Latvijā
Politika

Cer Rīgas un Ventspils brīvostu valdes locekļu pilnvaru termiņu ierobežot līdz pieciem gadiem0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Edijs Pālens/LETA

Ministru kabinets (MK) otrdien, 28.janvārī, lems par Rīgas brīvostas pārvaldes un Ventspils brīvostas pārvaldes valdes locekļu pilnvaru termiņa ierobežošanu līdz pieciem gadiem, liecina valdības sēdes darba kārtība.

Pašreiz Rīgas brīvostas pārvaldes nolikums un Ventspils brīvostas pārvaldes nolikums nenosaka valdes locekļiem termiņa ierobežojumus amata ieņemšanai.

Satiksmes ministrija (SM) sagatavojusi divus jaunus noteikumu projektus – Rīgas brīvostas pārvaldes nolikums un Ventspils brīvostas pārvaldes nolikums.

Ministrijā skaidro, ka abi noteikumu projekti izstrādāti, ievērojot valdības deklarācijā noteikto – piemērot Latvijas lielajām ostām Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) valsts kapitālsabiedrību pārvaldības principus, palielināt valsts ietekmi lēmumu pieņemšanā un nodrošināt efektīvāku resursu izmantošanu.

Rīgas un Ventspils ostas ir divas lielākās ostas Latvijā un tām ir nozīmīga ietekme uz transporta nozari kopumā. Nozares rezultāti ir ļoti svarīgi konkurētspējas nodrošināšanā, līdz ar to būtiska ir laba pārvaldība ostu pārvaldēs, kas sekmētu pozitīvu ieguldījumu valsts tautsaimniecībā un konkurētspējas stiprināšanā.

SM skaidro, ka noteikumu projektos ir precizētas un skaidrāk noregulētas atsevišķas iekšējās kārtības un procedūras lēmumu pieņemšanā, kas sekmēs jaunu klientu piesaisti ostās un nodrošinātu vienlīdzīgas iespējas visiem.

Rīgas un Ventspils brīvostas nolikuma projektos noteikts, ka valdes priekšsēdētāja vietnieks drīkst pildīt priekšsēdētāja pienākumus tikai gadījumos, kad valdes priekšsēdētājs ir prombūtnē un nevar piedalīties valdes sēdē.

Turklāt abās brīvostās valdes locekļiem rosināts noteikt pilnvaru termiņu – pieci gadi, kas, kā norāda SM, veicinās stabilāku un ilgtspējīgāku brīvostas valdes darbību un padarīs to neatkarīgāku no politiskās ietekmes.

Valdes locekļiem un pārvaldniekam pieļaujama atkārtota iecelšana amatā, izvērtējot brīvostas darbību, valdes locekļa līdzšinējo darbību. Lēmumu par atkārtotu termiņu pieņems atbildīgā ministrija.

Abu ostu nolikumu projekti paredz, ka tām savās mājaslapās četras reizes gadā būs jāpublicē galvenie finanšu rādītāji un informatīvais ziņojums, līdzīgi kā tas ir kapitālsabiedrībām. Kā norāda SM, tas viesīs lielāku pārredzamību brīvostas pārvaldes darbībā.

Tāpat paredzēts ostu mājaslapās publicēt pārskatus par nefinanšu mērķu sasniegšanu, informāciju par mārketinga stratēģiju, reklāmas un sadarbības līgumiem.

Noteikumu projekti paredz pienākumus abu ostu valdēm apstiprināt zemes un nekustamā īpašuma nomas maksas noteikšanas principus, maksas apmēru un nomas līgumu noslēgšanas kārtību, kas viesīs brīvostas uzņēmumiem un potenciālajiem sadarbības partneriem lielāku pārskatāmību, atvieglos jaunu nomas līgumu noslēgšanu un mazinās neskaidrības, skaidro SM.

Saistītie raksti

Tāpat ministrijā norāda, ka abās ostās nepieciešams pilnveidot iekšējās kontroles procedūras un izveidot iekšējā audita struktūrvienību funkcionālā valdes pakļautībā. Tāpēc noteikumu projekti paredz, ka ostu valdes apstiprinās vidēja termiņa iekšējā audita stratēģisko plānu un gada audita plānu.

Tāpat ostām būs jāapstiprina korupcijas novēršanas politiku un jāuzrauga tās īstenošanu praksē, bet korupcijas novēršanas nolikumu un ikgadējo pārskatu jāpublicē savā mājaslapā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Liepājnieki sašutuši par leģendārā arhitekta Berči projektētās Eļļas fabrikas ēkas nojaukšanu
13 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
FOTO. Ķīpsalā atklāj izglītības izstādi “Skola 2020”: pirmo reizi piedalās Nīderlandes un Ungārijas universitāšu pārstāvji
14 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bordāns no amata atcēlis tiesu izpildītāju Sandru Jaunsleini
15 stundas

Lasītākie raksti

LE
LETA
Pasaulē
Tramps uzdevis Pompeo parakstīt vienošanos ar talibiem
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atcelti “Novatours” čārterreisi no Rīgas uz Bergamo pilsētu Itālijā
10 stundas
LL
LETA, LA.lv
Sports
Gulbis Po pilsētā tiek līdz pusfinālam
9 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Parīzē pēc protestētāju izraisīta ugunsgrēka evakuē Lionas staciju
8 stundas
AL
Agris Liepiņš
Latvijā
Agris Liepiņš: Ja mēģinām izmest pa durvīm, vīriešu diena ieraušas pa logu! 3
9 stundas