Foto: Caifas/SHUTTERSTOCK

Sakopjam krūmmellenes – tām ir dažas kaprīzes, kas noteikti jāievēro 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Krūmmellenes kļuvušas ļoti iecienītas arī mazdārziņos. Taču tām ir dažas kaprīzes, kas noteikti jāievēro. To, kas jādara pavasarī, iesaka krūmmelleņu audzētāja Ilze Lasmane no stādaudzētavas Jāņkalni.

Madonas pusē, kur atrodas stādaudzētava Jāņkalni, vēl ir sniegs. Taču Kurzemē un Zemgalē jau var dēstīt krūmmellenes. Tāpēc katrā Latvijas reģionā pirmo darbu sākšanas laiks atšķiras, bet līdz ziedēšanai nomulčēt un samēslot ogulājus jāpagūst visiem.

Kā mēslot

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad zeme atkususi, sāk mēslot krūmmellenes. Mazdārziņā izvēlas krūmmellenēm paredzētos kompleksos mēslojumus. Ja krūmu nav daudz, derēs, piemēram, šķidrais mēslojums Vito 4, ko augi var izmantot tūlīt. Tas īpaši derēs Latvijas vietās, kur ziema šogad atkāpjas ļoti lēnām, taču pavasaris iestāsies strauji.

Labi ir arī citi speciālie mēslojumi, tomēr vēlams pārbaudīt, vai to sastāvā ir amonija sulfāts. Tas svarīgi, jo bieži vien krūmmellenēm trūkst tieši slāpekļa. Protams, svarīgi ir arī citi mikroelementi.

Lielaudzētāji augiem dod arī atsevišķus elementus, taču saimniecībās regulāri tiek veiktas augsnes analīzes un precīzi noteikts, kas un cik vajadzīgs. Mazdārziņos labāk paļauties uz ekspertu izstrādātajām receptēm.

Stādām krūmmelleni

Vai der kūtsmēsli

Krūmmellenēm organiskais mēslojums (kūtsmēsli, virca, komposts u.c.) ir inde. Stādīšanai lieto tikai skābo kūdru vai kūdras substrātu, kas speciāli sagatavots krūmmellenēm vai rododendriem.

Arī mēslošanai lieto tikai speciāli šiem augiem paredzēto mēslojumu.

Vai mulčēt

Audzētāja savā saimniecībā ogulājiem kūdras kārtiņu uzber jau rudenī. Taču to var darīt arī pavasarī. Dobes virskārtas atjaunošanai un mulčēšanai labi der gan skābā kūdra, gan meža zeme.

Gardās mellenes!

Kad laistīt

Daudzviet marts bija gandrīz bez nokrišņiem, tāpēc siltākajās dārzu vietās pārbauda, vai stādījumiem netrūkst mitruma. Laistīšana var būt vajadzīga tiem augiem, kas stādīti podos.

Krūmmellenēm ir smalka sakņu sistēma. Tās necieš ne sausumu, ne stāvošu ūdeni vai pārāk lielu slapjumu.

Kūdrai, kurā krūmmellenes stādītas, ir īpašība ilgi saglabāt sevī mitrumu, īpaši, ja dobe tiek mulčēta papildus. Taču ilgstoša sausuma periodos laistīšana ir vajadzīga.

Kuras šķirnes izvēlēties

‘Patriot’
Publicitātes foto

Pelnīti populārākās šķirnes mazdārziņos ir ‘Patriot’ un ‘Blye Crop’. Abas šķirnes ir izturīgas, viegli kopjamas.

Šķirnei ‘Patriot’ ogas ienākas jūlija vidū. Pirmās ir sevišķi milzīgas, gardas. Ģimenes vajadzībām šķirne ir piemērota, ja lielāko daļu ražas apēd pie krūma. Taču ogas īsti neder transportēšanai, jo pēc novākšanas ātri kļūst mīkstas.

Reklāma
Reklāma

Šķirne ‘Blye Crop’ ir vēlāka – ražo augustā. Arī šim krūmam ogas ir lielas, gardas. Pēc novākšanas saglabājas stingras, ir piemērotas transportēšanai. Krūms arī izcili dekoratīvs, sasniedz divu metru augstumu.

Ievēro!

Kā pasargāt augus

• Ja dārzā mēdz viesoties stirnas vai zaķi, vismaz ap melleņu stādījumu noteikti apvelk žogu. Šie krūmiņi ir īsts kārums meža iemītniekiem. Sevišķus postījumus tie mēdz nodarīt ziemā, taču arī pavasarī paplaucis gards pumpurs būs vilinošs.

• Savukārt līdz ogu ienākšanās laikam vajadzētu izdomāt konstrukciju, kā pārsegt stādījumu ar tīklu, lai ogām nepiekļūst putni.

SAISTĪTIE RAKSTI