Latvijā
Politika

Valdis Dombrovskis neizslēdz iespēju atgriezties premjera krēslā 16

Foto – Karīna Miezāja

Nesen intervijā “Latvijas Avīzē” bijušais ekonomikas ministrs Valda Dombrovska vadītajā valdībā Daniels Pavļuts, kurš tagad ir “Kustības Par” līderis, secina, ka pēc Dombrovska atkāpšanās daudz kas tiekot sabojāts, nobremzēts, aizmirsts… Kopš tā laika viņu nepametot sajūta, ka Latvija slīgst politiskajā stagnācijā.

“Saukt mūs par “Vienotības” “rezerves lidlauku”….nu tā ir tāda tumsonība.” Saruna ar Danielu Pavļutu

Šonedēļ redakcijā viesojās Eiropas Komisijas viceprezidents eiro un sociālā dialoga, kā arī finanšu stabilitātes, finanšu pakalpojumu un kapitāla tirgu savienību jautājumos.

Ja pieņemam, ka Pavļutam kaut kādā mērā varētu būt taisnība, vai jūs nāktu atkal vadīt valdību, ja tiktu aicināts?

V. Dombrovskis: “Patlaban man nav konkrēta plāna šajā virzienā, bet nekad neesmu šādu iespēju izslēdzis, domājot par nākotni. Paldies Pavļuta kungam par pozitīvo vērtējumu, bet valsts attīstība tomēr turpinās. Laimdotas Straujumas laikā sekmīgi tika novadīta Latvijas prezidentūra, Māra Kučinska valdība pabeidza iestāšanās procesu OECD. Ekonomiskā izaugsme ir pietiekami stabila. Tiesa, pastāv arī problēmas, kuras ļoti skaidri izgaismo “oligarhu sarunas”, ir jautājumi, pie kuriem jāturpina strādāt– gan pie strukturālajām reformām konkurētspējas nostiprināšanai, gan kopumā pie valsts pārvaldības institūciju stiprināšanas.”

No “oligarhu sarunām” uzzinām, ka neesat traucējis, kad valdība lēma par zemes piešķiršanu Šleseram kāpu zonā Jūrmalā. Zemkopības ministrs Dūklavs stāstījis, ka Ministru prezidents Dombrovskis atteicies šo jautājumu pats virzīt, bet piekritis, ka Dūklavs to izdara, kamēr pats premjers būs ārzemju vizītē. Ar Dombrovski viss esot bijis nokārtots.

Šis jautājums tiešām tika vairākkārt virzīts no Zemkopības ministrijas puses, un vairākkārt es to ņēmu ārā no valdības sēdes darbakārtības. Ministrija gan norādīja, ka ar visām nepieciešamajām institūcijām tas esot saskaņots, tāpēc to nevarot politiski bloķēt un to jādod izlemt Ministru kabinetam. Toreiz nepārprotami pateicu, ka es šo jautājumu neatbalstu, tomēr kaut kādā brīdī tas bija jānodod lemšanai valdībā.

Kādu jūs redzat Latviju pēc 2020. gada? Vai mums būs jācīnās tikai pašu spēkiem, vai turpināsies vērā ņemama finansiālā palīdzība no ES fondiem?

Fondu nauda būs arī pēc 2020. gada, taču svarīgs būs naudas apjoms. Latvijas valdībai ir pamatīgi jāstrādā, lai aizstāvētu ES savas intereses un pozīciju.

Problēma par naudas apjomu ir saistīta ar Lielbritānijas izstāšanos no ES. Kopīgajā budžetā paliek robs, jo Lielbritānija ir viena no lielākajām maksātājvalstīm – tās maksājums veido ap 10 – 13% no ES budžeta. Lielbritānijas iemaksātā finansējuma daļa vairs nebūs pieejama pēc 2020. gada. Vēl nav skaidrs, kādā veidā šis iztrūkums tiks kompensēts.

Vai, ieņemot tik augstu amatu, jums vairs ir svarīga partijiskā piederība? Vai ticat “Vienotības” atdzimšanai?

Kaut gan jau vairākus gadus neesmu “Vienotības” valdes loceklis, tomēr aktīvi sekoju līdzi norisēm partijā un piedalos partijas dzīvē. Līdz ar partijas vadības maiņu un jauno spēcīgo valdes sastāvu pastāv iespēja pozitīvām pārmaiņām. Tiesa, tas prasīs pamatīgu darbu politiskā piedāvājuma sagatavošanā un nodrošināšanā, lai atgūtu vēlētāju uzticību, un tas nebūs viegli.

Joprojām esmu “Vienotības” biedrs un no partijas negrasos izstāties.

Pilnu interviju ar Valdi Dombrovski lasiet šodienas “Latvijas Avīzes” numurā.

 

LA.lv