Foto: SHUTTERSTOCK

Olafs Zvejnieks: Vai varam uzskatīt, ka energoresursu sadārdzinājuma radītā problēma ar šiem atbalstiem ir atrisināta? 14

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Viņi ir sajukuši prātā.” Politologs par Krievijas lēmumu savilkt spēkus pie savas rietumu robežas
VIDEO. Krievijas iedzīvotāji ielu intervijās atbild uz jautājumu – vai viņi atbalstītu “specoperāciju” pret Somiju vai Zviedriju?
“Putinu mēģināja nogalināt,” atklāj Ukrainas izlūkdienesta vadītājs Budanovs
Lasīt citas ziņas

 

Valdības atbalsta pasākumi saistībā ar energoresursu cenu celšanos ir īstermiņa, bet krīze pēc īstermiņa parādības neizskatās, gluži otrādi.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Visdažādāko nozaru pārstāvji zvana trauksmes zvanus, brīdinot par neizbēgamo preču un pakalpojumu cenu celšanos energoresursu sadārdzinājuma dēļ – un tas attiecas ne tikai uz acīmredzamiem un saprotamiem gaidāmajiem cenu pieaugumiem pārtikai un citām pamatprecēm, bet arī uz mazāk acīmredzamiem – kā gaidāmais cenu pieaugums apdrošināšanas pakalpojumiem, par kuru brīdinājusi Latvijas Apdrošinātāju asociācija. Īpaši tur brīnīties nebūtu par ko, jo energoresursu cenu izraisītais inflācijas cunami skāris arī viņus.

Vienlaikus valdības atbalsta pasākumi mērķēti galvenokārt tikai uz mazturīgo iedzīvotāju atbalstu. Piemēram, “energoresursu cenu kāpuma kompensēšanai Latvijā jānodrošina mērķēts atbalsts maznodrošinātākajiem sabiedrības pārstāvjiem uz noteiktu laika periodu” – šādu nostāju pēdējās nedēļās vairākkārt paudis Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks.

Un valdība tieši tā arī dara – pagājušajā nedēļā tika apstiprināta atbalsta pakete iedzīvotājiem un uzņēmumiem saistībā ar strauji pieaugošajām energoresursu cenām veselu 250 miljonu eiro vērtībā, kas papildināja iepriekšējo lēmumu iedzīvotāju un uzņēmumu atbalstam par elektroenerģijas sadales tarifu samazinājumu aptuveni 70 miljonu vērtībā.

Galvenie atbalsta veidi ir pabalsti par bērniem un studējošajiem, par senioriem un cilvēkiem ar invaliditāti, mājokļa pabalsts un kompensācija mājsaimniecībām par siltumapgādes un gāzes apkures izmaksu ekstremālo sadārdzinājumu.

Vai varam uzskatīt, ka energoresursu sadārdzinājuma radītā problēma ar to ir atrisināta?

Diez vai, jo traucē rudimentāras loģiskās domāšanas paliekas. Pirmkārt, atbalsts ir nokavēts vismaz par trijiem, ja ne četriem mēnešiem. Ne vēlāk kā oktobrī bija skaidrs, ka ziemā gaidāma liela enerģētiskā krīze, jo gāzes cenas pērnajā vasarā nebija kritušās – patiesību sakot, tās vasarā bija augstākas nekā pērnajā ziemā, tātad apkure un elektrība šoziem būs ļoti dārga.

Nauda jau ir izņemta no iedzīvotāju un uzņēmumu kabatām. Un kur tā palika? Pirmkārt, to saņēma gāzes, elektroenerģijas un siltuma piegādātāji, bet, otrkārt, valsts budžets – PVN un gāzes un degvielas akcīzes nodokļa veidā. Energoresursu cenu vairākkārtīgā pieauguma dēļ valsts budžeta ieņēmumi no šiem nodokļiem arī ir pieauguši vairākkārt.

Ir arī otra nelaime – valdošās koalīcijas partneri vienojušies, ka atbalsts tiks sniegts uz četriem mēnešiem, līdz šā gada maijam, bet atsevišķi atbalsta veidi, piemēram, palielinātais mājokļa pabalsts, tiks sniegts līdz šī gada beigām.

Šķiet, ka valdība joprojām dzīvo tajās ilūzijās, kas bija plaši izplatītas pērnajā vasarā – proti, ka šis sadārdzinājums ilgs tikai vienu apkures sezonu.

Visiem, kas tā domā, iesaku izlasīt interviju ar AS “Latvijas gāze” valdes priekšsēdētāju Aigaru Kalvīti. Viņš saka tā: “Šobrīd “forward” darījumos 2022. gada jūlijā gāzi var nopirkt par apmēram 60 eiro/MWh. Zemāk cena diez vai kritīs, jo Eiropas gāzes krātuves šoziem piepildītas netika, maijā tās būs pilnīgi tukšas un pieprasījums pēc gāzes būs augsts. Arī ģeopolitiskā situācija neveicina cenu stabilizāciju.

Kas ir 60 eiro/MWh? Tā ir cena, kas ir gandrīz divas reizes mazāka nekā pašreizējā 113 eiro/MWh cena, taču arī šī cena ir ļoti augsta – vairākas reizes augstāka par desmitgades vidējo cenu. Ekonomika pie šādām energoresursu cenām normāli funkcionēt nespēs – šādu cenu var izturēt dažus mēnešus, bet ilgtermiņā tā nav samaksājama.

SAISTĪTIE RAKSTI

Vai cenas iespējams atgriezt normālā līmenī bez politiskas iejaukšanās? Diez vai, un jautājums ir – cik ilgu laiku tas prasīs? Iespējams, ka, enerģiski rīkojoties, to var izdarīt pa gadu, bet varbūt arī ne, un jārēķinās ar divu vai trīs gadu periodu. Un valdībām būs jāpieņem lēmumi, kā atbalstīt iedzīvotājus un uzņēmumus šajā periodā.”

Ja tā ir jaunā realitāte, tad skaidri izriet arī secinājums, ka jaunā valdības atbalsta pakete ir tikai spainis ūdens, ar kuru tiek mēģināts apdzēst ugunsgrēku. Ir acīmredzami, ka tas neizdosies, tādēļ arī jautājums – ko darīsim tālāk?

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Viņi ir sajukuši prātā.” Politologs par Krievijas lēmumu savilkt spēkus pie savas rietumu robežas
VIDEO. Krievijas iedzīvotāji ielu intervijās atbild uz jautājumu – vai viņi atbalstītu “specoperāciju” pret Somiju vai Zviedriju?
“Putinu mēģināja nogalināt,” atklāj Ukrainas izlūkdienesta vadītājs Budanovs
“Mariupolē tagad valdīs čečeni,” Rajevs skaidro, kas Ukrainā mainījies brīvdienās
VIDEO. “Sieva mani ieslēdza dzīvoklī, sita, izpostīja manu dzīvi!” Vardarbībā apsūdzētais reperis Strūbergs pēc gada vairs neklusē un izstāsta savu patiesību
Lasīt citas ziņas
Pārtikas cenas turpina pieaug – vai iedzīvotājiem un valstij jāveido pārtikas rezerves?
VIDEO. Maskaviete par karu Ukrainā: “Mēs esam palikuši vieni paši. Mūs visi neieredz. Un pareizi dara.”
“Ja nebūtu NA prasība, premjeram būtu bijis pārāk riskanti pieprasīt manu demisiju,” uzskata Golubeva
“Es esmu pret vardarbību un toksiskām attiecībām!” “Māmiņu klubs” vadītāja Beitika aicina vardarbībā apsūdzēto reperi Strūbergu uz atklātu interviju televīzijā
Kalviņš skaidro, vai jaunās Covid-19 mutācijas varētu būt spēcīgākas par pirmo vīrusa variantu?
12:21
Vaicājam Rajevam! Cik apdraudēti ir Ukrainas reģioni, kuros nenotiek tieša karadarbība?
12:16
Kā izaudzēt tādus tomātus un gurķus, kādi auga vecmāmiņas siltumnīcā?
12:14
Maestro Raimonds Pauls atklāti pasaka, ko domā par “Uzvaras” pieminekļa nojaukšanu
“Kod kurā pirkstā gribi, visur būs kāds skandāls!” Kādēļ ģenerālis izvēlēts politiskam amatam
Ja Ukraina ir mobilizējusi 700 000 karavīru, kas ir pret 200 000 krievu, tad kāpēc ukraiņi neuzvar?
APTAUJA. Vai Kariņam ar ministriem būtu jādodas uz Latgali?
Tagad dzīvojam bez Krievijas elektrības. Vai atkal jārēķinās ar elektrības cenu pieaugumu?
VIDEO. Jelgavniece, kas piepildīja sapni un tika pie “čūskas mēles” atklāj: plāno operāciju, lai mainītu savas ausis
“Mariupolē tagad valdīs čečeni,” Rajevs skaidro, kas Ukrainā mainījies brīvdienās
Šīs vasaras uzņemšana augstskolās būs pēdējā, kura noritēs “pa vecam”
“Karš nebeigsies, krievi sāks vēl asiņaināku un apjomīgāku ofensīvu!” Zelenskis firmām, kas pamet Krievijas tirgu, piedāvā turpināt darbu Ukrainā
Pie Rīgas Centrālās stacijas apstājusies 18., 23. un 11.trolejbusu kustība
Kad kovids norimies, infektologi sāk runāt par jaunu vīrusu! Cik bīstamas ir pērtiķu bakas?
Tiesa Ukrainā piespriež prokrieviskam aģitatoram iemācīties dziesmu par Banderu un dzejoli “Mīlēt Ukrainu”
Latkovskis: Uzvaras parka piemineklis tiks nojaukts līdz 18. novembrim
IDB rosina apsūdzēt Zemgales policistu par satiksmes negadījuma izraisīšanu dzērumā un avārijas vietas atstāšanu
“Viņi ir sajukuši prātā.” Politologs par Krievijas lēmumu savilkt spēkus pie savas rietumu robežas
Auziņš: Pabalstos es saņēmu vairāk nekā es samaksāju par elektrības rēķinu
Latvijas dzīvnieku patversme “Ulubele” izkrāpj ziedojumus, iežēlinot ar ukraiņu ģimenes slimu sunīti
“Līdz 2023. gadam viņš būs prom.” Bijušais MI6 vadītājs prognozē, ka Putins līdz gada beigām tiks nosūtīts uz sanatoriju
VIDEO. “Sieva mani ieslēdza dzīvoklī, sita, izpostīja manu dzīvi!” Vardarbībā apsūdzētais reperis Strūbergs pēc gada vairs neklusē un izstāsta savu patiesību
VIDEO. Brīnišķīgs mirklis – tiešraidē balto stārķu ligzdā izšķiļas pirmie mazuļi
Gailis: Krievija pēdējos gadus uzvedas kā āksti
Vai pastāv iespēja, ka Covid-19 viļņa rudenī nemaz nebūs? Epidemiologs Trojanskis atklāj, kādiem scenārijiem jāgatavojas
“Man ir izaicinājums šai melei!”: Īlons Masks izdomājis radošu veidu, kā atmaskot sievieti, kas viņu apsūdz seksuālā vardarbībā
Šonedēļ augļus nesīs labi saplānota, tālredzīga rīcība! Horoskopi no 23. līdz 29. maijam