Maija Surgunte un viņas mātes brālis Voldemārs Surgunts pārliecināti, ka SIA “RADDO” viņus mērķtiecīgi izspiež no viņiem vairākās paaudzēs piederējušā dzimtas īpašuma Mellužos.
Maija Surgunte un viņas mātes brālis Voldemārs Surgunts pārliecināti, ka SIA “RADDO” viņus mērķtiecīgi izspiež no viņiem vairākās paaudzēs piederējušā dzimtas īpašuma Mellužos.
Foto: Dainis Bušmanis

“Būs īpašuma izsole, un mēs nopirksim visu…” Kopīpašnieks izspiež no dzimtas īpašuma Mellužos 32

Pēc “LA” 7. novembra numurā publicētā raksta “Nopērk kopīpašuma domājamo daļu, bet pievāc tavējo…” redakcijā vērsās Mellužos, Slokas ielā 109, reģistrētā nekustamā īpašuma domājamās daļas īpašniece Maija Surgunte, atklājot, ka arī viņa iekūlusies līdzīgā likstā, no kuras cenšas izkļūt gadiem ilgi. Pēc viņas stāstītā, otrs kopīpašuma domājamās daļas īpašnieks SIA “RADDO” dara visu, lai izspiestu viņu un viņas mātes brāli Voldemāru Surguntu no viņiem vairākās paaudzēs piederējušā dzimtas īpašuma.

 

Svešinieks dzimtas īpašumā

LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 152
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Politiķe Ramona Petraviča ļāvusies erotiskai fotosesijai vīriešu žurnāla lappusēs 188
2 dienas
Lasīt citas ziņas

Uz manu jautājumu, kā varēja notikt, ka dzimtas īpašumā iekļuvis svešinieks, Maija atbild, ka krīzes gados, sākoties darbinieku masveida atlaišanai, zaudējusi labi apmaksātu valsts darbu.

Nespēdama maksāt kredītu, iekritusi parādos, kuru segšanai kop­īpašumā viņai piederošā domājamā daļa nonākusi bankas rokās.
CITI ŠOBRĪD LASA

Izsolē to nopircis no bankrotējušās “Parex bankas” izveidotās akciju sabiedrības “Reverta” meitas uzņēmums “NIF Nekustamie īpašumi”, kurš pēc tam pārdevis to SIA “RADDO”. Maija ir pārliecināta, ka šī firma nopirkusi to tikai vienā nolūkā – iegūt īpašumā arī viņas mātes brālim Voldemāram Surguntam piederošo daļu.

SIA “RADDO” valdes loceklis Rolands Umbraško viņai atklāti paziņojis: “Būs izsole, un mēs nopirksim visu…”

Ka mērķis nepārprotami ir tāds, to pierāda šīs firmas turpmākā darbība. 2016. gadā, kad kopš darījuma ar SIA “NIF Nekustamie īpašumi” bija pagājuši vien daži mēneši, SIA “RADDO” pēkšņi pavēstīja Voldemāram, ka vairs nevēlas palikt kopīpašumā, tāpēc piedāvā viņam nopirkt tai piederošo kopīpašuma domājamo daļu vai pārdot savējo.

 

Grib nopirkt par sviestmaizi

2016. gadā Rolands Umbraško rakstiski piedāvājis Voldemāram piederošo zemes domājamo daļu 1200 kvadrātmetru platībā atpirkt par 5000 eiro… Vēlāk piedāvājis atpirkt jau par 20 000 eiro. Pēc Valsts zemes dienesta uzturētā Nekustamā īpašuma valsts kadastra datiem Voldemāram Surguntam piederošās domājamās daļas kadastrālā vērtība ir 26 804,40 eiro.

Voldemārs stāsta, ka no piedāvājuma atteicies, tāpēc ka īpašuma vērtība ir lielāka un ka par piedāvātajiem divdesmit tūkstošiem Mellužos līdzvērtīgu īpašumu nav iespējams nopirkt.

Uz manu jautājumu, vai divu kopīpašnieku starpā nebija iespējams panākt vienošanos, Rolands Umbraško atbild, ka vienu­brīd tāda pat esot panākta. Kopīpašnieki vienojušies, ka pārdošot visu īpašumu, naudu sadalot atbilstoši kopīpašuma domājamo daļu lielumam. Par kādu summu bija vienošanās, to viņš neatklāj. Bet kādā brīdī Voldemārs esot atteicies. Kāds bijis atteikuma iemesls, to viņš nezinot.

Voldemārs teic, ka negrasījās par pieciem tūkstošiem pārdot īpašumu, kurā bija dzīvojis kopš bērnības un kurā vēlējās nodzīvot līdz mūža vakaram.

Viņam kā pensionāram gluži dabiski neesot arī tādas naudas, lai atpirktu firmai piederošo zemes gabalu un pirms kara uz tās uzcelto dzīvojamo ēku.

Voldemārs un Maija sprieduši, ka nekādas briesmas viņiem nedraudot, jo 2005. gadā viņu starpā bijis noslēgts īpašuma lietošanas līgums, kurš turklāt reģistrēts zemesgrāmatā. Pēc šā līguma no zemes gabala 2089 kvadrātmetru kopplatībā 1200 kvadrātmetrus apsaimnieko viņš, bet atlikušos 889 kvadrātmetrus – Voldemāra mirušās māsas meita Maija.

Bet īstās briesmas vēl bija priekšā. Tā kā Voldemārs atteicās no piedāvājuma par pusvelti pārdot savējo vai par pārspīlēti lielu summu pirkt firmai piederošo domājamo daļu, sekoja SIA “RADDO” prasība tiesā izbeigt kopīpašumu, pārdodot to izsolē.

Rīgas rajona Jūrmalas tiesa šo prasību apmierināja, piedevām piedzenot no pensionāra valsts nodevu un ar lietas vešanu saistītos izdevumus 175,84 eiro apmērā…

 

Kopīpašuma lietošanas līgums neglābj

Voldemārs Surgunts pārsūdzēja šo spriedumu Rīgas apgabaltiesā, norādot tai, ka būtu taisnīgi nevis pārdot īpašumu izsolē, bet sadalīt atbilstoši savulaik noslēgtajam lietošanas līgumam, kas, viņaprāt, ir saistošs arī SIA “RADDO” kā īpašuma tiesību ieguvējam.

Pieminētajā īpašuma lietošanas līgumā citstarp bija noteikts, ka kopīpašnieki neliks cits citam nekādus šķēršļus, ja kāds gribētu atdalīties, izveidojot atsevišķu īpašumu atbilstoši savas domājamās daļas platībai. Bet SIA “RADDO” tiesā paskaidroja, ka šis līgums tai nav saistošs, jo tā neesot šā līguma dalībniece.

2018. gada decembrī arī Rīgas apgabaltiesas spriedums bija tāds pats kā pirmās instances tiesā. Tiesnešu ieskatā savulaik starp Voldemāru un Maiju Surguntiem noslēgtais īpašuma lietošanas līgums neatņem SIA “RADDO” Civillikumā noteiktās tiesības izstāties no kopīpašuma. Neko nelīdzēja arī pārsūdzība Augstākajā tiesā, Kasācijas sūdzību nemaz neskatot pēc būtības, tā atstāja spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedumu.

Pēc Civillikuma kopīpašuma izbeigšana tiesas ceļā ir iespējama trijos veidos: reāli sadalot, pārdodot vienam no kopīpašniekiem vai pārdodot izsolē. Bet klāt ir arī svarīga piebilde: ja kop­īpašnieki paši nespēj vienoties par kopīpašuma sadalīšanu.

Pēc jau pieminētā savulaik starp toreizējiem kopīpašniekiem Voldemāru un viņa māsas meitu Maiju noslēgtā un zemesgrāmatā reģistrētā kopīpašuma lietošanas līguma šāda vienošanās bija. Bet ne Rīgas rajona tiesā, ne Rīgas apgabaltiesā to neņēma vērā…

Mēģinot panākt īpašuma reālu sadali, Voldemārs vērsās pēc atļaujas Jūrmalas pašvaldībā. Bet saņēma atteikumu, jo pēc teritorijas plānojuma un apbūves noteikumiem šī kopīpašuma kopplatība esot par mazu, lai to sadalītu divos atsevišķos.

 

Apsūdz kopīpašnieku krāpšanā

Maija un Voldemārs ir pārliecināti, ka SIA “RADDO” darbība liecina par rūpīgi gatavotu plānu izkrāpt viņiem piederošo zemi.

Apsūdzot SIA “RADDO” krāpšanā, Voldemārs Surgunts pieprasīja policijai sākt kriminālizmeklēšanu. Saņēmis atteikumu, tādu pašu prasību nosūtīja ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūrai, tieslietu ministram, iekšlietu ministram, tiesībsargam. Veltīgi. Šo iestāžu amatpersonu sagatavoto ar likumu pantu atstāstījumiem piebāzto atbilžu būtība ir izsakāma teju vienā teikumā: kopīpašuma izbeigšana notiek Civillikumā paredzētajā kārtībā; tām nav tiesību apstrīdēt tiesu nolēmumus.

Uz Saeimas Juridiskās komisijas Tiesu politikas apakškomisijas deputātu jautājumu, vai ministrija negrasās kaut ko darīt, lai ierobežotu domājamo daļu izkrāpšanu, tieslietu ministrs Jānis Bordāns skaidrojis, ka neplāno grozīt Civillikumu, tas neesot nepieciešams.

Ja kādam jāzaudē īpašums, tas viņa ieskatā vēl nenozīmējot, ka pašlaik spēkā esošais regulējums ir kļūdains un būtu labojams vai papildināms.

 

Veca māja vērtīgāka par piekrastes zemi!

Pēc SIA “RADDO” pasūtījuma 2018. gadā SIA “VCG Ekspertu grupa” veica nekustamā īpašuma Slokas ielā 109 novērtējumu. Pēc tā zemes gabals 2089 kvadrātmetru kopplatībā Lielupes krastā novērtēts 36 200 eiro apmērā – zemāk nekā tās kadastrālā vērtība, kas ir 46 662 eiro un kas aizvadīto sešu gadu laikā nav mainījusies.

Turpretī pirms kara celtās dzīvojamās ēkas, kurai pašlaik nepieciešams kapitālais remonts, novērtēta 72 900 eiro apmērā – divas reizes lielāka par novērtējumu zemei vai sešas reizes lielāka par tās kadastrālo vērtību. Pēc Valsts zemes dienesta datiem, uz zemes uzceltās dzīvojamās ēkas kadastrālā vērtība ir 12 899 eiro.

Pašlaik nekustamo īpašumu tirdzniecības uzņēmums “Apella.lv” pārdod neapbūvētu zemes gabalu 1426 kvadrātmetru platībā Mellužos, Slokas ielā 107A. Tā cena ir aptuveni 55 000 eiro jeb 38 eiro par kvadrātmetru. Bet pēc “VCG Ekspertu grupa” vērtējuma iznāk, ka turpat līdzās Slokas ielā 109 apbūves zemes kvadrātmetrs maksā vien aptuveni 17 eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI

No tā secinājums varētu būt tikai viens. Balstoties uz pieminēto “VCG Ekspertu grupa” vērtējumu un izmantojot likumā noteiktās tiesības izstāties no kopīpašuma, SIA “RADDO” rūpīgi izplānojis nopirkt piespiedu izsolē īpašumu par vairākkārt zemāku cenu nekā tā tirgus vērtība. Tā kā piespiedu izsolēs piedāvāto domājamo daļu sākumcena parasti ir vairākas reizes zemāka nekā to reālā vērtība, būtībā par pusvelti.

Īpašuma izsoles diena vēl nav noteikta, taču, visticamāk, izpildot tiesu spriedumus, agri vai vēlu tā pienāks. Jautāts, ko iesāks turpmāk, ja īpašums būs jāzaudē, Voldemārs Surgunts atbild, ka mežā uz celma sēdēt negrasoties. Palikšot te, lai notiek kas notikdams.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 152
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Politiķe Ramona Petraviča ļāvusies erotiskai fotosesijai vīriešu žurnāla lappusēs 188
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Papule: savā ziņā veselības ministrs pateica pietiekami atklāti – ārstiem nav vērts vairāk maksāt, jo viņi strādā tāpat 86
1 diena
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 30
11 stundas
Lasīt citas ziņas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Briti” sapņo, ka viņu valsti vadītu Putins. Kā anonīmi interneta komentāri kļūst par ziņām vienā no ietekmīgākajiem propagandas medijiem 10
54 minūtes
LE
LETA
Ziņas
TM atsaka Lembergam izmaksāt kaitējuma kompensāciju par iepriekšējiem amata ierobežojumiem 321 468 eiro apmērā 13
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī valsts lielāko daļu pārklās sniegs, stiprāk snigs Talsu un Tukuma novadā
2 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
FOTO. Ādamsonu dzimtas dārgums pie simtgadīgā ozola. Kā dzīvoja galdnieks, kurš gatavoja mēbeles Ulmanim un Benjamiņai?
3 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi šodien ļoti uzmanīgs un vērīgs – tas var tevi pasargāt! Horoskopi 28.novembrim
18:45
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Briti” sapņo, ka viņu valsti vadītu Putins. Kā anonīmi interneta komentāri kļūst par ziņām vienā no ietekmīgākajiem propagandas medijiem 10
18:31
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 13
18:18
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 19
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 13
1 stunda
IA
Ieva Alberte
Ziņas
Vācijā skolās mācīs makšķerēt, dzīvnieku aizstāvji nosoda, ka “bērniem māca nogalināt” 62
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
RAKUS un PSKUS atklāj, cik darbinieki atlaisti Covid-19 sertifikāta neesamības dēļ 48
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Opozīcija prasa uzdot valdībai izpildīt Saeimas lēmumu par OIK atcelšanu 23
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nevienam neinteresē medijs, kuru lasa viens cilvēks,” Rajevskis par žurnālistikas problēmām Latvijā 18
Ekskluzīvi 5 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vienmēr, kad šādi cilvēki aiziet, ir sajūta, ka kaut kas pasaulē mainās.” Atceroties Mārtiņu Braunu… 14
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pašlaik satrauc cietušo ģimenes!” “Olainfarm” valdes priekšsēdētājs Buks par ugunsgrēka zaudējumiem vēl nedomā 10
8 stundas
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Man pašai liekas, ka mūzika, ko rakstu, ir diezgan latviska.” Saruna ar Austrālijas latvieti Ellu Mačēnu
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Brāļi Šici izcīna uzvaru otrajā Pasaules kausa posmā; Bots/Plūme piedzīvo kritienu 3
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sniegā līdz ceļiem? Jau novembra pēdējā dienā sola biezu sniega segu
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kanādā “antivakseriem” par vēršanos pret mediķiem draudēs kriminālatbildība 86
7 stundas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 30
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pētnieks: Baltkrievija neriskētu attīstīt bruņotu konfliktu ar NATO dalībvalstīm 25
11 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Kādus soļus valdība spērusi pretī uzņēmējiem, pašnodarbinātajiem un autoratlīdzību saņēmējiem? 11
20 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Dēls, liecinot tiesā: “Man vairs nav ne tikai tēva, bet arī mātes.” Jaunjelgavas lauku sētas traģēdija 42
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 152
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Talsos domes vadībai algu palielina pat par 450%, aizmirstot par darbiniekiem 56
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd zaļais sertifikāts ir izgāzts no zinātniskā viedokļa.” Ekonomists Krusts par vakcinācijas ietekmi uz Covid-19 izplatības ierobežošanu 106
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Upaciers: Daļa valsts sektorā strādājošo pieraduši, ka viss kaut kā pats no sevis atrisināsies 48
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Katram pa konfektei: par jauno valsts budžetu ir daudz jautājumu, uz kuriem nevienam nav skaidras atbildes 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Vai farmaceiti vakcinācijā saskata peļņas iespējas? Atbild Farmaceitu biedrības prezidente 17
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Aldis Baumanis: Latvijā trūkst informācijas par balstvakcināciju 60
1 diena
VG
Visvaldis Gercāns
Ziņas
Visvaldis Gercāns: Kad Latvijā beigsies dekomunizācija? 46
1 diena