×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
27. maijs, 2015
Drukāt

Uldis Šmits: Vai Zeme ir plakana? (9)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Ilustratīvs foto.

Pazīstamais Putina režīmu nosodošais žurnālists Jevgēņijs Kiseļovs nesen savā blogā izteicās – ja arī Borisa Ņemcova līdzgaitniekiem izdotos lielā tirāžā izplatīt viņa apkopoto un ziņojumā “Putins. Karš” publicēto informāciju, tas būtiski neiespaidotu situāciju Krievijas sabiedrībā. Jo tā ir pakļauta visaptverošai un kara laikam pielāgotai propagandai, kas manipulē ar cilvēku psihi un ietekmē zemapziņu. Meli tiek pieņemti par patiesību, pat zinot, ka tie ir meli, un, “ja fakti pierāda ko citu, jo sliktāk faktiem”. Tādējādi daudzi būtu gatavi pieņemt arī Putina apgalvojumu, ka Zeme ir plakana. Šajā sakarā ienāca prātā Latvijā rīkotās mokošās debates par to, kā labāk pretoties Kremļa propagandai – veidot TV kanālu krievu valodā vai kā citādi. Sak, piepildīsim raidījumus ar kvalitatīvu saturu, lai visi paši pārliecinātos, ka Zeme tomēr ir apaļa.

Cik noprotams, pastāv liela vienprātība, ka atbilde uz propagandu nedrīkst būt kontrpropaganda, kaut gan neviens eksperts īpaši necenšas paskaidrot, kas ar to domāts. Piemēram, jau minētais ziņojums “Putins. Karš” noteikti ir kontrpropaganda, turklāt tās izplatītāji krietni riskē, bet pats Ņemcovs jau ir nogalināts. Taču tā ir arī patiesības pretstatīšana meliem, tāpēc nemaz nenāktu par sliktu izdot šo ziņojumu Latvijā plašākā metienā gan latviski, gan krieviski. Varbūt tas pat būtu lietderīgāks līdzekļu un pūliņu izlietojums nekā garās teorētiskās diskusijas, kamēr praksē norit tik bieži piesauktais informācijas karš, ko varētu dēvēt arī par dezinformācijas karu. Pat ne pārāk skartās Apvienotās Karalistes mediju regulators auditorijas aizsardzības vārdā ir piedraudējis ar naudas sodu vai licences atsaukšanu Britu salās implantētajam Kremļa propagandas televīzijas kanālam “Russia Today”, par kura sižetiem (lielākoties saistībā ar Ukrainas atspoguļojumu) saņemtas vairākas sūdzības. Nupat Lietuvas Seims apstiprināja labojumus likumā “Par sabiedrības informēšanu”, kas arī paredz krietni sist pa kabatu raid­organizācijām un retranslētājiem, kas izplata dezinformāciju par valsti. Latvijā NEPLP nesen rīkoja diskusiju “Kā sabiedriskajam medijam sasniegt krievvalodīgo auditoriju?”, bet pirms tam martā bez jebkādām publiskām diskusijām uz desmit gadiem atjaunoja apraides licenci “Pirmajam Baltijas kanālam”. No rīta līdz vakaram mums klāsta par informācijas karu kā hibrīdkara sastāvdaļu, taču neviens nav jēdzīgi pateicis, kāpēc Latvijai tādā gadījumā labprātīgi jāver vārti pretinieku triecienvienībai uz visas Baltijas telpas apraidīšanu. Apstākļos, kad jau tāpat esam bagātīgi apveltīti, kā saka TV kanālu paku biznesā iesaistītie, ar “viedokļu daudzveidību”, respektīvi, ar viedokli par Zemes plakanumu – “nacisma atdzimšanu” Baltijas valstīs, Krievijas militāristu neesamību Donbasā un pārējiem nostāstiem no tās pašas aptveres. Paliek jautājumi, cik lielā mērā Latvija savas drošības labad ir gatava operēt ar jēdzieniem “auditorijas aizsargāšana” vai “auditorijas maldināšana”, kuri citās valstīs attiecīgu lēmumu pieņemšanā tomēr tiek izmantoti. Un vai aizbildināšanās ar Eiropas nostādnēm nekalpo par pārāk vienkāršotu attaisnojumu?

Reiz Straujumas valdības deklarācijā tika ierakstīta tēze par mediju telpas sakārtošanu, kas acīmredzot izpaužas ekspertu uzstādījumā, ka vajag ieviest augstus žurnālistikas standartus kādā LTV izveidotā krievu kanālā. Lai gan tā nav gluži lingvistiska problēma. Izcili Krievijas domātāji skaidrā krievu valodā mums allaž ir izteikuši brīdinājumus, ko neesam bijuši ieinteresēti ņemt vērā. Tagad daudzi no viņiem tiek politiski vajāti. Mūsu pirmais pienākums it kā būtu dot viņiem vārdu. Jebkurā valodā.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Par Krievijas mediju meliem uzzinu tikai no mūsu medijiem,jo Krievijas televīziju neskatos un Krievijas presi nelasu.Skaļruņi stabu galos vienīgo patiesību jau sen vairs neizplata.Dīvaini varbūt,bet aprobežots nejūtos.

 2. Visa pamatā ir iracionālas bailes un pārliecība, ka Krievija mums neuzbruks tikai tad, ja mēs par to neko sliktu nerunāsim. Tāpēc visiem spēkiem ir jāpierāda, cik mēs esam labiņi. Var jau publiski pakratīt pirkstu: “Ai, ai, ai! Tā nu gan nevajadzēja! Tas bija slikti! Uķi-ķuķi! Vairāk gan tā nedari!” Kaut ko reāli iesākt – Dievs, pasargā!

 3. Žuli,šmuli, nav nekādi cittautieši, marsieši. Ir dažādu tautību cilvēki, kur daļa ir apvainojušies tirsēji. Vādus par “slikto valdību” utt. mutē viņiem ieliek svešie mēdiji. Viņi ir bagātīgi pārstāvēti Saeimā, tāpēc pukošanās uz varu ir mazohisma izpausme.

 4. “Kangeris: Latvijā nevēlas dalīties ar sabiedrību informācijā par čekistiem.”
  – Cik ilgi vēl kiseļovi un šmitiņi taisās “muļķi laist” ?

 5. Ne jau tik daudz ar vārdiem jādod pretspars tai Krievijas propagandai, bet ar darbiem! Ja Latvijā būs saimniecisks uzplaukums, labklājība, sociālā nodrošinātība, nekāda Krievijas propaganda par fašisma atdzimšanu uz Latvijā dzīvojošajiem ( ne krieviem, ne latviešiem) neiedarbosies. Bet, ja valsts ir ekonomiski sagrauta, neatmaksājamu parādu jūgā iedzīta, ja šeit nav ne cilvēka cienīgu algu, ne pensiju, ne medicīnas aprūpes, ne sociālā nodrošinājuma, ja šeit ir bezdarbs, nenormāli augsti nodokļi, birokrātijas patvaļa, nabadzība, beztiesība (taisnība tiesā ir maksas pakalpojums) – tad nekāda Putina propaganda nav vajadzīga lai cilvēki ( sevišķi ja viņi ir cittautieši) ienīstu un nicinātu šo valsts varu. Un no rīta, līdz vakaram te var darboties simtiem televīzijas kanālu, kas visās iespējamās valodās cilvēkiem stāstītu par mūsu dižo “veiksmes stāstu” – neviens to neņems nopietni.

  • kas mani mulsina-kas viņus(cittautiešus) ir pieķēdējis šeit?Labi,pieņemsim,ka te ir tik slikti,taču robežas nav slēgtas.Pat latvieši brauc meklēt labāku dzīvi,bet cittautieši(Putina fani) neko vairāk nespēj kā gānīties par Latviju un latviešiem,draudēt ar saviem tankiem,bet ne par kādu naudu netaisās braukt tur ,kur pēc viņu izteicieniem spriežot-tek piena upes ķīseļa krastos.Pats Putins jau nez cik reize ir aicinājis viņus atgriezties mājās,taču veltīgi.Sēdēs te,gānīsies cik spēka,draudēs,bet mājās nebrauks.Mums taču arī paliktu vieglāk,ja visu laiku nevajadzētu pierādīt kādam,ka neesam tie fašisti,par kādiem mūs ikdienā sludina un nevajadzētu baidīties,ka kāds pēkšņi neierodas mūs atkal pievienot tai dievišķai “krievu pasaulei”.

   • Viens otrs cīnītājs pret komunismu un krieviem samulsa, arī lasot Imanta Ziedoņa sarakstīto:
    “Un pret savas tautas dziesmu / var tikai savējie / Un pret savu tautas dziesmu / cits nevar it neviens…”

  • Vienīgi žēl, ka mūsu varturi par to neko nezina. Tiek nemitīgi fantazēts par Eiropas dzīves līmeņa sasniegšanu, par veselīgāko, laimīgāko tautu, bet līdz darīšanai netiek.Tā notiek, ja varturi dzīvo citā pasaulē!

 6. zeme nav apaļa; zeme nav plakana. Zeme ir kan – tai – na – a – a !
  Ferštēn(verstehen) ? !

Draugiem Facebook Twitter Google+