×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
26. jūnijs, 2013
Drukāt

Zinātnieki slavē atjaunojamo dīzeļdegvielu

LETALETA

Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Tehniskās fakultātes Spēkratu institūta pētnieki konstatējuši, ka atjaunojamā degviela NExBTL (hidrogenēta augu eļļa) daudzos parametros līdzinās fosilajai dīzeļdegvielai vai to pārspēj, informēja “Neste Latvija” Mārketinga un klientu attiecību vadītāja Ilze Pērkone.

Inženierzinātņu doktors, LLU Spēkratu institūta docents Vilnis Pīrs norāda, ka veiktie pētījumi ir tikai sākums plašākai šīs degvielas izpētei Latvijā un tie rada pozitīvu priekšstatu par šīs degvielas izmantošanas potenciālu nākotnē.

“Pēc iegūtajiem rezultātiem var secināt, ka tādi parametri kā automobiļa jauda un griezes moments praktiski nav mainījušies, pat nedaudz uzlabojušies. Degvielas tilpuma patēriņš ir palielinājies vidēji par 4%, tomēr tas izskaidrojams ar atšķirīgo degvielas blīvumu. Pārrēķinot degvielas patēriņu masas vienībās, tas ir līdzvērtīgs fosilās dīzeļdegvielas patēriņam. Būtiskas pozitīvās iezīmes vērojamas arī, analizējot izplūdes gāzu sastāvu,” skaidro Pīrs.

Tuvākajā nākotnē pētījumus paredzēts turpināt, nosakot NExBTL degvielas ietekmi uz automobiļu ilgizturību, kā arī šīs degvielas izmantošanas rādītājus atšķirīgas konstrukcijas spēkratos.

Tests tika veikts LLU Alternatīvo degvielu zinātniskajā laboratorijā šī gada aprīlī un maijā. Eksperimentos noteikta automobiļa jauda, griezes moments, degvielas patēriņš un izplūdes gāzu sastāvs dažādos braukšanas režīmos ar katru no testētajiem degvielu paraugiem.

NExBTL atjaunojamā dīzeļdegviela arī citviet pasaulē testos ir pierādījusi sevi kā ļoti augstvērtīgu dīzeļdegvielu. Trīs gadus ilgā testā ap 300 Helsinku sabiedriskā transporta autobusu izmēģināja “Neste Oil” NExBTL atjaunojamo degvielu, nobraucot vairāk nekā 50 miljonus kilometru. Aviokompānija “Lufthansa” bija pirmā aviokompānija pasaulē, kas uzsāka NExBTL atjaunojamās degvielas izmantošanu komercreisos. Arī autobūves nozares pārstāvji Vācijā pēc NExBTL lietošanas “Mercedes-Benz” autobusos un kravas auto novēroja būtisku izmešu samazināšanos salīdzinājumā ar fosilo degvielu, tādēļ auto ražotājs atzinis NExBTL par izcilu produktu.

NExBTL ir “Neste Oil” premium kvalitātes atjaunojamā dīzeļdegviela, kas tiek iegūta, hidrogenizējot dažādas augu un dzīvnieku pasaules izcelsmes eļļas – palmu augļu eļļu, dzīvnieku un zivju tauku pārpalikumus, rapšu un sojas eļļu. Nākotnē izejmateriālu klāsts tiks paplašināts ar biomasu, aļģēm un mikroorganismiem. Šobrīd NexBTL tiek ražota trīs “Neste Oil” rūpnīcās – Somijā, Nīderlandē un Singapūrā, gadā saražojot līdz pat diviem miljoniem tonnu atjaunojamās dīzeļdegvielas NExBTL.

“Neste Oil” ir Somijas naftas pārstrādes un mārketinga uzņēmums ar vairāk kā 60 gadu pieredzi. Tā darbība ir vērsta uz augstākās kvalitātes produktu ar samazinātu emisiju daudzumu ražošanu un tirdzniecību. Uzņēmums piedāvā visus galvenos naftas pārstrādes produktus un ir pasaulē vadošais alternatīvās degvielas piegādātājs. Uzņēmums kotējas Somijas akciju biržā. 50,1% akciju turētājs ir Somijas valsts.

SIA “Neste Latvija” ir “Neste Oil” korporācijas meitas uzņēmums, kas Latvijā strādā jau vairāk nekā 21 gadu. Uzņēmums nodarbojas ar “Neste Oil” ražotās degvielas mazumtirdzniecību, degvielas un šķīdinātāju vairumtirdzniecību, kā arī naftas produktu uzglabāšanu un pārkraušanu Rīgas terminālī. Kopš darbības uzsākšanas uzņēmums Latvijā ir investējis vairāk nekā 40 miljonus latu. “Neste Oil” ir plašākais automātisko DUS tīkls Latvijā, ko veido 57 stacijas visā valstī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+