Kultūra
Mūzika un deja

Atjauno 20. gadsimta sākumā Rīgā ražotu jūgenda pianīnu0

Publicitātes foto

Lūznavas muižas īpašumā pērn nonācis kultūrvēsturisks mūzikas instruments – 1901. gadā Jozefa Tresselta klavieru fabrikā Rīgā jūgendstilā veidots pianīns, kurš patlaban tiek atjaunots, LA.lv uzzināja muižā.

Jau 2016. gada aprīlī muižas Sarkanajā zālē tika ieskandināts 20. gadsimta sākumā slavenajā Karla Šrēdera mūzikas instrumentu fabrikā Sanktpēterburgā tapušais un Jāņa Kalniņa Ugāles ērģeļbūves darbnīcā restraurētais flīģelis, kas nu kļuvis par neatņemamu kamermūzikas koncertu daļu Lūznavas muižas kultūras notikumu norisēs.

Laika gaitā muižā radusies vēlme organizēt muzikālus notikumus arī citās muižas telpās. Tā kā flīģeli nav iespējams pārvietot, meklēts mazāka izmēra instruments, kurš būtu iederīgs Lūznavas muižas jūgenda arhitektūrā.

Tā muižas īpašumā nonācis 1901. gadā Jozefa Tresselta klavieru fabrikā Rīgā jūgendstilā veidotais pianīns, kas unikāls arī ar to, ka ticis radīts lielajai Rīgas 700 gadu jubilejas Rūpniecības un amatniecības izstādei 1901. gadā.

Instruments ir precīzi datēts, uz rezonatora redzams meistara paraksts un datums “8/19.1901”, tā sērijas numurs ir 5363.

Šobrīd ir zināmi divi šī dizaina pianīni, viens no tiem tagad pieder Lūznavas muižai.

Muižas pārstāvji pauž, ka konstruktīvi pianīns saglabājies labi – defekti tādi kā vaļīgi virbuļi, nospēlēti āmuriņi, nodiluši un vietām kožu bojāti filči ir dabiski tik vecam instrumentam. Kā liels defekts pieminams plīsušais ķeta rāmis, zudībā laika gaitā gājuši svečturi un daži citi dekoratīvie misiņa lējumi.

Jozefa Tresselta klavieru fabrika 19. gadsimta otrajā pusē līdz pat traģiskajam ugunsgrēkam 1910. gadā bija vadošā klavieru fabrika Rīgā,

tai bija izcila reputācija visā Krievijas impērijā.

Pastāvēšanas laikā (no 1862. līdz 1910. gadam) fabrika saražoja nedaudz vairāk kā 6500 dažādu tipu klavieres – flīģeļus, tāfelklavieres un pianīnus, kurus raksturo nevainojama kvalitāte un savā ziņā arī amatnieciskā izsmalcinātība.

Saistītie raksti

Lai nodrošinātu Lūznavas muižas kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu nākamajām paaudzēm, jau 2019. gadā ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu īstenota projekta “Jozefa Tresselta jūgendstila pianīna restaurācija” (projekta nr. 2019-2-KMA032) pirmā kārta, restaurāciju veicot Jāņa Kalniņa Ugāles ērģeļbūves darbnīcā.

Šogad plānots īstenot pianīna restaurācijas otro posmu un līdz vasarai pabeigt visus restaurācijas darbus, lai vasaras sezonā atjaunoto instrumentu prezentētu Lūznavas muižas apmeklētājiem.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Kultūra
Janas Egles stāsts “Aiziet jūriņā!” no apbalvotā krājuma “Gaismā” piedzīvos pirmizrādi uz skatuves
21 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
VIDEO. Katrīnai Gupalo tapis Egila Levita iedvesmots romantisks skaņdarbs
21 stundas
AT
Andris Tiļļa
Kultūra
Ar grāmatnieces misiju. Rita Krasta visu mūžu strādājusi par bibliotekāri
22 stundas

Lasītākie raksti

LE
LETA
Pasaulē
Tramps uzdevis Pompeo parakstīt vienošanos ar talibiem
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atcelti “Novatours” čārterreisi no Rīgas uz Bergamo pilsētu Itālijā
10 stundas
LL
LETA, LA.lv
Sports
Gulbis Po pilsētā tiek līdz pusfinālam
9 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Parīzē pēc protestētāju izraisīta ugunsgrēka evakuē Lionas staciju
8 stundas
AL
Agris Liepiņš
Latvijā
Agris Liepiņš: Ja mēģinām izmest pa durvīm, vīriešu diena ieraušas pa logu! 3
9 stundas