Foto: Paula Čurkste, LETA

Būvnieki joprojām grēko ar būvdarbu kvalitāti: konstatēti pārkāpumi 30% no visiem apsekotajiem objektiem 3

Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) pirmajā pusgadā konstatējis pārkāpumus 30% no veiktajām būvdarbu kontrolēm, aģentūru LETA informēja BVKB pārstāvji.

VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Vai tiešām sašķobījusies Raimonda Paula veselība? Krauze atklāj, kā patiesībā jūtas komponists
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 16
Lasīt citas ziņas

Kopš 2021.gada BVKB kompetencē ir būvdarbu uzraudzība trešās grupas publiskās ēkās, ja tam nepieciešama būvatļauja, būvēs, kuru paredzētajai būvniecībai piemērota ietekmes uz vidi novērtējuma procedūra, elektropārvades līnijās ar nacionālo interešu objekta statusu, kā arī Aizsardzības ministrijas, tās padotības iestāžu vai Nacionālo bruņoto spēku būvēs un Iekšlietu ministrijas vai tās padotības iestādes būvēs valsts robežas joslā, patrulēšanas joslā un robežzīmju uzraudzības joslā.

Pirmajā pusgadā būvdarbu kontroles ietvaros sagatavoti 409 atzinumi par būves pārbaudi. No tiem 371 atzinums sastādīts par objektos veicamo būvdarbu kontroli, un pārkāpumi nav konstatēti 70% jeb 258 gadījumos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Būvdarbu kontroles ietvaros 29 gadījumos veikti mērījumi, īstenojot betona, tērauda, koka, kā arī pamatnes konstrukciju kvalitātes kontroli, no tiem neatbilstības konstatētas tērauda konstrukcijām trīs objektos.

Nodrošinot būvdarbu kontroli sešos objektos, padziļināti vērtēta būvniecības procesa dalībnieku būvlaukumā ieviestā iekšējās kvalitātes kontroles sistēma, kas ir nākamais solis jaunas pieejas ieviešanai uzraudzībā. BVKB pārstāvji norāda, ka birojs pāriet no klasiskas būvdarbu kontroles uz sistemātisku, kuras ietvaros tiek novērtēta iekšējā kontroles sistēma būvlaukumos – būvkomersantu spēja nodrošināt kvalitāti, patstāvīgi identificēt neatbilstības un tās savlaicīgi novērst.

BVKB uzraudzībā ir aptuveni 8000 ekspluatācijā nodotu trešās grupas publisku ēku, un pirmajā pusgadā publisko ēku ekspluatācijas uzraudzības ietvaros strādāts ar 531 ēkas lietu, tostarp īstenotas 192 fiziskās pārbaudes. Analizējot pirmreizējās ēku ekspluatācijas kontroles ietvaros sagatavotos atzinumus, secināts, ka 46% gadījumu ēku īpašnieki joprojām nav veikuši ēkas periodisko tehnisko apsekošanu.

Saskaņā ar regulējumu ēku periodiskā tehniskā apsekošana veicama līdz 2024.gada 31.oktobrim. Ēkas tehnisko stāvokli ne retāk kā reizi 10 gados ir jānovērtē otrās un trešās grupas publiskām un daudzstāvu daudzdzīvokļu dzīvojamajām ēkām un ne retāk kā reizi piecos gados otrās un trešās grupas tiltiem, ceļu pārvadiem, viaduktiem, estakādēm, gājēju tiltiem un pārvadiem, ceļu caurtekām, tuneļiem un atbalstsienām. Ievērojot to, ka būvspeciālistu kapacitāte ir ierobežota, BVKB aicina savlaicīgi veikt ēkas tehniskā stāvokļa novērtēšanu, ņemot vērā faktu, ka norādītais termiņš, līdz kuram veicama periodiskā tehniskā apsekošanas, jau ir pagarināts.

Tāpat BVKB norāda, ka saglabājas tendence attiecībā uz riskiem lietošanas drošībā, proti, 61% gadījumu konstatēta lietošanas bīstamība ēkās.

Lai sniegtu atbalstu ēku īpašniekiem un veicinātu vienotu pieeju būvju tehniskajai apsekošanai atbilstoši regulējuma prasībām, Ekonomikas ministrijas virsvadībā kopā ar nozares speciālistiem ir sākts darbs pie tehniskās apsekošanas vadlīniju izstrādes.

Lai pilnveidotu ēku ekspluatācijas uzraudzības procesu, BVKB tiek turpināts darbs pie ēku ekspluatācijas lietu riska līmeņa noteikšanas algoritma izstrādes.

Pirmajā pusgadā turpināts darbs arī pie Būvniecības informācijas sistēmas (BIS) attīstības, un būtiskākie uzlabojumi vērsti uz ekspluatācijas procesu pilnveidi, nodrošinot ēku īpašniekiem lielāku kontroli pār ēkas apsaimniekošanas procesiem, piemēram, informāciju par uzkrātajiem līdzekļiem, ienākumu/izdevumu pārskatiem, veiktajiem remontdarbiem.

Dzīvojamo namu pārvaldniekiem līdz 2023.gada 28.februārim jāreģistrējas Pārvaldnieku reģistrā un jāiegūst piekļuves tiesības “Mājas lietai”, jo, sākot ar 2023.gada 1.martu “Mājas lietai” jābūt pieejamai sistēmā. Šobrīd piekļuves tiesības pieprasījuši 32 pārvaldnieki, tādējādi nodrošinot pārvaldniekiem piekļuvi 283 dzīvojamo māju lietām.

BIS lietotāju skaits 2022.gada pirmajā pusgadā sasniedzis 104 538, kas ir par 38% vairāk nekā pagājušā gada pirmajā pusgadā. To BVKB skaidro ar BIS funkcionalitātes paplašināšanu. Vairums no BIS lietotājiem jeb 98 947 bijuši publiskā portāla lietotāji. Lai veicinātu BIS izmantošanas pratību, gada pirmajā pusē apmācīti 2323 BIS lietotāji un sniegtas 61 038 konsultācijas par sistēmas lietošanu, kas ir par gandrīz 20% vairāk nekā pagājušā gada attiecīgajā periodā.

Paralēli notiek darbs pie BIS mobilās lietotnes izstrādes, kas būs atbalsta rīks BIS lietotājiem, nodrošinot ātrāku informācijas apmaiņu starp būvniecības un ekspluatācijas procesā iesaistītajām pusēm, piedāvājot saņemt paziņojumus uz savu mobilo ierīci, atbilstoši lietotāja izveidotajiem iestatījumiem.

SAISTĪTIE RAKSTI

BVKB uzraudzībā ir 199 sertificēti būvspeciālisti, kuriem piešķirti sertifikāti būvekspertīzes specialitātē. Līdz jūnija beigām, izvērtējot pieteikumus sertifikāta iegūšanai būvekspertīzes specialitātē, divi eksperti sertificēti būvprojektu ekspertīzes un viens – būvju ekspertīzes darbības sfērā.

Tāpat pirmajā pusgadā BVKB kopā ar nozares pārstāvjiem sācis darbu pie vadlīniju izstrādes būvprojektu ugunsdrošības risinājumu ekspertīzei, lai celtu ekspertīzes kvalitāti.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Vai tiešām sašķobījusies Raimonda Paula veselība? Krauze atklāj, kā patiesībā jūtas komponists
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 16
Atklāj, cik Krievijas pilsoņi jau lūguši patvērumu Latvijā mobilizācijas dēļ
FOTO. Princis Harijs karalienes nāves dienā bijis tik saniknots, ka noraidījis sava tēva Čārlza ielūgumu uz vakariņām. Kas starp abiem notika? 27
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
ASV draud Krievijai ar smagām sankcijām aneksijas gadījumā
Putins nav atļāvis Krievijas ģenerāļiem atkāpties no Hersonas, jo tas izskatītos pēc pazemojošas sakāves 56
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Kā un kāpēc bērnos audzināt saudzīgu attieksmi pret dabu un dzīvo radību?
18:19
Arnis Latišenko: Latvijas atkarības mazināšana no Krievijas ekonomiskajā, informatīvajā, reliģiskajā un kulturālajā jomā
17:21
Mūžībā aizgājusi kādreizējā NEPLP vadītāja Aija Dulevska Cālīte
16:45
Vai tiešām sašķobījusies Raimonda Paula veselība? Krauze atklāj, kā patiesībā jūtas komponists
Naktī nezināmi vandaļi Krievijas karoga krāsās nokrāsojuši uzrakstu “Bolderāja” 24
Mūžībā aizgājusi kādreizējā NEPLP vadītāja Aija Dulevska Cālīte
Atklāj, cik Krievijas pilsoņi jau lūguši patvērumu Latvijā mobilizācijas dēļ
“Pēc Vairas Vīķes-Freibergas neviens prezidents nav uzstādījis Latvijas ilgtermiņa attīstības plānus!” norāda Ēķis 31
“Ir jāceļ minimālās algas, lai izvilktu darbinieku no verdzības stāvokļa!” Feldmans skaidro, kā rīkojās igauņi 41
Bijušais mājas vecākais atklāj, ka iekaustīts, kad mēģinājis pārliecināt iedzīvotājus par nepieciešamību veikt ēkas siltināšanu
“Neturēt vaļā logus, netecināt ūdeni, mazgājot zobus!” Eksperti stāsta, kā mājsaimniecībām taupīt energokrīzes laikā
Ainārs vēl 23. februārī bij galvenais tiltu būvētājs uz Maskavu! Egila Līcīša feļetons
FOTO. “Apbrīnas vērtais ozolkoka parkets un 1938. gada trauku bufete!” Kādā mājā dzīvoja Prezidenta pils galvenais elektriķis
Izmantojot hidrauliskos instrumentus, Rīgā no avarējuša auto atbrīvo cietušo
“Krieviem jāpaliek un jācīnās pret Putinu.” Lietuva nedos patvērumu Krievijas pilsoņiem, kas bēg no mobilizācijas 23
Vai šī būs diena, kad beidzot laikapstākļi mūs lutinās? Prognoze sestdienai
Palestīniešu fermeris netīšām uzgājis lieliski saglabātai Bizantijas laiku ēkas grīdas mozaīkai 3
Ķīpsalā top viedā pilsēta, kurā būs gudrās stāvvietas, viedais apgaismojums un citi risinājumi
Plaušu veselības rādītāji. Kad klepus kļūst bīstams?
Rīgā atvērta automatizētā picērija – pica top 3 minūšu laikā
Azovstaļ gūsteknis pirms un pēc gūsta – tik šausminoši, ka trūkst vārdu, veroties fotogrāfijā 53
Ārste skaidro, kāpēc nav vērts laboratorijās pārbaudīt ērces: “Nevienam to neiesaku”
Planētas noslēpumi: Ģēnijs ne–parastais jeb Neticamais Ludviga van Bēthovena dzīvesstāsts
FOTO. Princis Harijs karalienes nāves dienā bijis tik saniknots, ka noraidījis sava tēva Čārlza ielūgumu uz vakariņām. Kas starp abiem notika? 27
VIDEO. Rīgas pašvaldības policijas glābēji izglābj no tilta Daugavā ielēkušu vīrieti
IELU INTERVIJAS. “Ēdīšu mazāk!” Latgales iedzīvotāji ar satraukumu gaida jaunos rēķinus 1
VIDEO. Pēc daļējas militārās mobilizācijas izsludināšanas uz Gruzijas robežu plūst Krievijas transportlīdzekļu straume