Foto: Karīna Miezāja

Balkoni – apdzīvojamā platība? Pieķertajiem pārbūvētājiem būs jāmaksā vairāk 2

Gadu mijā rīdziniekus satrauca pašvaldības uzņēmuma “Rīgas namu pārvaldnieks” (“RNP”) negaidītie paziņojumi par izmaiņām dzīvokļu platībās. Kādai daļai dzīvokļu tās bija palielinājušās pat par pieciem kvadrātmetriem, bet citai par to pašu tiesu samazinājušās.

“Viņi ir sajukuši prātā.” Politologs par Krievijas lēmumu savilkt spēkus pie savas rietumu robežas
VIDEO. Krievijas iedzīvotāji ielu intervijās atbild uz jautājumu – vai viņi atbalstītu “specoperāciju” pret Somiju vai Zviedriju?
“Putinu mēģināja nogalināt,” atklāj Ukrainas izlūkdienesta vadītājs Budanovs
Lasīt citas ziņas

 

Samazinājuma koeficienti balkoniem

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā pēc tam paskaidroja Valsts zemes dienestā (VZD), sākums platību maiņām bijis pagājušā gada septembrī RNP pieprasītie dati par 164 531 dzīvokli uzņēmuma apsaimniekotajos daudzstāvu namos. Līdz pagājušā gada rudenim RNP – vairāk nekā 4200 daudzstāvu dzīvojamo namu (ar aptuveni 167 000 klientu) – nezin kāpēc tos nepieprasīja, to vietā apsaimniekošanas maksājumu aprēķinam izmantojot datus no zemesgrāmatām un īres līgumiem.

Savukārt viens no cēloņiem, kas radīja platību atšķirības, esot tas, ka līdz 1999. gadam VZD dzīvokļu platību aprēķinos lodžijām, balkoniem un terasēm izmantoja samazinājuma koeficientus.

Bet vēlāk to pārtrauca.

Uz jautājumu, vai dzīvokļu kopplatībā ietilpst arī balkoni un lodžijas, kuri daudzviet laika gaitā pārbūvēti un pievienoti ikdienā apdzīvojamām telpām, VZD Kadastra departamenta direktore Jana Supe atbild apstiprinoši. Vienīgā atšķirība esot tā, ka balkoni, lodžijas, arī terases pieder tā dēvētajām ārtelpām.

Kā skaidro VZD amatpersona, līdz šim VZD arī balkonus un lodžijas bez izņēmuma pieskaitīja dzīvokļu iekštelpām. Bet pēc Ekonomikas ministrijas atzinuma – tās tomēr piederot ārtelpām, ja vien laika gaitā nav bijušas pārbūvētas.

 

Šķiro ārtelpas no iekštelpām

Pirms diviem gadiem VZD bija sācis labot šo kļūdu, pārbaudot Nekustamā īpašuma valsts kadastrā uzkrāto datu atbilstību stāvoklim dabā. Divu aizvadīto gadu laikā valstī VZD jau paguvis pārbaudīt 5 399 balkonus un lodžijas, no kuriem 3215 atzītas par ārtelpām, proti, tādām, kuras nav pārbūvētas un apvienotas ar dzīvokļa iekštelpām. VZD gan vēl nav paguvis “uzķert” visus balkonu un lodžiju pagrīdes pārbūvētājus. Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā pavisam reģistrēti aptuveni 164 000 balkonu un 325 000 lodžiju.

Bet, pēc viņas teiktā, šis datu sakārtošanas pasākums nekā neesot ietekmējis dzīvokļa īpašumu kopplatību, jo esot mainīts tikai telpas veids – no iekštelpas uz ārtelpu.

Uz jautājumu, kādā platībā ieskaita tos balkonus un lodžijas, kuras daļai dzīvokļu īpašnieku Rīgā un citās pilsētās ir aizstiklotas, siltinātas un kapitāli pārbūvētas, Jana Supe atbild, ka pirms diviem gadiem uzsāktās Nekustamā īpašuma valsts kadastrā reģistrēto datu sakārtošanas ietvaros VZD pēc dokumentiem pārbauda, vai nav notikusi balkona vai lodžijas pārbūve, uz šī rēķina īpašniekiem iegūstot papildu aptuveni trīs līdz četrus kvadrātmetrus lielāku pastāvīgi apdzīvojamo platību, nekā reģistrēts oficiāli.

Šis pirmajā acumirklī šķietami formālais iedalījums ārtelpās un iekštelpās būtiski ietekmē iedzīvotāju rēķinus par viņiem piederošo dzīvokļu uzturēšanu.

2017. gada 11. jūlijā Ministru kabinetā apstiprinātie dzīvojamās mājas pārvaldīšanas un apsaimniekošanas maksas aprēķināšanas noteikumi paredz, ka apsaimniekošanas maksas aprēķiniem apsaimniekotājam jāizmanto dzīvokļa īpašuma kopplatība. Bet aprēķinam par apkuri – tikai iekštelpu platība. Aprēķinot maksu par siltumu, nepārbūvētie un par ārtelpām atzītie balkoni un lodžijas apsaimniekotājam nebūtu jāpieskaita apsildāmai platībai.

Toties, ja balkoni un lodžijas pārbūvētas un reģistrētas kā iekštelpām piederošas, tad apkures rēķini būs lielāki nekā dzīvokļiem, kuri nav šādi pārbūvēti.

 

2184 lodžijas pievienotas dzīvoklim

Kā skaidro Jana Supe, balkons vai lodžija Nekustamā īpašuma valsts kadastrā tiek reģistrēta kā iekštelpa tikai tad, ja būvniecības gaitā tikusi apvienota ar kādu no dzīvojamām telpām. No VZD pārbaudīto balkonu un lodžiju kopskaita 2184 pieskaitītas iekštelpām, jo, izceļot starpsienu, durvis un logus, tās bijušas apvienoti ar pārējo dzīvokļa daļu.

Jautāts, kādu dzīvokļa platību “RNP” izmanto, aprēķinot apsaimniekošanas maksu, apsaimniekotāja pārstāvis Krists Leiškalns atbild, ka no 2019. gada janvāra aprēķini balstās tikai uz Nekustamā īpašuma valsts kadastrā reģistrētajiem datiem, proti, dzīvokļa kopplatību.

Uz jautājumu, kādu dzīvokļa platību izmanto dzīvokļa apkures maksas aprēķinam – īpašuma kopplatību vai tikai iekštelpu platību, viņš atbild, ka par apkuri rēķini balstās arī uz balkonu un lodžiju platību, tiesa, ar samazināto koeficientu.

SAISTĪTIE RAKSTI

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Viņi ir sajukuši prātā.” Politologs par Krievijas lēmumu savilkt spēkus pie savas rietumu robežas
VIDEO. Krievijas iedzīvotāji ielu intervijās atbild uz jautājumu – vai viņi atbalstītu “specoperāciju” pret Somiju vai Zviedriju?
“Putinu mēģināja nogalināt,” atklāj Ukrainas izlūkdienesta vadītājs Budanovs
“Mariupolē tagad valdīs čečeni,” Rajevs skaidro, kas Ukrainā mainījies brīvdienās
VIDEO. “Sieva mani ieslēdza dzīvoklī, sita, izpostīja manu dzīvi!” Vardarbībā apsūdzētais reperis Strūbergs pēc gada vairs neklusē un izstāsta savu patiesību
Lasīt citas ziņas
Pārtikas cenas turpina pieaug – vai iedzīvotājiem un valstij jāveido pārtikas rezerves?
VIDEO. Maskaviete par karu Ukrainā: “Mēs esam palikuši vieni paši. Mūs visi neieredz. Un pareizi dara.”
“Ja nebūtu NA prasība, premjeram būtu bijis pārāk riskanti pieprasīt manu demisiju,” uzskata Golubeva
“Es esmu pret vardarbību un toksiskām attiecībām!” “Māmiņu klubs” vadītāja Beitika aicina vardarbībā apsūdzēto reperi Strūbergu uz atklātu interviju televīzijā
Kalviņš skaidro, vai jaunās Covid-19 mutācijas varētu būt spēcīgākas par pirmo vīrusa variantu?
12:21
Vaicājam Rajevam! Cik apdraudēti ir Ukrainas reģioni, kuros nenotiek tieša karadarbība?
12:16
Kā izaudzēt tādus tomātus un gurķus, kādi auga vecmāmiņas siltumnīcā?
12:14
Maestro Raimonds Pauls atklāti pasaka, ko domā par “Uzvaras” pieminekļa nojaukšanu
“Kod kurā pirkstā gribi, visur būs kāds skandāls!” Kādēļ ģenerālis izvēlēts politiskam amatam
Ja Ukraina ir mobilizējusi 700 000 karavīru, kas ir pret 200 000 krievu, tad kāpēc ukraiņi neuzvar?
APTAUJA. Vai Kariņam ar ministriem būtu jādodas uz Latgali?
Tagad dzīvojam bez Krievijas elektrības. Vai atkal jārēķinās ar elektrības cenu pieaugumu?
VIDEO. Jelgavniece, kas piepildīja sapni un tika pie “čūskas mēles” atklāj: plāno operāciju, lai mainītu savas ausis
“Mariupolē tagad valdīs čečeni,” Rajevs skaidro, kas Ukrainā mainījies brīvdienās
Šīs vasaras uzņemšana augstskolās būs pēdējā, kura noritēs “pa vecam”
“Karš nebeigsies, krievi sāks vēl asiņaināku un apjomīgāku ofensīvu!” Zelenskis firmām, kas pamet Krievijas tirgu, piedāvā turpināt darbu Ukrainā
Pie Rīgas Centrālās stacijas apstājusies 18., 23. un 11.trolejbusu kustība
Kad kovids norimies, infektologi sāk runāt par jaunu vīrusu! Cik bīstamas ir pērtiķu bakas?
Tiesa Ukrainā piespriež prokrieviskam aģitatoram iemācīties dziesmu par Banderu un dzejoli “Mīlēt Ukrainu”
Latkovskis: Uzvaras parka piemineklis tiks nojaukts līdz 18. novembrim
IDB rosina apsūdzēt Zemgales policistu par satiksmes negadījuma izraisīšanu dzērumā un avārijas vietas atstāšanu
“Viņi ir sajukuši prātā.” Politologs par Krievijas lēmumu savilkt spēkus pie savas rietumu robežas
Auziņš: Pabalstos es saņēmu vairāk nekā es samaksāju par elektrības rēķinu
Latvijas dzīvnieku patversme “Ulubele” izkrāpj ziedojumus, iežēlinot ar ukraiņu ģimenes slimu sunīti
“Līdz 2023. gadam viņš būs prom.” Bijušais MI6 vadītājs prognozē, ka Putins līdz gada beigām tiks nosūtīts uz sanatoriju
VIDEO. “Sieva mani ieslēdza dzīvoklī, sita, izpostīja manu dzīvi!” Vardarbībā apsūdzētais reperis Strūbergs pēc gada vairs neklusē un izstāsta savu patiesību
VIDEO. Brīnišķīgs mirklis – tiešraidē balto stārķu ligzdā izšķiļas pirmie mazuļi
Gailis: Krievija pēdējos gadus uzvedas kā āksti
Vai pastāv iespēja, ka Covid-19 viļņa rudenī nemaz nebūs? Epidemiologs Trojanskis atklāj, kādiem scenārijiem jāgatavojas
“Man ir izaicinājums šai melei!”: Īlons Masks izdomājis radošu veidu, kā atmaskot sievieti, kas viņu apsūdz seksuālā vardarbībā
Šonedēļ augļus nesīs labi saplānota, tālredzīga rīcība! Horoskopi no 23. līdz 29. maijam