Edgars Dzenis, SIA “Rīgas dīzelis DG” attīstības un mārketinga direktors.
Edgars Dzenis, SIA “Rīgas dīzelis DG” attīstības un mārketinga direktors.
Foto: Timurs Subhankulovs

“Iepazīstoties ar uzņēmumu tuvāk, nāca cits, negaidīts atklājums.” Vietējais ražotājs ar unikālu produkciju 4

Ilmārs Randers, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pēc unikālās produkcijas pārdošanas rādītājiem ārvalstu tirgos enerģētiskās neatkarības agregātu ražošanas uzņēmuma SIA “Rīgas dīzelis DG” nonākšana “Robežpārkāpēja” redzeslokā ir pilnīgi loģiska.

ML
Māra Libeka
Veselam
Simtiem vakcinēties gribētāju, pat ar “AstraZeneca”, bet atved tikai vienu vakcīnas pudelīti 57
12 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Videonovērošanas video, kur redzama futbola aģenta Romāna Bezzubova slepkavība 8
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 14
7 stundas
Lasīt citas ziņas
Tomēr, tuvāk iepazīstoties ar uzņēmumu, nāca cits, negaidīts atklājums.

Proti, tieši pandēmijas laiks bijis pagrieziena punkts, lai vietējie pasūtītāji sev nepieciešamās preces un iekārtas ne tikai importētu, bet arī sāktu pirkt no vietējiem ražotājiem.

CITI ŠOBRĪD LASA
Edgars Dzenis, SIA “Rīgas dīzelis DG” attīstības un mārketinga direktors.
Foto: Timurs Subhankulovs

“Pandēmija parādīja: brīvais tirgus laba lieta ir normālos vai ideālos apstākļos. Taču, sākoties ārkārtējam stāvoklim, kad robežas aizveras un uzņēmumi beidz strādāt, tādās stratēģiskās sfērās kā enerģētika vai aizsardzības industrija valstij vairāk jākoncentrējas uz iekšējiem ražotājiem, lai nepieciešamā prece un serviss būtu rokas stiepiena attālumā,” saka Edgars Dzenis, SIA “Rīgas dīzelis DG” Attīstības un mārketinga direktors.

Enerģētika un aizsardzības industrija – tās ir divas nozares, kurās savu produkciju piedāvā “Rīgas dīzelis”.

Uzņēmuma ražojumus izmanto kuģubūvē, dzelzceļā, sakaru uzņēmumos, naftas un gāzes ieguves vietās, celtniecībā, privātmājās, bankās, lidostās, slimnīcās, vēstniecībās, kā arī daudzos citos objektos un nozarēs.

Rīdzinieki sākuši ražot dīzeļģeneratorus arī militārām vajadzībām: vispirms, sadarbojoties Latvijas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS), vēlāk – arī ar citām NATO bloka dalībvalstīm.

Dīzeļģeneratorus militārām vajadzībām rūpnīca būvē uz pieprasījumu. Šīs grupas produkcijai esot ļoti specifiskas prasības konstrukcijai, komplektācijai, garantijai, apkalpošanai un visu mezglu klasifikācijai.

“Sākoties pandēmijai, mūsu lielajiem uzņēmumiem un arī valsts iestādēm parādījās problēmas ar importēto preču servisu un ar pašu preču importu kopsummā. Eiropas lielās valstis kā Itālija, Vācija vai Francija pēc iespējas tagad strādā attālināti vai ar būtiski samazinātām darba stundām.

Līdz ar to viņi nespēj nodrošināt preču ražošanas apjomus un to servisa nodrošinājumu visiem klientiem un prioritāte jebkurā gadījumā ir vietējie. Rezultātā no pagājušā gada sākuma arī mums vietējo, Latvijas, pasūtījumu portfelis ir ievērojami pieaudzis,” atklāj Edgars Dzenis.

Militāro pasūtījumu nozīmīgais faktors

“Ar Latvijas bruņotajiem spēkiem un Zemessardzi bijām sadarbojušies jau vismaz 20 gadus, taču apjomi nebija lieli. Pirms diviem gadiem iestājāmies arī Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijā (DAIF Latvija). Pērn, sākoties ārkārtas stāvoklim, Latvijas NBS vairāk sāka koncentrēties uz pašmāju ražotājiem, un mēs šajā situācijā spējām sevi labi parādīt – gan ar savu piedāvājumu, gan arī daudz ātrāku reaģēšanas laiku,” turpina rūpnīcas pārstāvis.

“Militārajā jomā mums ir diezgan liels piedāvājums – ir izveidots standarta preču klāsts, bet, kā jau minēju, šī ir specpasūtījuma tehnika, tādēļ gala produktu šā vai tā ražo un pielāgo tieši konkrētā pasūtītāja vajadzībām. “No plaukta” noliktavā paņemti produkti parasti neder mūsu lielajiem klientiem ne kuģniecībā, ne arī aizsardzības spēkos. Standarta produkciju varbūt var izmantot mājas pagalmā vai celtniecības objektos,” skaidro E. Dzenis.

Vienlaikus rūpnīcas vadība arī atzīst, ka militārie pasūtījumi šobrīd vairāk tomēr esot prestiža un varēšanas apliecinājuma lieta. Tagad, krīzes laikā, tie uzņēmumam dod apgrozījumu un noslodzi ražošanai, kas ir labi.

Bruņu/treilera tipa dīzeļģenerators ar jaudas diapazonu 30–100 kW. “Rīgas dīzelis DG” šo unikālo modeli uzprojektējis no nulles un ražo pasūtījumiem NATO valstīs, trīs gadu laikā piegādājot apmēram 100 vienības. Agregāts nodrošina nemainīgu jaudu un enerģijas kvalitāti līdz pat 3000 m virs jūras līmeņa. Speciāla metāla sakausējuma triecienizturīgs korpuss bez taisniem leņķiem u. c. izmantotās inovācijas iekārtai ļauj izdzīvot kaujas apstākļos un samazina redzamību radariem.
Publicitātes foto

Taču peļņas praktiski nav – daudz resursu aiziet izstrādēs, arī sākotnējās specifikācijas mēdzot mainīties, un tās pēc tam ražošanas procesā jālabo. Kopumā vajadzīgs laiks, lai šo produktu veidu un pasūtījumu sistēmu unificētu un standartizētu.

Būs zirgā arī zaļajā ekonomikā

Šobrīd eksporta apjomi esot kritušies, un tam ir vairāki objektīvi iemesli: naudas grūtības arī ārvalstu klientiem, pandēmijas dēļ kontraktu slēgšanu stiepj garumā, pasūtījumus neizņem un arī jaunus nesteidzas izvietot.

Loģiski, ka šajos apstākļos visi skatās un nogaida, kas notiks tālāk. Tomēr šajā laikā Rīgas rūpnīcai atvērušās durvis uz tādiem eksporta tirgiem, kas līdz šim bijuši pašpietiekami. Piemēram, Itālija, kurā ar Covid-19 saistītie notikumi 2020. gadā ES bija vissmagākie.

Sekas ir tādas, ka visu vajadzīgo viņi paši pat sev tagad saražot nevar. Līdzīgi ir arī Grieķijā, kurā caur sadarbības partneriem rasta iespēja pārdot produkciju nozīmīgiem šīs valsts klientiem kuģniecībā.

Taču, skatoties nākotnē, Zaļā kursa kontekstā, vārdam “dīzelis” gan vairs nav perspektīvas piegaršas.

Ko rūpnīca plāno darīt šajā kontekstā?

“Sekojam tendencēm un likumdošanas izmaiņām. Gan kuģiem, gan arī industriālajai tehnikai nāk jaunas izmešu normas – ar katru gadu tās paliek aizvien stingrākas,” lietas kursā ir Edgars Dzenis.

“Savās iekārtās un tehnoloģiskajos risinājumos izmantojam progresīvākos atklājumus, zaļākos dīzeļus ar papildu izplūdes gāzu filtrāciju. Mums rūpnīcā ir daudz ģeneratoru un iekšdedzes dzinēju ekspertu. Daļa komandas palikusi vēl no PSRS pēdējiem gadiem, bet biznesa modelis ir mainīts atbilstoši jaunākajām tendencēm. Ja būs jaunas regulas – ieviesīsim.

Jāpiezīmē, ka dažādi dzinēju hibrīdi un izmēģinājumi pagaidām gan neatmaksājas, kamēr nav ieviesti masveidīgi. Skatāmies uz visu jauno, kas iekārtās varētu nodrošināt mehānisko griezi. Piemēram, kuģos dzinējus ar alternatīvām degvielām pagaidām var izmantot tikai nelielās laiviņās.

Lai izmantotu, piemēram, saspiesto dabasgāzi (CNG), jāpēta, cik tas būs rentabli. Pagaidām visbiežāk to praktizē uz kuģiem, kas šo gāzi arī pārvadā – liela bāka, kurā ved gāzi klientiem un vienlaikus ņem degvielu pašam kuģim ceļam. Ūdeņradis un citas iestrādnes – tas ir vēl agrīnā periodā, vismaz kuģniecībā un smagajā sauszemes transporta tehnikā.

Mēs uzmanīgi sekojam notiekošajam, un esmu pārliecināts, ka būsim zirgā jebkurā gadījumā, proti, spēsim adaptēties!” optimistisks par rūpnīcas nākotni ir Edgars Dzenis.

Uzziņa:

Privatizācijas un ražošanas reorganizācijas rezultātā SIA “Rīgas dīzelis DG” izveidots 1995. gadā uz agrāk reģionā plaši pazīstamā uzņēmuma “Rīgas dīzeļbūves rūpnīca” bāzes, kas bija darbojies jau kopš 1949. gada.

Pašu konstruktoru birojs veic agregātu, to vadības sistēmu projektēšanu, t. sk. nodrošina arī pasūtītāju nestandarta un specifiskas prasības, pielāgojot savas iekārtas jebkuram objektam.

Pārkārtojot ražošanu, rūpnīca sāk ražot automatizētus dīzeļu un gāzes elektroģeneratorus uz Eiropas klases dzinēju bāzes: “DEUTZ”, “Scania”, “John Deere”, “Mitsubishi”, “Lombardini”, “Baudouin” u. c. Nodibināts meitas uzņēmums SIA “DESETRA”, kas nodrošina agregātu tirdzniecību Baltijas valstīs, to montāžu pasūtītāja objektos un servisa apkalpošanu.

SIA “Rīgas dīzelis DG” gala produktu ražo atbilstoši saskaņotiem ražošanas/tehnoloģiskiem procesiem; produkta izcelsmi apstiprina ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) preces izcelsmes sertifikātiem.

Uzņēmumā nodarbināti vairāk nekā 50 augstas klases speciālistu, aptuveni 90% no saražotās produkcijas eksportējas uz 29 pasaules valstīm (Covid-19 ietekmē ģeogrāfija pat palielinājusies, taču eksporta procenti mainījušies par labu vietējam tirgum).

VĒRTĒJUMS: Saredz vēl raženāku sadarbību

Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas (DAIF Latvija) valdes priekšsēdētāja Elīna Egle: “”Rīgas dīzelis DG” kā jaudīgs Latvijas iekārtu ražotājs ar specializāciju daudzveidīgu un multifunkcionālu dīzeļģeneratoru un elektrostaciju projektēšanā un ražošanā aktīvi attīsta inovācijas arī aizsardzības nozarei, balstoties uz padziļinātu dialogu ar produktu lietotāju sadarbībā ar “DAIF Latvija”.

Pagājušā gada nogalē bijām liecinieki veiksmīgiem darījumiem ar NBS, kas bija mērķtiecīga, ilggadēja darba un apjomīgu privāto investīciju iznākums.

SAISTĪTIE RAKSTI

Apzinoties turpmākos ekonomikas atveseļošanas un noturības virzienus, kas paredz pasākumus digitālās transformācijas un Zaļā kursa īstenošanā, arī aizsardzības nozarē un industrijā, saredzu vēl raženāku “Rīgas dīzelis DG” izaugsmi.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ML
Māra Libeka
Veselam
Simtiem vakcinēties gribētāju, pat ar “AstraZeneca”, bet atved tikai vienu vakcīnas pudelīti 57
12 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Videonovērošanas video, kur redzama futbola aģenta Romāna Bezzubova slepkavība 8
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 14
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atklājis, kāda būs viņa un Keitas Midltones rīcība tagad, kad viņa vectētiņš ir devies mūžībā 5
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sāktas represijas pret pedagogiem: par atteikšanos vakcinēties direktori draud uzteikt viņiem darbu 293
22 stundas
Lasīt citas ziņas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Futbola aģenta Bezzubova slepkavība Purvciemā: Valsts policija komentē līdz šim zināmo 10
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Priecājos, ka vairs nebiju valdībā tajā brīdī.” Pūce par vienu no dumjākajiem valdības lēmumiem 10
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valsts prezidents otro “AstraZeneca” vakcīnas pret Covid-19 devu 15.aprīlī nesaņems 24
2 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Ārvalstu investori pie Latvijas futbola klubiem līp kā magnēts. Kāpēc? 2
1 stunda
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Cīņa ar vīrusu vakcinācijas organizētājiem Latvijā šķiet neatrisināma mīkla un raķešu zinātne. Egila Līcīša feļetons
20:28
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Konkurence vienmēr dzen uz priekšu.” Oskars Cibuļskis stāsta, kā gatavojas cīņai pasaules hokeja čempionātā
19:57
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Bailes no “nejauša” incidenta. Ukrainas-Krievijas konflikta varbūtību uztver nopietni
19:37
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liktenīgais 9.aprīlis britu karaliskajā ģimenē: nāve un jauns sākums. Kas notika šajā datumā? 2
7 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Kurš turpmāk vadīs „Preses klubu”? Saruna ar Aivi Ceriņu 22
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 14
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Brīdina par krāpniekiem “WhatsApp” lietotnē, kurā izplata paziņojumus par “Lidl” un “IKEA” 4
4 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Par gripas atgriešanos, Covid-19 un nākotnes universālām vakcinācijām 21
8 stundas
PR
Praktiski.lv
Ziņas
VIDEO. Latvijas mežos šobrīd zied skaists, bet ļoti indīgs augs: pētnieki atklājuši, ka tam piemīt pretvēža efektivitāte 8
8 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Simtiem vakcinēties gribētāju, pat ar “AstraZeneca”, bet atved tikai vienu vakcīnas pudelīti 57
12 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Konkurence vienmēr dzen uz priekšu.” Oskars Cibuļskis stāsta, kā gatavojas cīņai pasaules hokeja čempionātā
38 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķu Māras Upmanes-Holšteines un Goran Gora ģimenei ticis liels pārbaudījums: viņu četrgadīgais dēliņš Ezra slimojis ar smagu slimību 5
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gruboto ar tomātiem, baziliku un rozmarīnu: gards un sātīgs ēdiens bez gaļas
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uzlikts arests! Suecas kanālu nobloķējušā kuģa sāga turpinās 5
9 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Skaists dzīvžogs no dekoratīvā vītola: kā to izveidot?
8 stundas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
Kases čeki ne tikai tērē resursus, bet arī apdraud cilvēku veselību. Kad tiksim vaļā no kaitīgajiem čekiem uz indīgā papīra? 46
13 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ventspilī izglābj akā iekritušu suni, bet dzīvnieks nokļūst patversmē: suņa liktenis neskaidrs – saimnieki atteikušies vai nav atraduši savu mīluli? 9
9 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Videonovērošanas video, kur redzama futbola aģenta Romāna Bezzubova slepkavība 8
6 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Govij “štepseli izraut nevar”! Notikusi šķiešanās ar naudu vai pamatots zemnieku atbalsts krīzē? 17
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņš ir pārāk, pārāk piesardzīgs!” Māris Gulbis par Ugu Dumpi un pārspīlēto situāciju 46
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sāktas represijas pret pedagogiem: par atteikšanos vakcinēties direktori draud uzteikt viņiem darbu 293
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atklājis, kāda būs viņa un Keitas Midltones rīcība tagad, kad viņa vectētiņš ir devies mūžībā 5
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Vakcinācijas biroja maks kļūs liesāks. Par cik eiro saruks Juhņēvičas alga? 33
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Daudzi būtu gatavi strādāt par “nemotivējošajiem” 2400 eiro!” Sociologs par Langes izteicieniem 35
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Viņš pārbrauca pāri un tajā brīdī sajuta, ka kaut kas nav riktīgi!” Kādu sodu saņēma kravas auto šoferis, kurš notrieca pensionāri? 19
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Vai esam gatavi tam, ka lūši ienāks mūsu pagalmos un saplosīs mūsu suņus, kaķus un vistas?”: patversmes vadītāja par lūšu medību aizliegumu 68
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Strauja un Gudrīte 1
9 stundas