×
Mobilā versija
Brīdinājums +7.2°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
20. augusts, 2014
Drukāt

Vai zemenes ir slimas, ja uz tām ir tumši plankumi?

Zemenes_pleki

“Uz zemenēm redzami tumši plankumi. Kāpēc tie radušies?” 
INGRĪDA TUKUMĀ

Pūres Dārzkopības pētījumu centra pētniece Valda Laugale domā, ka uz ogām redzami vai nu slimības antraknozes, vai arī krusas bojājumi. Ja tā ir antraknoze, bojājumiem vajadzētu būt nevis visā laukā, bet tikai uz inficētajiem stādiem. Arī uz zemeņu lapām, lapu kātiņiem un stīgām jābūt plankumiem.

Slimības pazīmes


Zemeņu iedega jeb antraknoze Latvijā pagaidām ir maz izplatīta, bet citur pasaulē (Polijā, Lietuvā, Norvēģijā, Somijā) tā ir tikpat postoša kā pelēkā puve. Sēņu slimība inficē visas auga daļas visās attīstības fāzēs. Vairāk parādās uz zemeņu stādiem, kas ievesti no ārzemēm.

Slimības pirmās pazīmes – iegareni, iegremdēti, pelēki plankumi, kas parādās uz lapu kātiem un stīgām (sim­ptomi līdzīgi kā zemeņu sakņu puvei – slimībai, kas sastopama visos Latvijas reģionos). Sīki, brūni plankumi veidojas arī uz lapām. Visvairāk ieņēmīgi ir pilnīgi atvērušies ziedi, bet tāpat var būt inficēti vēl neatvērušies pumpuri.

Bojātie ziedi ātri nobrūnē un nokalst. Ja inficēšanās norisinās ogu augšanas laikā, tiek traucēta ogu attīstība – negatavām ogām veidojas neregulāri plankumi, tās attīstās kroplas. Uz gatavām ogām redzami ieapaļi, brūni puves plankumi. Bojājuma vietā zemeņu sēkliņas kļūst izteikti brūnas, tumšas. Plankumi ar laiku palielinās un pārņem visu ogu.

Slimību ierosinātāja sēne var pārziemot inficēto augu lapu rozetē, uz augu atliekām un augsnē. Silts (+25 °C) un mitrs laiks veicina slimības attīstību. Antraknoze tāpat var attīstīties vietās, kur augi ir slikti apvējoti (atrodas aizvējā un pārāk biezi sastādīti).

Augu aizsardzības pasākumi


Rūpīgi jāizvēlas stādāmais materiāls – svarīgi izmantot veselīgu, sertificētu pavairojamo materiālu (pērkot nesertificētus poļu stādus, slimību var ievazāt un piesārņot dārza augsni!). Audzēšanas laikā jāizvairās no pārmērīgām slāpekļa mēslojuma devām, jo tās veicina slimības attīstību. Jāapkaro nezāles, regulāri jāizvāc slimo augu atliekas. Mātesaugu laukos profilaktiski lieto fungicīdu Signum (otrās reģistrācijas klases preparāts, kas nav pie­ejams mazdārziņu īpašniekiem) ziedēšanas sākumā un atkārtoti pēc 10–14 dienām. Ārzemēs slimības apkarošanai izmanto arī citus preparātus, bet tie nav reģistrēti Latvijā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+