Atvērs grāmatu “Latviešu uzvārdi arhīvu materiālos: Kurzeme, Zemgale, Sēlija” 0

Ceturtdien, 27. februārī, plkst. 14 ES mājas Sarunu istabā Rīgā notiks grāmatas “Latviešu uzvārdi arhīvu materiālos: Kurzeme, Zemgale, Sēlija” atvēršanas svētki, LA.LV informēja Latviešu valodas aģentūras projektu koordinatore Ieva Vāvere.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts?
RAKSTA REDAKTORS
“Viņiem ir advokātu aizmugure, par kādu es pat sapņot nevaru!” Darbavieta nelikumīgi sagrauj Baltkrievijas pilsones gadiem veidoto dzīvi Latvijā 25
“Kad esi ko parādā VID, atgādinājumi nāk nemitīgi, bet, ja esi strādājošs pensionārs, neviens neatgādina…” Iveta par pensionāru iespējām saņemt pārrēķinu 78
Lasīt citas ziņas

Pasākumā varēs noklausīties autoru, ievadrakstu autoru (Ilmāra Meža, Annas Stafeckas, Renātes Siliņas-Piņķes, Otīlijas Kovaļevskas, Munta Auna), kā arī citu grāmatas tapšanā iesaistīto (Laimutes Balodes, Jāņa Turlaja, Annas Frīdenbergas) stāstījumus par tās izveidošanas ideju un interesantākajiem atklājumiem, pauda I. Vāvere.

2017. gadā nāca klajā grāmata par Latgales uzvārdiem, bet otrais grāmatas sējums (divās daļās), kas izdots 2019. gada nogalē, aptver Kurzemi, Zemgali un Sēliju jeb vēsturisko Kurzemes hercogisti, iekļaujot ziņas vismaz par 692 tūkstošiem iedzīvotāju. Sējumā ir gandrīz 9500 uzvārdu šķirkļu (un apmēram 20000 uzvārdu pieraksta variantu).

CITI ŠOBRĪD LASA

Daudzi pēc uzvārda varēs lokalizēt iespējamo vēsturisko dzīvesvietu, rast iespējamo uzvārda cilmes skaidrojumu vai tā reģistrējuma laiku vēsturiskajos avotos.

Vēsturnieks, ģeogrāfs, demogrāfs un vārdnīcu sērijas idejas autors Ilmārs Mežs ievadā norāda: “Vārdnīcas daļu papildina vairāku speciālistu ievadraksti, kas izgaismo uzvārdu tapšanas un attīstības vēsturiskās lappuses, kā arī piedāvā valodnieku skaidrojumu par uzvārdu motivāciju un to nozīmēm.

Izdevums ir bagātīgi ilustrēts ar senu dokumentu attēliem un oriģinālām uzvārdu izplatības kartēm. Grāmatu papildina vairāki pielikumi: gan informācija par retāk sastopamiem uzvārdiem, gan izplatītāko vēsturisko uzvārdu uzskaitījums pagastos.”

Tā kā grāmatā apkopoti daudzveidīgi materiāli, tā ir noderīga kā kultūrvēstures pētniekiem, tā arī plašam lasītāju lokam, ikvienam, kuram ir interese pētīt savas dzimtas, pagasta un pilsētas vēsturi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.