×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
10. decembris, 2014
Drukāt

Māris Antonevičs: Politiskais Ziemassvētku “komplekts” (31)

Foto - LETAFoto - LETA

Pareizticīgo Ziemassvētku dievkalpojums Rīgas Kristus Piedzimšanas katedrālē

Paziņa no Austrijas, kurš daudzus gadus bija strādājis kā sava uzņēmuma pārstāvis dažādās Āzijas valstīs, kādā ne pārāk nopietnā sarunā sacīja, ka vislabāk viņam paticis Malaizijā. Kāpēc? Tur esot daudz brīvdienu, viņš paskaidroja. Visi reliģiskie svētki esot oficiālas brīvdienas, bet reliģiju daudzveidība Malaizijā esot liela – musulmaņi, hinduisti, budisti, kristieši… Tāpat tiekot oficiāli svinēts ne tikai parastais Jaunais gads 1. janvārī, bet arī ķīniešu Jaunais gads, un vēl jau arī valsts svētki – Malaizijas diena un Karaļa dzimšanas diena (tā parasti tiek atzīmēta jūnija pirmajā sestdienā un kas interesanti – ar īsto karaļa dzimšanas dienu tai nav sakara; karaļi mainās, dzimšanas diena paliek). Pārstrādāšanās nedraud!

Tomēr atsaucīga varas attieksme pret dažādām reliģijām raksturīga arī citām šā reģiona valstīm, piemēram, Indonēzijai un Singapūrai, un iemesls ir politisks – tieši reliģija var kļūt par iemeslu iespējamiem konfliktiem, kas ātri vien var pāraugt bruņotās sadursmēs, saasināt ārpolitisko situāciju un tā tālāk. Tiek izmantoti dažādi paņēmieni, lai šādas noskaņas slāpētu.

Arī Latvijas Saeimā iesniegtais priekšlikums par tā dēvētajiem pareizticīgo Ziemassvētkiem ir politisks. Turklāt zīmīgi, ka iepriekš nereti šī ideja tikusi pasniegta savdabīgā “komplektā” ar oficiāla statusa piešķiršanu krievu valodai, naturalizācijas noteikumu pārskatīšanu un vēl atsevišķām citām prasībām. Pēc Lindermana organizētā un “Saskaņas” atbalstītā 2012. gada referenduma pat izskanēja ideja, ka pareizticīgo Ziemassvētkus varētu maksāt kā “kompensāciju” tiem, kas devās uz referendumu balsot par krievu valodu. Idejas aizstāvji paši bieži sapinas argumentācijā, jo dažreiz raksturo šo dienu kā tīri reliģiskus svētkus, kam ar tautībām un valodām nav sakara, bet jau pēc brīža atskan politiski argumenti par integrāciju un pretimnākšanu krievvalodīgajiem. Gan vienā, gan otrā gadījumā rodas vairāki iebildumi.

Ja runā par reliģiju, tad Latvijā nudien nav iemesla runāt par kādu reliģisko neiecietību vai domstarpībām, kas kādai grupai varētu likt justies aizvainotai. Tieši pretēji – valsts attieksme ir labvēlīga, pareizticīgos (un vecticībniekus) svētkos parasti sveic arī valsts augstākās amatpersonas un arī sabiedrībā nekādi konflikti reliģisku svinību dēļ nav vērojami (atšķirībā, piemēram, no 9. maija dzīrēm). Bet, ja runā par oficiālu brīvdienu, tad rodas jautājums – kāpēc tikai šī diena? Arī Lieldienas konfesijām mēdz atšķirties, kā tas, piemēram, būs nākamgad. Un kā, piemēram, ar ebreju svētkiem vai vēl kādām citām dienām? Bet diez vai Latvijā vajadzētu izmantot Malaizijas pieeju un noteikt par brīvdienām visus reliģiskos svētkus, jo īpaši tāpēc, ka pret to asi iebilstu darba devēji. Pasaulē ir daudz valstu, arī pareizticīgu (!), kas Ziemassvētkus svin pēc Gregora kalendāra (25. decembrī), ir dažas valstis, kas oficiāli svin pēc Jūlija kalendāra (7. janvārī), ir valstis, kas Ziemassvētkus nesvin vispār. Taču dubultie Ziemassvētki ir tikai Baltkrievijā un Moldovā – valstīs, kas joprojām lielā mērā atrodas savas identitātes meklējumos.

Ja runā par politiku, tad nepamet šaubas, ka pozitīvs Saeimas lēmums tiktu pasniegts kā politiska uzvara ar pieskaņu: “Bet tas ir tikai sākums!” Proti, pretēji apgalvojumiem, ka šis lēmums veicinās saliedētību, tas tiks izmantots šķelšanai un divkopienu valsts idejas tālākai attīstīšanai – divas valodas, divas informācijas telpas, divi Ziemassvētki…

Pievienot komentāru

Komentāri (31)

 1. …un divas Lieldienas un t.t.:( Vai Latvijai to vajaga??

 2. Tās ir okupācijas sekas,kas vēl arvien nav sakārtotas atbilstoši Eiropas tradīcijām,kur tomēr esam atgriezušies. Varbūt pēdējais laiks atgriezties Konstantinopoles baznīcā, jo es kā pareizticīgā svinu Ziemassvētkus kā Eiropā citu konfesiju baznīcās, jo man nav savas baznīcas.Mani diskriminē dievkalpojums krievu valodā. Nu ko, politiķi,atkal kārtējā reize, lai parādītu savas ļenganās verga muguras…

  • Ты за всех православных не бреши, говори только за себя.

   • …Latvijā valsts valoda ir latviešu valoda!!

    • Да что вы говорите. Неужели непонятно, что я достаточно владею языком, раз читаю статьи и ваши комментарии. Я даже писать могу, просто не хочу.

 3. Šodien radio krustpunktos, labi izskaidroja saeimas deputāts Kiršteins, ka nevar atļaut un ar likumu nostiprināt pareizdicīgiem 7. janavāris par brīvdiena vai atzīmējamu dienu. Vēl jo vairāk patreizējā Latvijas pareiztcīgā baznīca ir Krievijas patriarhāta apendiks Latvijā. 1936. g. Latvijas pareizticīgo baznīcu pieņēma Konstantinopoles pareiztīgās baznīcas klēpī. Droši vien Latvijas arhīvā ir šis dokuments par uzņemšanu. Tas kas notika pēc 1936.g. nevar būt par pamatu ka šis dokuments ir anulets. Tā bija PSRS okupācija, kas okupēja un iznīcināja Latvijas valsti un pareizticīgo baznīcu. Šodien ir jāatjauno taisnīgums Latvijas pareizticīgā baznīcā. Ta nevar būt pakļauta Krievijas pareizticīgajai baznīcai ka filiāle. Nevar būt kaut kādas runas par 7.janvāri.

  • T.s. Latvijas krievvalodīgie okupanti nepieļaus, ka viņu baznīca “aizbēg” no “svētās” Maskavas un atgriežas Konstantinopoles klēpī kā 18.novembra Latvijā tika lemts.
   Dzīvojam taču 4.maija Latvijā un 4.maija Latvijai nav saistoši kaut kādi likumi, kas noslēgti 18.novembra Latvijas laikā (izņemot karogs, Satversme un himna, lai naivuļi domātu, ka 4.maija Latvija ir atjaunotā 18.novembra Latvija).

  • А нам на мнение депутата К…, большой пребольшой Пох….Мнение русофобов и фашистов нас не интересует.

   • ..ko tu šeit Latvijā dari,ja nēinteresē un pat valsts valodu nelieto??

    • Моя задача – портить вам жизнь. Привыкли, понимаешь, на этом портале играть в одни ворота, да вот фиг вам, будем давать сдачи.

 4. Tā ir cara putina baznīca un ticība. Ja viņš grib svinēt 7.janvārī, Latvijā arī ir jābūt tad pat.

 5. 4.maija prokrieviskā Latvija Atbildēt

  1. Skolas krieviski ir.
  2. Valsts iestādes klientus apkalpo krieviski.
  3. TV un radio krieviski ir. Tikko pieņēma lēmumu, ka Latgalē būs jauns medijs krieviski. Un Baltijas valstīm būs kopīgs TV kanāls krieviski.
  4. Autovadītāja apliecību var nokārtot krievu valodā.
  5. Un vēl daudzi piemēri – slimnīcas, bērnudārzi, policija, tiesas ar bezmaksas krievu tulkiem….

  Secinājums – lai gan bija referendums un krievu valoda neieguva oficiālas valodas statusu, faktiski Latvijā daudzu latviešu gļēvuma un stulbuma dēļ krievu valoda tiek lietota kā 2.valsts valoda.
  Un tagad, lai krievi justos kā Krievijas guberņā – kangari mēģinās pareizticīgo ziemassvētkiem piešķirt oficiālu brīvdienu.
  Tieši tas pats bija Krimā – krieviem bija viss, tikai traucēja ukraiņi ar savu ukraiņu valodu.

  • Te nav ko piebilst.

  • Вот именно. Просто жизнь всё расставляет по своим местам, как бы вы ни пыжились и не носились со своим языком. Экономическая правда жизни это доказывает, ничего личного – только бизнес.

 6. Mūsu bezgalīgos potenciālos starpnacionālos konfliktus provocē un izraisa valsts mīkstčaulīgās politiskās elites pastāvīgā šķielēšana kremļa virzienā. Un tas ir tieši tas ko kremlis vēlas – nopietnākais apdraudējums Latvijas suverenitātei. Veca tautas gudrība ir izteikta parunā – “iedod velnam ( Krievijai) mazo pirkstiņu – viņš ar laiku paņems visu roku.”

 7. Ja atļaus dot brīvdienu 7 janvārī,tad jau arī 14 janvārī,9.maijā un arī lieldienās,kā arī oktobra revolūcijas svētki,tiko SC nodeva zvērestu,būt uzticīgiem Latvijai,bet tagad pieprasa brīvdienu krievu svētkiem.

 8. Piekrītu rakstam. Eiropā svin tikai vienus Ziemassvētkus. Un tā tam jābūt

  • Iedod krievu okupantam mazo pirkstiņu un viņš paņems visu roku! /Latviešu tautas ticējums/

   • Яйца тебе отпилить надо, чтобы других мудаков, таких как ты, не рождалось бы больше.

 9. “KO sēsi, to pļausi!” Tā visa cepšanās ap svētku dienām, otro valsts valodu un tā saukto nepilsoņu tiesībām ir viss tas, ko “iesēja” pie varas nonākušie pārkrāsotie komunisti divdesmit gadus atpakaļ atsakoties no starptautiski reglamentētās Latvijas deokupācijas un dekolonizācijas procedūras.
  Tas ir īsts, apzināti ielikts spridzeklis mūsu valsts pamatos. Un tā poga, kas iedarbina šo spridzekli atrodas pie Putina.

 10. Visā Eiropā pareizticīgie Ziemassvētkus svin 25 decembrī. Arī Igaunijā! Vienīgi Latvijā ticība tiek izmantota sabiedrības šķelšanai. Nezin kāpēc gribam par katru cenu saglabāt padomju okupācijas sekas. Pirmskara Latvijā pareizticīgie ne tikai Ziemassvētkus, bet arīvisus pārējos svinēja kopā ar katoļiem un luterāņiem. Tas bija uzskatāms piemērs sabiedrības saliedētībai. Nu esam nodzīvojuši tik tālu ka Sudrabai un Bondaram, lai tiktu valdībā, nepieciešamas pareizticīgo balsis. Cēlā mērķa dēļ tie gatavi vēl vairāk šķelt sabiedrību.

 11. Tā kā pamatnācijas – latviešu skaits samazinās ik gadu kādas Latvijas mazpilsētas lielumā un tas ir neapstādināms process,kura pamatā ir latviešu individuālisms un savstarpējs milzīgs egoisms, tad tuvākā nākotnē tauta kurā mājo izteikts kolektīvisma gars gūs virsroku.

 12. interesanti gan, bet kapēc netiek oficiali atzīti baltu svētki, svētki ko mūsu senču gadu tūkstošiem svinētie visi Saulgrieži, kapēc latviešiem jāsvin kristiešu svētki, ja pašiem ir savi

 13. Laikam jau atkārtojos =
  Runa nav par ticības svētkiem, bet par politikas kursa publisku maiņu.
  Baznīcas svētki ir baznīcas svētki un Latvija līdz šim ir iederējusies rietumu pasaulē ar rietumu baznīcas svētkiem ar visām brīvdienām. Šo domu maiņu un pareizticīgo baznīcas svētkus atzīt par oficiālām valsts brīvdienām ir zīme, ka Latvija ieiet jau Kremļa politikas orbītā un tad būs spiediens atzīt jau citas Kremlim tīkamas lietas. Līdz pienāks diena ka okupācija vairs nav okupācija, bet ”atbrīvošana” un visbeidzot jāpieņem gubernators no Maskavas.
  P.s. -Kaut kur dzirdēts jau no viltīgās Bizantijas laiku politikas un ja Maskava sevi savulaik ir atzinusi par trešo Romu…Un ne velti jau Lembergs ar ZZS runā par NATO okupāciju…Saistiet to kopā un puzlis sāk salikties par Kremļa zvaigzni?
  Tikai jautājums – Kam man dziedāt svešu dziesmu…

 14. Ja no pareizticīgajiem atskaita slāvu okupantus un kolonistus, tad pareizticīgo “kopiena” ir gaužām maza. Kādi 100 000 Latvijas pilsoņi būs pareizticīgie. Kopā ar okupantiem un kolonistiem, kuri šeit palikuši pēc formālās okupācijas beigām – pareizticīgo ir ap 400 000.
  Jautājums – kāpēc pareizticīgo skaitā tiek ieskaitīti tūristi, migranti, gastarbaiteri, kara noziedznieki, okupanti un kolonisti, ja par pareizticīgo skaitu jāspriež tikai pēc Latvijas pilsoņu skaita??

  • Ну ты и дурак, лопух сельский. Серый ты совсем, как тот горох, который жрёшь по утрам.

Draugiem Facebook Twitter Google+