Foto: Evija Trifanova/ Ieva Lūka/ Zane Bitere/LETA

Atkal nedienas ar “AstraZeneca”, Šmidres pēkšņā parādīšanās un sliktais Krapsis. Nedēļas notikumu apskats 19

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Cilvēks. Kam sliktais Krapsis?

No amata pienākumu pildīšanas atstādinātais Valsts policijas priekšnieka vietnieks, Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis ir “sliktais”? Ja jā, tad kam? Policijas reputācijai? Sabiedrībai? Kolēģiem, kas kāro uz viņa krēslu? Pagaidām skaidras atbildes nav. Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens pagājšnedēļ teicis, ka Krapša darbu vērtē pozitīvi.

LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 130
13 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 59
14 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
2 dienas
Lasīt citas ziņas

Bet Iekšējas drošības birojs pret Krapsi sācis divus kriminālprocesus. Viens no tiem sākts par 2018. gadā organizētiem iepirkumiem – policistu formas tērpu un rokas videoradaru iegādi. Abos Krapsim piemērots aizdomās turētā statuss. Viņam inkriminē dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un neizpaužamu ziņu, kas nav valsts noslēpums, izpaušanu.

Pats Krapsis sarunā ar žurnālistiem kategoriski noliedza jebkādu saistību ar viņam inkriminētajiem likumpārkāpumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aprunājos ar vairākiem augsti stāvošiem bijušajiem un esošajiem policijas darbiniekiem. Viņi netic, ka Krapsis varētu apzināti izdarīt noziegumu, īpaši, ja runā par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu. Tas, ka Krapsis kādam nezinot/negribot pateicis kādu lietu, ko formāli nedrīkstējis teikt, gan tiek pieļauts. Policijas kabinetos klīst melnais humors: Krapsis formas tērpu ražotājiem atklājis, kādas pistoles nēsā Latvijas policisti, lai tie varētu izgatavot attiecīgas pistoļu makstis…

Krapsis ir viena no tām policijas augstajām amatpersonām, pār kuru nav bijušas kādas aizdomu ēnas, turklāt atbildot arī par tik kukuļa došanai un ņemšanai pakļautu jomu kā ceļu policija. Tāpat Krapsim esot salīdzinoši visai pieticīgs dzīvesveids. Valsts amatpersonas deklarācija par 2019. gadu liecina, ka Krapsim pieder zeme Mārupē, viņš nomā dzīvokli Jūrmalā, valdījumā ir 2006. gada automašīna “BMW X5”, algā Valsts policijas koledžā saņēmis 6240 eiro gadā, bet Valsts policijā – 48 502 eiro gadā. Parāds – 43 tūkstoši eiro.

Viens no bijušajiem policijas priekšniekiem man sacīja, ka Krapsis ne tikai vizuāli izskatās, bet arī ir policists ar stāju. Bet varbūt Krapsis veikli maskējas?…

 

Noslēpums. No kurienes parādījās Šmidre?

Pēteris Šmidre.
Foto: Ieva Lūka/LETA

Versija par to, ka “KPV LV” atlikusī frakcija prasīs atsaukt Jāni Vitenbergu no ekonomikas ministra amata un vietā piedāvās uzņēmēja Pētera Šmidres kandidatūru, parādījās jau pirms vairākām nedēļām. Sākotnēji gan tā šķita tikai dīvaina politiskā spēlīte, bet nu var teikt, ka tā jau par divām trešdaļām īstenojusies. Viss gan varētu arī apstāties pie koalīcijas partneru piekrišanas.

Bet kāpēc tieši Šmidre un kā vispār radusies šī ideja? Gan virzītāji, gan pats kandidāts ir izvairīgi, runājot par apstākļiem. Šmidre ziņu aģentūrai LETA gan apgalvo, ka piedāvājums izteikts “pirms pāris nedēļām” un viņš sākumā šādu aicinājumu neesot uztvēris īpaši nopietni, taču vēlāk piekritis ar noteikumu, ka nebūs saistīts ar nevienu partiju.

“Mani Ekonomikas ministrija vairāk interesē kā valsts institūcija, kura varētu daudz ko izdarīt valsts ekonomikai. Principā tā ir vienīgā ministrija, kurai jāpārstāv uzņēmēju intereses un jāattīsta bizness,” sacījis ministra kandidāts. Bet bez politiskās aizmugures šādos amatos nav ko darīt, kas liek apšaubīt, vai izteikumi ir līdz galam godīgi.

Šmidre, kuru daudzi, iespējams, labāk atceras kā bijušo telekomunikācijas uzņēmuma “Baltkom” īpašnieku (biznesu vēlāk pārpirka zviedru “Tele2”), darbojies ļoti dažādās uzņēmējdarbības jomās un vienmēr grozījies kaut kur netālu no politikas. Savulaik bijis “Jaunā laika” atbalstītājs (un arī dāsns ziedotājs), tāpat arhīvos atrodama ziņa, ka 2010. gadā viņš Saeimas vēlēšanu rezultātus gaidījis ballītē kopā ar “Vienotību”. Bijis klāt arī pie partijas “Latvijas attīstībai” tapšanas. Tā ka droši var teikt – politiskā vide viņam ir labi pazīstama.

 

Darījums. “Merka” īpašnieks nopērk Benjamiņu namu

Leģendārais Benjamiņa nams Rīgā, Krišjāņa Barona ielā 12, vēlreiz mainījis īpašnieku. Būvēts pirms 150 gadiem kā lieltirgotāju Pfābu nams, to pirms simts gadiem nopirka laikraksta “Jaunākās Ziņas” reportieri Emīlija un Antons Benjamiņi, ierakstot visleģendārāko šā nama vēstures lappusi. Pēc kara te atradās Rakstnieku, komponistu un mākslinieku savienība.

Pēdējos 15 gadus divi Lietuvas uzņēmēji Arūns Beleška un Romualds Barausks te bija iekārtojuši viesnīcu “Europa Royale Rīga”. Pēdējos gados ar biznesu nevedās, un nu “Swedbank” ieķīlātais īpašums par 4,82 miljoniem eiro pārdots jaundibinātajam uzņēmumam “Benjamiņu nams”, kurš pastarpināti caur holandiešu uzņēmumu pieder Igaunijas uzņēmējam Tomasam Annusam. Savukārt viņš ir lielākais īpašnieks un valdes priekšsēdētājs “Merko grupai” (tagad to sauc AS “Riverito”), kurai pieder Latvijā lielākā būvfirma “Merks”.

Nams pārdots kopā ar visām Rakstnieku savienības restaurētajām klavierēm, Antona Benjamiņa kabineta iekārtu, Ludolfa Liberta gleznu “Parīzes skats” un Jaņa Rozentāla gleznotu Rūdolfa Blaumaņa portretu.

 

Šaubas. Svētki psihoemocionālai labbūtībai

Viesta šķietama skaidrība par XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku norisi – skolēnu dziesmu svētki būs, taču notiks netradicionāli. Ir izveidots jauns norises scenārijs, ko tā radītāji nodēvējuši par e-dziesmu svētkiem, proti, svētki notiks lielākoties digitāli, audio un video formātā. “Šie svētki ir pašiem: dejotājiem, dziedātājiem un viņu skolotājiem”, norāda izglītības un zinātnes ministre, Svētku rīcības komitejas priekšsēdētāja Ilga Šuplinska.

Dzirdēts, ka daudzi kolektīvu vadītāji, arī vecāki jau labu laiku kurn par jau līdz mielēm apnikušo ekrānformāta niekošanos, bērnam kameras priekšā dejojot solo, nemaz nerunājot par kora mēģinājumiem, kas internetā nav iespējami. Un kas gan tie par svētkiem bez kopābūšanas, krāšņajiem lielkoncertiem Mežaparkā un Daugavas stadionā? Tomēr Valsts izglītības satura centra aprīlī veiktā pašvaldību (vecāku, kolektīvu vadītāju, deputātu) aptauja liecina – lielākā daļa pašvaldību (96 no 118, pret – 6) tomēr atbalsta svētku rīkošanu tādā vai citā formā.

Par labu svētku rīkošanai šādā formātā dziesmu svētku rīkotāji izšķīrušies piecu iemeslu dēļ: vispirms, vēloties stiprināt tradīcijas nepārtrauktību, tāpat arī, lai stiprinātu bērnu un jauniešu “psihoemocionālo labbūtību”, reizē vēloties noslēgt svētku līdzšinējo ciklu, kā arī, lai atstātu vēsturei video un audio liecības par šiem svētkiem un galu galā – lai pateiktu paldies tiem dalībniekiem un pedagogiem, kas gatavojās svētkiem vairāku gadu garumā. Tomēr kāds tieši būs svētku scenārijs un saturs, joprojām nav īsti skaidrs.

 

Satraukums. Atkal nedienas ar “AstraZeneca”

Pēc Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļas datiem, šobrīd Latvijā ir pieejamas 56 tūkstoši “AstraZeneca” vakcīnu devu, bet otrā šīs vakcīnas pote ir nepieciešama 96 tūkstošiem iedzīvotāju. Tātad, 40 tūkstoši vakcīnu varētu pietrūkt. Tie, kas aprīlī stāvēja garās rindās, kad pirmoreiz izsludināja brīvo vakcināciju (un toreiz potēja ar “AstraZeneca”), tagad ir satraukušies, vai viņi tiks pie otrās vakcīnu devas jūnijā, jūlijā.

Patlaban Eiropas Komisijai (EK) ir tiesvedība ar “AstraZeneca” ražotāju par piegāžu piespiedu izpildi, tiek risinātas sarunas, ka EK pasūtījumi netiks tālāk veikti un līgums ar farmācijas uzņēmumu varētu tikt lauzts. Kāds ir ministrijas plāns šādā situācijā? Veselības ministrs Daniels Pavļuts tviterī rakstīja, ka modelējot dažādas situācijas, taču pašlaik neesot pamata domāt, ka minētā ražotāja vakcīnas nepienāks vairs nemaz.

SAISTĪTIE RAKSTI

Līdztekus ministrs informēja, ka ārkārtas situācijā vakcinācijas kurss tikšot pabeigts ar citu piemērotu vakcīnu atbilstoši zinātnieku ieteikumiem. Pagaidām gan nav nekādu pētījumu par vakcīnu jaukšanu. Lielbritānijā uzsāktais klīniskais pētījums, lai noskaidrotu, vai vakcīnu jaukšana nesamazinās to efektivitāti pret vīrusu, vēl nav pabeigts.”AstraZeneca” ražotāji sākotnēji solīja, ka otrajā ceturksnī Latvijai piegādāšot 294 357 vakcīnu devas, no kurām kopš aprīļa sākuma ir atvestas 100 800 devas.

“Šobrīd nav pamata domāt, ka tuvākā mēneša laikā Latvija vairs pilnībā nesaņems “AstraZeneca” “Vaxzevria” vakcīnas, kas līdz šim piegādātas ar biežumu aptuveni reizi 1–2 nedēļās,” sacīja Vakcinācijas projekta nodaļas pārstāve Ieva Stūre.

 

Sagatavojuši: Artis Drēziņš, Māra Libeka, Aija Kaukule, Māris Antonevičs, Ivars Bušmanis

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 130
13 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 59
14 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
2 dienas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 37
23 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi šodien ļoti uzmanīgs un vērīgs – tas var tevi pasargāt! Horoskopi 28.novembrim
13 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Omicron – jaunais kovida paveids, par ko brīdina PVO un ECDC 124
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Kā starptautiskajā izstādē “EXPO 2020” Dubaijā aizvadīta Latvijas nacionālā diena 12
10 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Briti” sapņo, ka viņu valsti vadītu Putins. Kā anonīmi interneta komentāri kļūst par ziņām vienā no ietekmīgākajiem propagandas medijiem 69
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī valsts lielāko daļu pārklās sniegs, stiprāk snigs Talsu un Tukuma novadā 4
15 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Stāsti
“Mājas Viesis” – uzticams sarunbiedrs arī turpmāk
22:23
LE
LETA
Ziņas
Omicron – jaunais kovida paveids, par ko brīdina PVO un ECDC 124
21:29
LE
LETA
Ziņas
Lielbritānijā, Vācijā un Itālijā apstiprināti pirmie inficēšanās gadījumi ar Covid-19 jauno Dienvidāfrikas paveidu 29
21:24
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 59
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 130
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad par bērnu vakcināciju nebūtu jādomā!” Circene uzsver, kāda kļūda Latvijā pieļauta 124
14 stundas
IA
Ieva Alberte
Ziņas
Vācijā skolās mācīs makšķerēt, dzīvnieku aizstāvji nosoda, ka “bērniem māca nogalināt” 71
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
RAKUS un PSKUS atklāj, cik darbinieki atlaisti Covid-19 sertifikāta neesamības dēļ 48
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
TM atsaka Lembergam izmaksāt kaitējuma kompensāciju par iepriekšējiem amata ierobežojumiem 321 468 eiro apmērā 29
14 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
FOTO. Ādamsonu dzimtas dārgums pie simtgadīgā ozola. Kā dzīvoja galdnieks, kurš gatavoja mēbeles Ulmanim un Benjamiņai?
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nevienam neinteresē medijs, kuru lasa viens cilvēks,” Rajevskis par žurnālistikas problēmām Latvijā 22
Ekskluzīvi 18 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pašlaik satrauc cietušo ģimenes!” “Olainfarm” valdes priekšsēdētājs Buks par ugunsgrēka zaudējumiem vēl nedomā 10
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Opozīcija prasa uzdot valdībai izpildīt Saeimas lēmumu par OIK atcelšanu 24
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Brāļi Šici izcīna uzvaru otrajā Pasaules kausa posmā; Bots/Plūme piedzīvo kritienu 4
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kanādā “antivakseriem” par vēršanos pret mediķiem draudēs kriminālatbildība 90
20 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vienmēr, kad šādi cilvēki aiziet, ir sajūta, ka kaut kas pasaulē mainās.” Atceroties Mārtiņu Braunu… 16
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
ECDC: Jaunais Covid-19 variants rada “augstu vai ļoti augstu” risku Eiropai 92
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Radio Marija” vadītājs: “Kovida laikā reizēm lūgšana ir pēdējais salmiņš” 21
23 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Rīga – bez atkritumiem? Ko nozīmē galvaspilsētas pievienošanās “Zero Waste City” programmai 14
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Pētnieks: Baltkrievija neriskētu attīstīt bruņotu konfliktu ar NATO dalībvalstīm 25
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Romāns Meļņiks: “Ticība interneta saturam ir arvien mazāka” 21
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Kādus soļus valdība spērusi pretī uzņēmējiem, pašnodarbinātajiem un autoratlīdzību saņēmējiem? 11
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Dēls, liecinot tiesā: “Man vairs nav ne tikai tēva, bet arī mātes.” Jaunjelgavas lauku sētas traģēdija 42
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 161
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Talsos domes vadībai algu palielina pat par 450%, aizmirstot par darbiniekiem 59
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd zaļais sertifikāts ir izgāzts no zinātniskā viedokļa.” Ekonomists Krusts par vakcinācijas ietekmi uz Covid-19 izplatības ierobežošanu 109
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Upaciers: Daļa valsts sektorā strādājošo pieraduši, ka viss kaut kā pats no sevis atrisināsies 49
1 diena