Kultūra
Mūzika

Bukmeikeri Laurai Rizoto augstu vietu neprognozē. Vai veiksmes krāsa palīdzēs?5

Foto: Sputnik/Scanpix/LETA

Šo ceturtdien, 10. maijā, Eirovīzijas konkursa otrajā pusfinālā, startējot ar 14. kārtas numuru, uzstāsies Latvijas pārstāve, latviešu izcelsmes brazīliešu dziedātāja Laura Rizoto. Lielākā daļa starptautisko bukmeikeru paredz viņas iekļūšanu dziesmu konkursa finālā, tomēr augstas vietas gan kopumā neprognozē.

Latvju tautas cerības šoreiz liktas uz līdz šim nezināmās dziedātājas pašsacerēto balādi “Funny Girl”. 1. maijā ceļā no Rīgas lidostas uz Portugāles galvaspilsētu Lisabonu Latvijas pārstāve devās, sirsnīgu ceļavārdu pavadīta. Lisabonas arēnā “Altice Arena” Laura jau veiksmīgi aizvadījusi divus mēģinājumus, savukārt ugunskristības jeb ģenerālmēģinājums notiks trešdien, 9. maijā. Kā talismanu dziedātāja uz konkursu ņēmusi līdzi kaklarotu ar latvisku saules zīmi, ko valkā arī ikdienā. Tāpat viņas pirkstus rotā vairāki gredzeni ar latvju rakstiem. “LA” dziedātāja teic: “Īpašu skatuves talismanu man nav. Galvenais, ko ņemu līdzi, ir maksimāli daudz pozitīvas enerģijas.”

Pievilcīgākā dziedātāja

Kā liecināja mēģinājumi, uzstājoties pusfinālā, grandiozu izmaiņu mūsu pārstāves priekšnesumā nebūs. Tas ieturēts sarkanos scenogrāfijas toņos, arī kaismīgo kustību partitūra jau pazīstama. Tiesa, uz Lisabonas skatuves Lauru Rizoto ieraudzīsim jaunā ietērpā. Kā solījusi iepriekš intervijā “LA”, viņa priekšnesumam izraudzījusies nevis zīda rītasvārkiem līdzīgo sarkano kleitu, kurā uzstājās “Supernovas” finālā, bet gan citu, īpaši viņai radītu latviešu dizainera skatuves kostīmu. Gan tērpu, gan stilu Lauras Eirovīzijas uznācienam veidojusi latviešu zīmola “Baronessa” dizainere Marta Bērzkalna, kas pārstāv tā devēto “demi-couture” stilu. Arī šoreiz dziedātāja pieturējusies pie savas veiksmes krāsas – kleita, skaisti atsedzot dziedātājas kājas, būs spilgti sarkana. Kas zina, varbūt sarkanā izrādīsies veiksmes krāsa arī šoreiz. Ja atminamies, tā bijusi veiksmīga Marijai Naumovai tālajā 2002. gadā, arī Aminatai pirms trim gadiem, kad viņas kleita spilgti izcēlās starp citiem konkursa dalībniekiem. Pēc uzvaras “Supernovas” konkursā kāds no tīmekļa blogeriem tieši Latvijas dziedātāju Lauru Rizoto nosaucis par vizuāli pievilcīgāko šā gada Eirovīzijas sieviešu kārtas dalībnieci.

Stiprināt Latvijas pārstāves priekšnesumu uz Portugāli devušies arī četri fona vokālisti – Iluta Alsberga, Antra Kūmiņa, Kristīne Pastare un Edgars Zvirbulis, kā arī skaņu režisors Pablo Sanmartins. Klāt būs arī Lauras mamma un menedžere Adriana Rizoto. Lai sagatavotu lielās skatuves priekšnesumu, ar Lauru strādāja arī latviešu horeogrāfe Līga Liberte.

Konkurence dod cerību

Kā allaž, Eirovīzijas konkurss licis sarosīties kup­lam bukmeikeru un prognozētāju pulkam visā pasaulē. Jāatzīst, ka Latvijas cerības līdz šim ir pieticīgas, taču nav bezcerīgas. Piemēram, bukmeikeri “William Hill” Latvijas pārstāvei paredz iespēju iekļūt finālā, lai arī kopvērtējumā viņas izredzes neprognozē kā spožas. Otrajā pusfinālā 10. maija vakarā, kad Rizoto uzstāsies ar 14. kārtas numuru (kopā ir 18 dalībnieki), “William Hill” dziedātājai pro­gnozē iespēju iekļūt finālā, ieņemot 7. vai 8. vietu. Astoto vietu pusfinālā paredz arī prognožu vietne “eurovisionworld.com”, un tas, protams, ir krietni cerīgāk, salīdzinot ar grupas “Triānas parks” un Agneses Rakovskas pērn iegūto pēdējo vietu pusfinālā.

Kā spēcīgākā otrā pusfināla dalībniece tiek pro­gnozēta Norvēģija, kurai bukmeikeri paredz uzvaru pusfinālā un augstas vietas noslēgumā. Kā nu ne, ja uz šā gada Eirovīziju norvēģi atkārtoti sūta nevienu citu kā pazīstamo baltkrievu Aleksandru Ribaku, kurš triumfēja Eirovīzijā 2008. gadā ar visu laiku lielāko balsu skaitu konkursa vēsturē.

Tiesa, rādās, ka otrais pusfināls kopumā nebūs tik spilgts kā pirmais. Un šī varētu būt viena no iespējām krāsainajā juceklī tapt pamanītai Lauras salīdzinoši mierīgās, pat tumšās blūza noskaņās ieturētajai “Funny Girl”. Bez jau minētās Norvēģijas Latvijas pārstāvei būs jākonkurē ar Rumānijas, Serbijas, Sanmarīno, Dānijas, Krievijas, Moldovas, Nīderlandes, Gruzijas, Polijas, Maltas, Ungārijas, Zviedrijas, Melnkalnes, Slovēnijas, Austrālijas un Ukrainas pārstāvjiem. Iespējams, ne pārāk veiksmīgs ir Laurai tikušais 14. kārtas numurs, jo tieši pirms viņas uz skatuves kāps Ungārijas “frīki” – gana skaļa (un šogad vienīgā) metālistu apvienība, kas, saprotams, liks pievērst viņiem papildu uzmanību. Atliek cerēt uz smagā un romantiskā kontrastu.

“#metoo” vai igauņu operdziedātāja?

Ne viens vien prognožu kantoris pārliecinošos līderos jau ierindojis ārkārtīgi spilgto Izraēlas šā gada pārstāvi Eirovīzijā, kura startēs pirmajā pusfinālā ar dziesmu “Toy”. Jāpiekrīt, ka dziedātajai Nettai ir lērums īpašību, lai gūtu panākumus un, visticamāk, arī uzvaru. Dziesmas modernais skanējums tai liek izklausīties ne sliktākai par šā brīža pasaules popzvaigžņu hitiem, tā ir enerģiska, ritmiska, turklāt satriecoši profesionāli izpildīta. Otrkārt – dziedātājas personība, kas tādā konkursā kā Eirovīzija allaž bijis trumpis. Nekādiem popmūzikas standartiem pēc izskata neatbilstošā māksliniece it nemaz par šo (ne)atbilstību nebēdā. Treškārt – dziesmas vēstījums sakrīt ar šobrīd pasauli pāršalkušo “#metoo” vilni, skaļi pavēstot īpaši vīriešu kārtas pārstāvjiem – “es neesmu tava lelle”.

Šoreiz uz augstu vietu vai pat uzvaru, kā liecina prognozes, var cerēt arī Igaunija. Operdziedātājas Elīnas Nečajevas trumpis ir vizuāli un tehnoloģiski apburošs priekšnesums, kas, lai arī nav īpaši oriģināls (triks ar projekciju krāsoto kleitas audumu visapkārt solistei izmantots daudz reižu, lai atceramies to pašu Bejonsi), tomēr ir labi pārbaudīts un acij tīkams. Iespaidīgs ir igaunietes koloratūrsoprāns, kura diapazonā ir augstākā nots, kāda tiek izdziedāta šā gada Eirovīzijā. Turklāt – lai arī dziesma nav no tām, kas uzreiz paliek atmiņā, tomēr melodija tai gana lipīga.

Eirovīzijas konkurss 2018

Šogad konkursā Lisabonā piedalās 43 valstis, no tām finālam automātiski kvalificējas namamāte Portugāle, kā arī tā dēvētais Eirovīzijas “lielais piecnieks” – Francija, Vācija, Itālija, Spānija un Apvienotā Karaliste.

Latvijas dalība Eirovīzijas konkursā: viena uzvara (2002, Marija Naumova), viena trešā vieta (2000, “Prāta vētra”), četras pēdējās vietas (2017, “Triānas parks”; 2013 “PeR”; 2010, Aisha; 2009, Intars Busulis).

Pārējās Latvijas iegūtās vietas Eirovīzijas finālā: Valters un Kaža – 5., Aminata – 6., “Jūras pirāti” – 12., Justs – 15., “Bonaparti.lv” – 16., “Cosmos” – 16., Arnis Mednis – 18., “F.L.Y.” – 24.

Trumpji un vājās vietas

Lai arī Laura Rizoto ir viena no gados jaunākajām Latvijas pārstāvēm (23), viņai ir līdz šim lielākā starptautiskā pieredze uzstājoties, un šī noteikti ir viena no priekšrocībām, salīdzinot ar citiem pašmāju dziedoņiem. Viņa ir gan “iesildījusi” superzvaigzni Demiju Lovato Sanpaulu, gan skolojusi portugāļu mēlē pašu Dženiferu Lopesu.

Otrkārt, Lauras arsenālā ir izcilas valodu prasmes, ar kurām līdz šim nav varējis lepoties neviens Latvijas pārstāvis. Studijas Ņujorkā un Čikāgā līdzējušas jaunajai dziedātājai noslīpēt nevainojamu komunikācijas prasmi angļu mēlē, nemaz nerunājot par to, ka portugāļu valoda viņai ir dzimtā. Lauras Rizoto trumpis ir arī ASV mūzikas augstskolās slīpētā dziedātājas un izpildītājas profesionalitāte.

Saistītie raksti

Viņas priekšnesuma trūkums varētu būt salīdzinoši introvertais dziesmas “Funny Girl” skanējums un arī vēstījums. Taču – tieši sirsnīga dziesmiņa bez lieka trokšņa un šova pērn ļāva uzvaras laurus plūkt Portugāles dziedātājam Salvadoram Sobralam.

Par spīti piesardzīgajām prognozēm, pati Laura Rizoto ceļā uz Lisabonu devusies optimisma pilna. “Uzstāšanās ir man asinīs,” viņa teic oficiālajā Eirovīzijas vizītkartes videorullītī, norādot, ka vienmēr bijusi pārliecināta, ka tieši dziedāšana uz skatuves ir tas, ar ko dzīvē vēlas nodarboties visvairāk.

LA.lv