×
Mobilā versija
+13.8°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
7. oktobris, 2015
Drukāt

Vandaļi treniņtērpos posta izstādi par “Maidanu” (3)

Ekrānšāviņš no liveleak.comEkrānšāviņš no liveleak.com

Internetā ievietots pašu pārkāpēju nofilmēts video, kurā redzams, kā vīrietis maskā apgāž divus plakātus un norauj viena no Maidana protesta kustības grupējumiem – "Labējā sektora" – karogu, ko pēc tam ar nazi sagriež. Video dzirdamas rupjības krievu valodā.

Nezināmi vandaļi pirmdien sabojājuši iepretim Ministru kabineta ēkai izvietoto izstādi “Maidana cilvēki”, bet naktī uz otrdienu tikai autora klātbūtne atturējusi nākamo “uzlidojumu”. Policija par notikušo uzsākusi kriminālprocesu par huligānismu. Tomēr pārdomas raisa tas, kāpēc šāda situācija ir iespējama pašā Rīgas centrā iepretim valdības ēkai?

Lielizmēra fotogrāfijās attēloti Kijevas Maidana revolūcijas notikumi pirms diviem gadiem, to autors ir amerikāņu fotomākslinieks ar Donas kazaku saknēm Sergejs Meļņikovs. Pirmais uzbrukums izstādei noticis pirmdien trijos dienā, kad organizatori nodarbojušies ar izstādes izvietošanu. Izstādes organizatoru brīvprātīgais palīgs Andrejs Ancāns bijis klāt un, montējot izstādes stendus, ievērojis, ka divi gados jauni, spēcīgas miesasbūves vīrieši treniņtērpos sākuši demolēt izstādes stendus, sabojājot četrus darbus, kā arī melni sarkano organizācijas “Labējais sektors” karogu.

“Sāku viņiem sekot, ievērojot attālumu, un zvanīju policijai. Tikmēr viņi lepnā gaitā pastaigājās pa Elizabetes ielu, izgāja cauri Vērmanes parkam un turpināja ceļu pa Barona ielu. Kad viņi pamanīja, ka esmu “iesēdies astē”, sāka bēgt,” atceras A. Ancāns. Vēlāk esot ieradusies pašvaldības policijas patruļvienība un kopā ar A. Ancānu apbraukājuši tuvējo apkārtni, taču ļaundarus neesot izdevies atrast. Savu “varoņdarbu” viņi izvietojuši internetā.

Vēlāk izstādes autors 
S. Meļņikovs visu nakti dežurējis pie ekspozīcijas. Viņš redzējis, ka piebraukusi automašīna bez numura zīmēm un no tās izkāpuši vīrieši maskās, kas, iespējams, gribējuši demolēt izstādi, taču, ieraugot S. Meļņikovu, iesēduši automašīnā un aizbraukuši. Izstādes autors ir pārsteigts par notikušo, jo sevišķi par policijas rīcību. “Vandaļi sabojāja četrus darbus. Esmu pārsteigts, ka viņi varēja tik brīvi rīkoties pašā pilsētas centrā iepretim valdības ēkai un viesnīcai “Radisson”,” sprieda fotomākslinieks. Viņš lēš, ka nodarīti postījumi par 
25 000 līdz 30 000 eiro, jo sabojāti četri darbi un tos nesošās konstrukcijas. “Zinu, ka ASV pēc dažām minūtēm ierastos policisti un ļaundari būtu jau aiz restēm, bet par šejieni nemāku spriest. Savā karjerā neatceros gadījumus, kad manas izstādes tiktu demolētas. Parasti izstādām ekspozīciju kā, piemēram, Kijevā, un droši atstājām pa nakti bez apsardzes, un nekas nenotika,” sašutis Meļņikovs. Viņš uzsver, ka izstādi turpmāk apsargās organizatori un vajadzības gadījumā piesaistīs brīvprātīgos.

Vakar pēcpusdienā izstādes vietā ievēroju divus Valsts policijas darbiniekus, kuri gan komentārus nesniedza. Valsts policijas sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietnieks Toms Sadovskis uzsvēra, ka policija nav norīkojusi apsardzi izstādei, tomēr šī vieta esot iekļauta patrulēšanas maršrutos. “No tā izriet, ka policija šo vietu kontrolēs pastiprināti,” piebilda T. Sadovskis. Aģentūra LETA ziņo, ka sociālajos tīklos vairākas personas kā iespējamo vainīgo norādījušas kādu 22 gadus vecu jaunieti, kurš ir līdzīgs policijas izplatītajā fotogrāfijā redzamajam vīrietim. Jaunietis savu profilu no sociālā tīkla “Facebook” jau ir izdzēsis.

Izstāde alejā iepretim valdības ēkai būs aplūkojama līdz 24. oktobrim. To veidos vairāk nekā 100 darbi, kas būs izvietoti 150 metru garumā, un katram no tiem būs pievienoti literāri apraksti ukraiņu, latviešu un angļu valodā. Rīga ir pirmā Eiropas galvaspilsēta, kurā tiek parādīta izstāde, tālāk tā ceļos pa visām Eiropas galvaspilsētām, kā arī uz ASV un Kanādas lielpilsētām.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. brinums ka tie vandali nebija policijas formasjo vandaliem loti patik masketies.TE NAV ASV,TE IR LV,TA KA AIZMIRSTI……

  2. Kādi nu NEZINĀMI vandāļi ?
    Tie paši INTEGRĒJAMIE !
    Grantiņam sen būtu rokas un kājas salauztas un pats
    “atpūstos” uz betona grīdas ??

  3. Nu ko un neviens neredzēja…neapturēja….Smieklīgi.Tas tik Latvijā tā var notikt….Ko jāsoda,tas uz brīvām kājām,ko nav jāsoda,tas cieš……

Draugiem Facebook Twitter Google+