Foto-Stock.xchng

Ūdens novadei nepieciešama laba drenāžas sistēma 0

Vecās meliorācijas sistēmas nolietojušās, un daudzu māju īpašniekiem arvien biežāk nākas domāt par piemājas zemes nosusināšanu. Drenāža palīdz nosusināt augsnes virskārtu, grāvjos ieguldot ūdens novades materiālu, kas atvieglo ūdens noteci uz kādu zemāku vietu. Drenu ielikšanas dziļums var būt 40 – 80 cm, galvenais – tām jāveido kritums uz ūdens savākšanas vietu. 


Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Latvijā atrastas 300 – 400 gadus vecas nosusināšanas sistēmas, kurās ūdens noteci nodrošināja zemē ierakti sasietu kārklu saišķi. Vēlāk izmantoja izurbtas koka un dedzinātas māla caurules, kuras šobrīd nomaina plastikāta caurules – tās ir garas, gludas un labi novada ūdeni. Gofrētās polietilēna (PE) caurules ir līdz 50 m garas. Jo garāka caurule, jo mazāk būs savienojumu un drenāža ilgāk kalpos. Modernās ir ļoti efektīvas: 110 mm 
PE caurulēm uz lineāro metru ir 55 cm sūcvirsma (sīki caurumiņi, kuros ietek ūdens), kas 18 reižu pārsniedz 75 mm diametra tradicionālo māla cauruļu sūcvirsmu. Lai caurumiņi neaizdambētos, smilšainās augsnēs caurules aptin ar ģeotekstila filtru, bet mālainās augsnēs izmanto kokosšķiedras apvalkus, taču nopērkami arī Ādažos ražoti salmu, linu un pat sūnu filtri. Lai ūdens ātrāk noplūstu, svarīgs arī caurules iekšējais gludums. Kvalitatīvus drenāžas materi-ālus ražo daudzi uzņēmumi, piemēram, SIA “Akvedukts”, SIA “Onninen”, SIA “Melros”, kā arī vietējais uzņēmums SIA “Evopipes”.

Piemājas zemes drenēšana sākas ar ūdens novades vietas atrašanu. Parasti tā ir tuvākais grāvis, upīte vai ūdens krātuve.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vislabāk meklēt meliorācijas speciālista padomu, SIA “Akvedukts” drenāžas un kanalizācijas sistēmu menedžeris Ingars Straune iesaka drenēšanas projektu pasūtīt kādā profesionālā uzņēmumā, piemēram, SIA “Agroprojekts”. Meliorācijas plānu izstrādājot, tiks ņemts vērā gan nokrišņu daudzums, gan augsnes sastāvs, gan zemes līmeņa kritumi. Vidēji drenu līnijas viena no otras gulēs 
10 – 20 m attālumā, tiks ieraktas 40 – 80 cm dziļumā un izbeigsies grāvī vai kādā dabiskā ūdenstecē. Mālainā augsnē drenas neievieto, bet, ja nepieciešams šādu augsni drenēt, caurules ierok 80 cm dziļumā un grāvjus aizber ar rupju granti, kas labi filtrē ūdeni.

“Ja visa mājas teritorija atrodas iedobē un ūdeni nav kur novadīt, nāksies visas drenas ievadīt kolektora akā un ar automātiskā sūkņa palīdzību aizspiest ūdeni uz vietu, no kuras būs dabiskā notece. Automātika sūkni iedarbinās tad, kad ūdens līmenis kolektorā būs pacēlies,” skaidro SIA “Evopipes” pārdošanas vadītājs Gints Pērkons. Mājas pamatu drenāžu veic, renovējot vai ceļot māju. Nelielai dzīvojamai mājai drenāžu pa perimetru izveido, piemēram, no 110 mm diametra “Evodrain” caurulēm 15 – 20 cm dziļumā zem pamatiem un aptuveni 30 cm attālumā no sienas. Mājas divos pretējos stūros izveido 400 mm diametra kontrolakas un ierok 110 mm lietus ūdens notekcaurules, saglabājot mērenu kritumu uz grāvja malu vai ūdenstilpi. Caurules galus nosedz ar speciālu PE izvadelementu. Izvada caurumu vai nu atstāj atvērtu, vai arī izmanto dzelzs vai titāna restes, jo grauzēji polietilēna restes ātri sagrauž.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.