skolu apvienošanu nākamajā mācību gadā darbu zaudēs vairāki pedagogi, un arī par to šejienieši ir satraukti. Bija paredzēts, ka Aglonā strādās zobārsts – speciālists bija gatavs nākt šurp, bet diemžēl pagasts nevar nodrošināt viņam dzīvesvietu.”

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. ''garīgs kroplis'' Atbildēt

    ”Svarīgi, lai pieņemtie lēmumi veicinātu valsts attīstību, samazinātu reģionālās atšķirības, radītu vidi, kur cilvēkiem gribētos dzīvot, mācīties un strādāt…” – kas tā par valsti, kurā (cik var saprast no prezidenta kunga teiktā) nav vides, kur cilvēkiem gribās dzīvot, mācīties un strādāt?

Draugiem Facebook Twitter Google+