×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
23. septembris, 2014
Drukāt

Vai kāpuri sēnēs kaitē veselībai?

Foto - FotoliaFoto - Fotolia

Baravika

“Esmu dzirdējusi, ka nevajadzētu ēst sēnes, kuras kaut vai mazliet izvagojuši tārpi. Kā rīkoties?”
 GUNITA S. RĪGĀ

Latvijas Dabas muzeja mikoloģe Inita Daniela skaidrojumu sāk ar to, ka sēnes izvagojot kāpuri, nevis tārpi, un turpina: – Negribu apgalvot, ka, apēdot pāris sēņu, kurās pabijis kāpurs, cilvēka organismam tiktu nodarīts liels kaitējums. Ja vēl ņem vērā prognozes, ka nākotnē cilvēce pārtiks tikai no kukaiņiem, lielam uztraukumam nav iemesla. Protams, sēnēs pēc kāpuru ieperināšanās sākas kaut kādi sadalīšanās procesi, jo ložņātājs jau uz tualeti neiet. Tāpēc sēņotājam jāizdara izvēle, kā rīkoties – vai likt bojātu sēni grozā vai ne. Piemēram, mana meita vāc tikai tīras sēnes.

Inita Daniela uzdod retorisku jautājumu – vai jūs ēstu gaļu, kurā ložņā kāpuri? – Nē! – Salīdzinājums ir spēcīgs, un lietas būtība tā pati.

Sēnes nevajadzētu lasīt plastmasas maisos, kur tās ne vien salūst, bet arī, brīvi necirkulējot gaisam, var sākt bojāties. Tas pats jāsaka par spaiņiem.

Nav ieteicams vākt vecas un bojātas, jo tajās var būt sākušies noārdīšanās procesi un izveidojušās organismam kaitīgas vielas. Pāraugušas sēnes labāk atstāt mežā, lai izsējas sporas.

Sēnes neiesaka vākt lietainā laikā un lielā rasā, jo to augļķermenis jau tāpat satur daudz ūdens un meža velte ātrāk bojājas.

Neapstrādātas sēnes nevar ilgstoši uzglabāt ledusskapī, pēc salasīšanas ātri jāsašķiro, jānotīra un jāpagatavo. Ja blakus kvalitatīvām sēnēm gadījusies veca un bojāta, tā drīz vien sabojā citas.

Uzturam neder arī vairākkārt sasaldētas un atlaidinātas sēnes.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+