×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.3°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
26. aprīlis, 2016
Drukāt

“Niklāvs gribēja piepildīt bojā gājušā brāļa sapni.” Murjāņus šokē talantīgā riteņbraucēja nāve (13)

Murjāņu Sporta ģimnāzijas vestibilā vakar par Niklāva Čakša aiziešanu atgādināja svecīte un bilde ar talantīgā sportista neatkārtojamo skatienu. Nelaimi vēl smeldzīgāku dara tas, ka pirms septiņiem gadiem tajā pašā datumā sacensībās nobrauca Niklāva brāli Reinholdu. Foto - Dainis BušmanisMurjāņu Sporta ģimnāzijas vestibilā vakar par Niklāva Čakša aiziešanu atgādināja svecīte un bilde ar talantīgā sportista neatkārtojamo skatienu. Nelaimi vēl smeldzīgāku dara tas, ka pirms septiņiem gadiem tajā pašā datumā sacensībās nobrauca Niklāva brāli Reinholdu. Foto - Dainis Bušmanis

Murjāņu Sporta ģimnāzijā, kur Latvijas labākais junioru šosejas riteņbraucējs Niklāvs Čakšs mācījās 11. klasē, vakar rīts sākās ar klusuma brīdi. Ģimnāzijas direktore Ingrīda Amantova pavēstīja par svētdien pēc sacensībām notikušo nelaimi, bet Niklāva klasesbiedri Anita un Juliāns, paužot sāpi, aicināja labos vārdus viens otram teikt ikdienā, nevis vien piemiņas brīžos. Skolā, kur visi ir kā viena ģimene, audzēkņi, skolotāji un treneri bija šokā par nelaimi. Ar ģimnāzijas audzēkņiem, īpaši ar Niklāva klasesbiedriem, ar skolotājiem un audzinātājiem internātā vakar darbojās psiholoģe.

Iespējams, Latvija ir zaudējusi nākamo pasaules čempionu vai olimpisko spēļu laureātu. SEB MTB – Baltijas valstīs lielāko riteņbraukšanas sacensību laikā – svētdien dzīvību zaudēja labākais Latvijas junioru riteņbraucējs, 17 gadus vecais Niklāvs. Viņa līdzgaitnieki uzsver jaunieša mērķtiecību un sava sporta veida mīlestību.

Nelaime ar Niklāvu svētdien notika Valmierā kādu brīdi pēc sacensībām, kurās sportisti bija veikuši 55 km distanci. Niklāva treneris noliedz iespēju, ka pie vainas bijusi sirds. Patologanatoma secinājumi vēl nav zināmi. Svarīgi arīdzan, ka sportisti veica vien 55 km distanci – vairākas reizes mazāk, nekā nereti treniņos veic profesionāli sportisti.

Murjāņu Sporta ģimnāzija atšķiras ar savu ģimeniskumu, ar īpašo garu, ko veido sportistu ikdiena. Niklāvs ģimnāzijā mācījās kopš 8. klases, nu jau ceturto gadu. Svētdien notikušo nelaimi vēl smeldzīgāku dara ar viņa brāli Reinholdu, arīdzan tolaik 17 gadus vecu riteņbraucēju, pirms septiņiem gadiem Kuldīgā tieši tajā pašā datumā notikušais – piedaloties sacensībās, viņu nāvējoši ievainoja pēkšņi pretējā joslā iebraukušais busiņš. Čakšu ģimenē ir senas riteņbraukšanas tradīcijas, vectētiņš bija riteņbraucējs un treneris, patlaban saņem pensiju, ir vēl divi brāļi un jaunāka māsa. Niklāva brālis Valters pērn arī absolvēja Murjāņu Sporta ģimnāziju un patlaban “Alpha Baltic” komandas sastāvā atrodas sacensībās Turcijā. Vēl viens brālis – Ernests Čakšs – traumas dēļ riteņbraucēja karjeru ir beidzis.

Netrenētiem cilvēkiem varētu likties, ka Niklāvam pēdējā pusotra mēneša laikā bija jāiztur milzīga slodze. No 9. līdz 25. martam Latvijas jauniešu izlase bija treniņnometnē Spānijā, tad devās uz sacensībām Beļģijā, bet no 8. līdz 10. aprīlim notikušajās UCI ranga sacensībās Vācijā Niklāvs sasniedza Latvijas sportistu līdz šim labāko veikumu – izcīnīja 12. vietu. “Sirds pārbaudes notika vienu reizi mēnesī, pirms došanās uz Spāniju Latvijas Olimpiskajā vienībā notika padziļinātā pārbaude, veica arī ehokardiogrammu un viss bija vislabākajā kārtībā,” teic Jānis Veide, Niklāva treneris Murjāņu Sporta ģimnāzijā, kā arī Latvijas junioru izlases treneris. Niklāvu viņš raksturo kā ļoti centīgu un apzinīgu puisi, kurš izpildīja visus trenera norādījumus.

Niklāvs Murjāņu Sporta ģimnāzijā mācības sāka jau pēc brāļa aiziešanas. Niklāva klases audzinātāja Dace Roziņa-Jonase raksturo viņu kā “gudru puisi ar atšķirīgu domāšanu”. “Viņam bija savs “es”, savs mugurkauls. Centīgs, gāja uz rīta rosmi. Mēdza kavēt stundas, tomēr apbūra visus ar savu smaidu. Pirms nedēļas psiholoģijā par saviem principiem vēstīja: “Uzvara, cīnīties līdz galam.” Mums viņa ļoti pietrūks,” skumst audzinātāja.

“Foršs puika! Smaidīja, vienmēr ar visu bija apmierināts,” valdot emocijas, par Niklāvu teic Normunds Moreiko, kurš trenē “NN” komandu, kuras sastāvā Niklāvs startēja SEB maratona posmā. Notikumu hronoloģija pirms nelaimes pēc aculiecinieku stāstītā bija šāda: pēc sacensībām, kur Niklāvs finišēja otrais, puiši nomazgājuši velosipēdus, nomazgājušies dušā un automašīnā runājuši, smējušies. Pēkšņi Niklāvs saļimis. Turpat netālu bija medicīniskās palīdzības mašīna, mediķi jau pēc 30 sekundēm bijuši klāt un sākuši darboties. SEB MTB maratona laikā neatliekamo medicīnisko palīdzību nodrošinājis “Veselības centrs 4”. Uzņēmuma sabiedrisko attiecību speciāliste Laura Titāne pavēstīja, ka visi brigādes mediķi ir sertificēti un ikdienā strādā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā, tādēļ ārstniecības personu kompetence un pieredze ir augstākajā līmenī. Tāpat arī viss brigādes tehniskais nodrošinājums atbilst MK noteikumiem.

“Brigāde reanimācijas pasākumus sāka nekavējoties, jo tā atradās netālu no autobusa, kurā cietušajam palicis slikti – operativitāte bija momentāna. Uzsākot reanimācijas pasākumus, papildus tika izsaukta arī netālu esošā brigāde no Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Valmieras apakšstacijas, kas notikuma vietā ieradās sešu minūšu laikā. Pacientam tika veikti reanimācijas pasākumi gandrīz stundas garumā, tomēr pacienta dzīvību glābt diemžēl neizdevās. Reanimācijas pasākumi tika veikti atbilstoši starptautiskajām vadlīnijām. Par pacienta nāves cēloni neesam kompetenti spriest un sniegt komentārus,” pastāstīja L. Titāne. Murjāņu Sporta ģimnāzijā uzskata, ka N. Čakša aiziešanas iemesls bija asinsvada plīsums, tomēr mediķi pagaidām to nevar apstiprināt.

Niklāva klases un treniņu biedrs Juliāns Isajevs teic, ka Niklāva lielos starptautiskos mērķus apliecina viņa interese par treniņu procesa metodiku un mērķtiecība: “Es esmu pārāk impulsīvs, agresīvs, viņš bija mierīgs cilvēks. Abi Latvijas komandā bijām līdzkapteiņi.” Viņš piebilst: “Niklāvs var būt par piemēru daudziem. Ar savu neizmērojamo draudzību, ar savu adekvāto sapratni pret notiekošo, ar savu pozitīvo attieksmi pret dzīves grūtībām un citiem pārbaudījumiem, ar savu stingro motivāciju un mērķtiecību. Tas, kas noticis, tas ir ļoti sāpīgi mums visiem. Niklāvs darīja to, ko viņš mīlēja, un to, kas bija viņa dzīvē galvenais! Niklāvs vienmēr paliks mūsu sirdīs ar savu smaidu un pozitīvismu.”

Niklāva klasesbiedrene, Eiropas junioru čempione pludmales volejbolā Paula Nečiporuka atceras, ka 8. klasē, atnākot uz Murjāņu Sporta ģimnāziju, Niklāvs bijis maza auguma un nebūt ne labākais savā vecuma grupā. Ar lielu darbu puisis kļuvis par Latvijas labāko riteņbraucēju junioru grupā. Interesējis viss pasaulē notiekošais, tomēr mācību stundās gan slinkojis. “Iespējams, viņš vēlējās īstenot brāļa lielo sapni riteņbraukšanā,” piebilst Paula.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. ! Pēc sacensībām, kur Niklāvs finišēja otrais, puiši nomazgājuši velosipēdus, nomazgājušies dušā un autobusā runājuši, smējušies… Pēkšņi Niklāvs saļimis…

  Mistiska nāve. Dīvains liktenis – abiem brāļiem aiziet vienā dienā, vienā sportā, vienā vecumā – 17 gados…
  ………………………………….
  Vai vecākais brālis pasauca Niklāvu pie sevis uz Mākoņmāju?
  ….
  Turpat netālu bija medicīniskās palīdzības mašīna, mediķi jau pēc 30 sekundēm bijuši klāt un sākuši darboties…
  Murjāņu Sporta ģimnāzijā uzskata, ka N. Čakša aiziešanas iemesls bija asinsvada plīsums, tomēr mediķi pagaidām to nevar apstiprināt.
  ………………………………
  „ātro” brigāde no Valmieras gan „pieslēdzoties” Niklāvam, reanimācijas IT monitorā „Lifepack 15” ieraudzīja, ka sirds …apstājusies … Tāpēc sāka lietot elektrošoku ķermeņa atdzīvināšanai… pēc 40 min konstatēja, ka viss beidzies…

 2. Nav šeit ne trenera, ne protams puiša vaina. Es biznesā jau no 1989. gada un lieliski zinu, ka lai ieriebtu sāpīgāk, man vienmēr visas nepatikšanas tā banda, kas reāli valda Latvijā (ne valdība), pieskaņo vai nu svētkiem, vai dzimšanas dienai, piemēram, manu māti nogalināja, tikai 4 dienas pirms viņas jubilejas. Kā tuvojas Jāņi vai dzimene, mēs jau pārspriežam , ko tie bandīti būs šoreiz sagatavojuši? Piemēram katru gadu mani sauca uz VID tieši manā dzimšanas dienā, it kā sīkums, bet tas liecina par sistēmu. Tagad re VIDā izrādās strādā nopietnu zagļu banda. Un tā tas Latvijā gandrīz visās jomās.

 3. Vieglatlētiem arī slodze par lielu.Trenneri sportistiem liek ēst bezmaksas vitamīnus,brīnumzāles,lai sasniegtu labākus rezultātus.

 4. Viennozīmīgi veselības pārbaude ir nepietiekama!!!

 5. Vai trennera vaina te nav ??

 6. Mistiska nāve. Diīvains liktenis – abiem brāļiem aiziet vienā dienā, vienā sportā, vienā vecumā. Ļoti žēl puiša, līdzjūtība ģimenei un draugiem.

 7. ko vins spanija lietoja lai uzlabotu sniegumu?

 8. šķiet,ka tāda ģimenei karma,ja reiz jau brālis arī tāpat gājis bojā…..

 9. luk gadijums kad trenneris jātiesā Atbildēt

  galu galā trenneris nosaka slodzes, trennerim butu jāseko vai tas velelibu neietekmē utt, bet mums te visi tādi “profesionāļi”ka 4 klašu izglitiba jau ir retajam, tas pie profesoriem pieskaitāms

Draugiem Facebook Twitter Google+