Covid-19 vakcīnas saņem zāļu lieltirgotavu darbinieki; pārbauda aizdomas par “Grindex” un “Olainfarm” mēģinājumu apsteigt rindu

Covid-19 vakcīnas saņem zāļu lieltirgotavu darbinieki; pārbauda aizdomas par “Grindex” un “Olainfarm” mēģinājumu apsteigt rindu 8

Papildināts 22.februārī ar kompānijas “Grindeks” komentāru plkst.11.05.

Latvijas Covid-19 vakcinēšanas problēmu dēļ amatu zaudējusi veselības ministre Ilze Viņķele (AP), tagad katra neveiksme un kļūda šūpo visas valdības stabilitāti.

ML
Māra Libeka
Veselam
Simtiem vakcinēties gribētāju, pat ar “AstraZeneca”, bet atved tikai vienu vakcīnas pudelīti 56
12 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Videonovērošanas video, kur redzama futbola aģenta Romāna Bezzubova slepkavība 8
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 11
6 stundas
Lasīt citas ziņas

Valda neizpratne par lēno prioritāro grupu vakcinēšanas gaitu, nepalīdz arī tas, ka vieni pie kārotās potes tiek ātrāk nekā citi. Šāda privilēģija tikusi arī zāļu vairumtirgotājiem. Savukārt ārpus rindas pie vakcīnām saviem darbiniekiem mēģinājuši tikt Latvijas lielākie zāļu ražotāji.

Rīgas sociālās aprūpes centrs ”Mežciems” ir viens no lielākajiem galvaspilsētā. Te dzīvo ap 200 sirmgalvju, par kuriem rūpējas vairāk nekā 100 darbinieku. Šonedēļ viņi saņēma pirmo Covid-19 vakcīnas poti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vakcinēšanai pieteikušies 90% iemītnieku, pārējiem tuvinieki nav ļāvuši to darīt. Process ir lēns. Vakcinācija notiek iemītnieku istabās, īpašas piesardzības apstākļos. Puse te dzīvojošo nesen izslimojuši Covid-19, tāpēc vakcīnu saņems vēlāk.

Slimība te uzliesmoja decembrī. Dzīvību zaudēja 14 iemītnieki un viens darbinieks.

Rīgas sociālās aprūpes centra “Mežciems” direktore Solvita Rudoviča norāda: “Tas bija arī tieši tas periods, kad visā Latvijā bija diezgan augsti rādītāji, un jāsaka, diemžēl ne visi iemītnieki, kuriem bija jānonāk slimnīcās, tur arī nokļuva, jo bija ļoti liela slodze ārstniecības iestādēm.

Nu, un tad mēs paši saviem spēkiem, protams, cīnījāmies. Te jāsaka liels paldies mediķiem, ģimenes ārstam, kurš arī ārpus sava darbalaika brauca, lai apmeklētu, ārstētu un arī tīri novērotu šos saslimušos. Diemžēl viens periods, tātad no Ziemassvētkiem līdz Jaunajam gadam, mums bija tāda situācija, ka pilnīgi visi medicīnas darbinieki, izņemot nodaļas vadītāju, bija saslimuši.

Līdz ar to bija tāds palīgā sauciens Aizsardzības ministrijas virzienā, un mums pieslēdzās Nacionālo bruņoto spēku štāba mediķi, tātad piecas medicīnas māsas, kā arī atsaucās cilvēki no citām ārstniecības iestādēm.

Tā kā mēs pieņēmām astoņus citus mediķus, kuri mums šajā grūtajā laikā palīdzēja, tā kā ļoti liels paldies tieši šiem cilvēkiem, kuri atsaucās un nepameta mūs nelaimē.”

Pansionātā ”Mežciems” potē iemītnieku ģimenes ārsts Ingars Burlaks. Viņš pārliecinājis šaubīgos un nomierinājis satrauktos.

“Palīdz tas, ka esmu šo pacientu ģimenes ārsts, jo mēs varam ar katru cilvēku jau laicīgi, un tie jautājumi tika uzdoti laicīgi no pacientu puses, kā tad noritēs vakcinācija, vai ir kādas blaknes, vai vajag potēties vai nevajag. Tā ir ļoti nopietna, dramatiski briesmīga infekcija un noteikti jātaisa vakcīnas.

Noteikti tas ir vienīgais veids savu dzīvību pasargāt, vispār atgriezties pie normālas dzīves cilvēkiem kā tādiem…Galvenā riska grupa, un tāpēc mēs redzam, ka tā ir otrā prioritārā grupa, – pēc mediķiem ir tieši pansionātu iemītnieki,” norāda Burlaks.

Līdz šai nedēļai sociālās aprūpes centros ar Covid-19 inficējušies vairāk nekā 5500 visu iemītnieku. Tā ir teju puse no visa pansionātos dzīvojošo skaita. Saslimušo darbinieku skaits tuvojas 2000. Tikai valstij piederošajos pansionātos vien pandēmijas upuru skaits ir 81. Cik vēl mirušo ir pašvaldību un privātos aprūpes centros, Labklājības ministrijai neesot zināms.

Statistika sociālās aprūpes centros
• Kopā dzīvo: 13 000
• Saslimuši: 5544
• Saslimuši darbinieki: 1767
• Avots: SPKC

Pusotras nedēļas laikā, kopš sākta vakcinēšana pansionātos, pirmo poti saņēmuši vairāk nekā 3000 klientu un darbinieku (2090 klienti, 954 darbinieki – dati uz 20.02.2021). Veselības un Labklājības ministrijas lēnajā tempa vaino viena otru.

Vakcinācijas projekta biroja vadītāja Eva Juhņēviča norāda: “Mēs esam arī novienojušies operatīvo informācijas apjomu apmaiņu, līdz ar to es domāju, ka šī abpusējā tāda jau operatīvā koordinācija gan starp abām ministrijām, gan arīdzan sociālās aprūpes centru vadību un administrāciju, un vakcinācijas pakalpojumu sniedzējiem noteikti šo procesu arī uzlabos.”

Savukārt veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) pauž: “Mums nav potēšanas jaudu trūkums, mums nav pat vakcīnu trūkums. Mums vēl 10 000 ir noliktavā. Mums sociālās aprūpes centri diezgan lēni atsaucas.”

Līdz šai nedēļai Latvija saņēmusi 54 000 vakcīnas devu. Tās izmanto divu prioritāro grupu potēšanai. Ārpus kārtas kameru priekšā vakcinējās arī ministri, bijušie prezidenti un Nacionālās drošības padomes politiķi. To pamato ar vēlēšanos pārliecināt par ”AstraZeneca” vakcīnas drošību un lai ātrāk klātienē darbu varētu atsākt Saeima un valdība. Ideja esot nākusi no Valsts prezidenta Egila Levita.

Vaicāts, vai, viņaprāt, tagad, kad augstākās amatpersonas saņēmušas vakcīnu, pēc otrās potes būtu Ministru kabinetam jāsanāk uz sēdēm klātienē, Levits atbild: “Absolūti, tas ir absolūti nepieciešams, tas ir arī iemesls, kādēļ Ministru kabinetam ir jāvakcinējas, kādēļ valsts konstitucionālo orgānu vadībai ir jāvakcinējas un, proti, tādēļ, lai atgrieztos pie normālās, konstitucionālās kārtības tā, kā to paredz Satversme un likumi, atkāpes no šīs konstitucionālās kārtības ir pieļaujamas tikai ekstrēmās situācijās.

Tie ir argumenti, arī es šos argumentus esmu paudis vienmēr, kas ir acīmredzot aizgājusi līdz valdībai, un valdība tāpat nolēma. Šeit es gribētu vēl vienu momentu uzsvērt, ja valdība nolēma, ka tas ir attiecīgi racionāli jāizskaidro. Tur nevar būt kaut kādas nekonsekvences un svārstības, un šis izskaidrošanas moments nav bijis pietiekošs.”

Savukārt Pavļuts min: “Amatpersonu vakcinācijas galvenais mērķis – vismaz manā skatījumā – bija iedrošināt sabiedrību, nosūtīt vēsti visiem tiem cilvēkiem, kas mums neskaitāmos “Facebook”, “Messenger” un dažādās citās ziņās raksta: “Nu, tad parādiet paši, ka jūs esat gatavi to potēt un rādiet piemēru, un tad mēs paskatīsimies.””

Amatpersonas vakcinēto statistikā ieskaita sadaļā “Cita paaugstinātā riska grupa”. Šobrīd jau sapotēti 714 cilvēki no šīs grupas. Turi ir 22 vakcinētie politiķi, pāris desmiti veselības inspektoru, kas ikdienā dodas uz slimnīcām, un pie potēm tikuši arī pāris simti zāļu lieltirgotavu darbinieku.

Zāļu lieltirgotavu darbinieki pie prioritāri potējamajiem parādījās februāra sākumā. Pirmajos, vēl ministres Viņķeles laikā izstrādātajos plānos farmaceitu nebija vispār. Jau ministra Pavļuta laikā sarakstā iekļāva 4000 farmācijas darbinieku, kas nodrošina zāļu izplatīšanu aptiekās un piegādi slimnīcām un ārstu praksēm. ”Nekā personīga” zināms, ka zāļu lieltirgotavas neskaidro situāciju izmantojušas arī, lai vakcinētu biroja un IT darbiniekus.

Līdz šim vakcinēto cilvēku skaits lielākajās lieltirgotavās:
• “Recipe Plus” – 75
• “Tamro” – 50
• “Magnum Medical” – 34

“Ja jūs runājat par farmaceitiem un cilvēkiem, profesionāļiem, kuri strādā šajā zāļu piegādes ķēdē, tad šī apakšgrupa iekļauta ir pie mediķiem, tas nav ārpus kārtas. Kas attiecas uz to praktisko vakcinēšanu, tad, protams, mēdz būt dažādas situācijas, mēdz būt jocīgi… pārpratumi droši vien būs tas vārds, kuru es pagaidām lietošu.

Mums ienāk informācija arī par kaut kādām pārmērībām un atkāpēm, un cilvēki bažījās, un mēs pārbaudām šīs situācijas. Piemēram, nesen izskanēja neoficiāla informācija, jāsaka, kuru mēs pēc tam pārbaudījām par to, ka kāds liels uzņēmums, ražojošs, esot piedāvājis vakcinēties, pie kam tostarp cilvēkiem, kas galīgi nav saistīti ar farmācijas jomu tiešā veidā.

Mēs iejaucāmies. Veselības inspekcija veica pārbaudi, un šī situācija ir novērsta,” atklāj Pavļuts.

Neoficiāli “Nekā personīga” zināms, ka pārbaude notikusi zāļu ražotājā “Grindex”, kur vakcināciju organizēja veselības centrs “VC4”. Potēšana bijusi plānota arī “Olainfarm” un arī to Veselības inspekcija pārbaudīšot.

Vaicāta, kas ir prioritārā grupa attiecībā uz to, kam jāvakcinējas pirmajam, Latvijas ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide atbild: “Protams, ka tie ir vecie cilvēki, seniori ar hroniskām slimībām. Vakcīna ir tā, kas pasargā viņus no smagām formām un no nāves. Un tie ir tie cilvēki, ar kuriem vajadzēja sākt. Un, protams, mediķi, jo, ja nebūs mediķi, tad kas aprūpēs pārējos?”

Sestdien Latvija saņēma nākamo vakcīnu kravu, tāpēc vakcinācijas iespēja tagad pieejama visiem senioriem virs 70 gadu vecuma. Līdz aprīlim Vakcinācijas birojs vēlas sapotēt ap 57 000 šīs grupas cilvēku. Skaidras komunikācijas par to, kā tikt pie potes, it īpaši tiem, kas dzīvo ārpus galvaspilsētas un kuru ģimenes ārsti nevakcinēs, pietrūkst.

“Grindeks” neveica nekādas pretlikumīgas darbības, lai vakcinētu uzņēmuma darbiniekus

AS “Grindeks” kategoriski noraida vakar, 2021. gada 21. februārī TV3 raidījumā “Nekā personīga” izskanējušo informāciju, ka “Grindeks” ir mēģinājis apsteigt vakcinācijas rindu, lai vakcinētu uzņēmuma darbiniekus.

Informējam, ka “Grindeks” neveica nekādas pretlikumīgas darbības, lai apsteigtu vakcinācijas rindu savu darbinieku vakcinēšanai.
21.01.2021. Latvijas ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācija savā vēstulē veselības ministram aicināja iekļaut vietējos zāļu ražotājus vakcinācijas plānā, informējot, ka gan AS “Grindeks”, gan AS “Olainfarm” ir iespējas to veikt uzņēmumos, jo ir tam atbilstoši darbinieki un medicīnas kabineti. Vēstule tika sūtīta ar nodomu vakcīnu pieejamības gadījumā ātrākai iedzīvotāju aptverei iekļaut plānā lielos ražotājus, kas var nodrošināt vakcināciju uz vietas, nenoslogojot mediķus.

Veselības ministrijas Farmācijas stratēģiskās padomes sēdē par vakcinācijas plānu AS “Grindeks” valdes priekšsēdētāja padomnieks nozares politikas jautājumos Egils Einārs Jurševics atgādināja par zāļu ražotāju vēstuli veselības ministram un atzīmēja, ka lielajiem ražotājiem (ne tikai farmācijā) ir iespējas veikt vakcināciju uz vietas uzņēmumos. Tika norādīts, ka ar ražotājiem sazināsies.

10.02.2021. ar uzņēmumu sazinājās “Veselības centra 4” pārstāvis, norādot, ka “Veselības centram 4” ir līgums ar NVD par vakcinācijas nodrošināšanu iedzīvotājiem un “Grindeks” var gatavoties darbinieku vakcinācijai. Tika sakaņots vakcinācijas laiks – 19.02.2021., kas esot saskaņots ar Vakcinācijas biroju. Šī vakcinācija tika atcelta, un tādējādi neviens “Grindeks” darbinieks netika vakcinēts. 26.02.2021. ir plānota vakcinācija tiem darbiniekiem, kas nodrošina nepātrauktu zāļu ražošanu.

AS “Grindeks” valdes priekšsēdētāja padomnieks nozares politikas jautājumos Egils Einārs Jurševics: “Skaidrs, ka galvenā problēma ir tajā, ka pašreiz ir nepietiekams vakcīnu daudzums un neskaidrība, ko darīt, ja noteiktajās prioritārajās grupās nav pieteikušies pietiekams skaits gribētāju vakcinēties. Vismaz tāda situācija bija 12.02. -15.02.2021, kad vairāki sociālās aprūpes centri atteicās no vakcinācijas. Ceram, ka tagad ir skaidrība gan par vakcīnu piegāžu grafikiem, gan par to kā un kādā secībā vakcinācija tiks organizēta. Katram ir savi uzskati par prioritātēm, bet arī mums, zāļu ražotājiem, ir satraukums. Arī mūsu darbinieki slimo un domājam, ko darīsim, ja darbinieku saslimstības dēļ nevarēsim nodrošināt zāļu piegādes aptiekām un slimnīcām. Turklāt vietējie zāļu ražotāji nodrošina gan kompensējamo zāļu saraksta zāļu piegādes aptiekām, gan arī zāles slimnīcām, t.sk. tādas, kas nepieciešamas neatliekamās palīdzības sniegšanai.”

Pagājušā nedēļā Latvijas ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācija saņēma atbildi no veselības ministra, ka zāļu ražotāji ir iekļauti VII prioritārajā grupā un vakcinācija varēs veikt 2021. gada 3. ceturksnī.

Papildus vēlamies informēt, lai noskaidrotu radušos situāciju pie uzņēmuma pārstāvjiem nav vērsusies ne Veselības inspekcija, ne TV3 vai citi žurnālisti. Šodien “Grindeks” sazināsies ar Veselības inspekciju un skaidrosim situāciju.
Par “Grindeks” koncernu

“Grindeks” ir starptautisks farmācijas koncerns, un tā galvenie darbības virzieni ir oriģinālproduktu, patentbrīvo medikamentu un aktīvo farmaceitisko vielu pētniecība, izstrāde, ražošana un pārdošana.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Grindeks” koncernu veido AS “Grindeks” un tā sabiedrības: AS “Kalceks” Latvijā, AS “Tallinas Farmaceitiskā rūpnīca” Igaunijā, “HBM Pharma” s.r.o. Slovākijā, “Grindeks Rus” Krievijā un SIA “Namu Apsaimniekošanas projekti” Latvijā. Pārstāvniecības ir atvērtas 11 valstīs.

“Grindeks” galvenās terapeitiskās grupas ir sirds un asinsvadu, centrālo nervu sistēmu ietekmējošie, pretvēža un diabēta ārstēšanas medikamenti. “Kalceks” specializācija ir medikamenti slimnīcu segmentam. Produktu klāstu veido oriģinālprodukti Mildronāts® (meldonijs) un Ftorafur® (tegafūrs), patentbrīvie medikamenti, kā arī aktīvās farmaceitiskās vielas.
2020. gadā koncerns produkciju eksportēja uz 93 valstīm. Nozīmīgākie “Grindeks” tirgi ir Eiropas Savienības valstis, Krievija un pārējās NVS valstis, Izraēla, Austrālija un ASV.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ML
Māra Libeka
Veselam
Simtiem vakcinēties gribētāju, pat ar “AstraZeneca”, bet atved tikai vienu vakcīnas pudelīti 56
12 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Videonovērošanas video, kur redzama futbola aģenta Romāna Bezzubova slepkavība 8
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 11
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atklājis, kāda būs viņa un Keitas Midltones rīcība tagad, kad viņa vectētiņš ir devies mūžībā 5
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sāktas represijas pret pedagogiem: par atteikšanos vakcinēties direktori draud uzteikt viņiem darbu 286
22 stundas
Lasīt citas ziņas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Futbola aģenta Bezzubova slepkavība Purvciemā: Valsts policija komentē līdz šim zināmo 5
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valsts prezidents otro “AstraZeneca” vakcīnas pret Covid-19 devu 15.aprīlī nesaņems 19
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Priecājos, ka vairs nebiju valdībā tajā brīdī.” Pūce par vienu no dumjākajiem valdības lēmumiem 10
5 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Ārvalstu investori pie Latvijas futbola klubiem līp kā magnēts. Kāpēc?
1 stunda
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Bailes no “nejauša” incidenta. Ukrainas-Krievijas konflikta varbūtību uztver nopietni
19:37
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Ugunsgrēks Sanktpēterburgā: iedzīvotājiem bažas par vēsturiskās ēkas nojaukšanu, lai vietā uzbūvētu ko jaunu
19:15
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Ārvalstu investori pie Latvijas futbola klubiem līp kā magnēts. Kāpēc?
18:55
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liktenīgais 9.aprīlis britu karaliskajā ģimenē: nāve un jauns sākums. Kas notika šajā datumā? 1
7 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Kurš turpmāk vadīs „Preses klubu”? Saruna ar Aivi Ceriņu 14
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 11
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Brīdina par krāpniekiem “WhatsApp” lietotnē, kurā izplata paziņojumus par “Lidl” un “IKEA” 2
3 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Par gripas atgriešanos, Covid-19 un nākotnes universālām vakcinācijām 19
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Ziņas
VIDEO. Latvijas mežos šobrīd zied skaists, bet ļoti indīgs augs: pētnieki atklājuši, ka tam piemīt pretvēža efektivitāte 5
8 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Simtiem vakcinēties gribētāju, pat ar “AstraZeneca”, bet atved tikai vienu vakcīnas pudelīti 56
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķu Māras Upmanes-Holšteines un Goran Gora ģimenei ticis liels pārbaudījums: viņu četrgadīgais dēliņš Ezra slimojis ar smagu slimību 4
6 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gruboto ar tomātiem, baziliku un rozmarīnu: gards un sātīgs ēdiens bez gaļas
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Lielbritānijas lipīgais Covid-19 paveids izplatās Latvijā – Lielbritānija ver visu vaļā. Kāpēc tā? 17
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uzlikts arests! Suecas kanālu nobloķējušā kuģa sāga turpinās 5
8 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Skaists dzīvžogs no dekoratīvā vītola: kā to izveidot?
7 stundas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
Kases čeki ne tikai tērē resursus, bet arī apdraud cilvēku veselību. Kad tiksim vaļā no kaitīgajiem čekiem uz indīgā papīra? 44
12 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ventspilī izglābj akā iekritušu suni, bet dzīvnieks nokļūst patversmē: suņa liktenis neskaidrs – saimnieki atteikušies vai nav atraduši savu mīluli? 9
8 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Videonovērošanas video, kur redzama futbola aģenta Romāna Bezzubova slepkavība 8
5 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Govij “štepseli izraut nevar”! Notikusi šķiešanās ar naudu vai pamatots zemnieku atbalsts krīzē? 17
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņš ir pārāk, pārāk piesardzīgs!” Māris Gulbis par Ugu Dumpi un pārspīlēto situāciju 46
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sāktas represijas pret pedagogiem: par atteikšanos vakcinēties direktori draud uzteikt viņiem darbu 286
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atklājis, kāda būs viņa un Keitas Midltones rīcība tagad, kad viņa vectētiņš ir devies mūžībā 5
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Vakcinācijas biroja maks kļūs liesāks. Par cik eiro saruks Juhņēvičas alga? 33
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Daudzi būtu gatavi strādāt par “nemotivējošajiem” 2400 eiro!” Sociologs par Langes izteicieniem 35
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Viņš pārbrauca pāri un tajā brīdī sajuta, ka kaut kas nav riktīgi!” Kādu sodu saņēma kravas auto šoferis, kurš notrieca pensionāri? 19
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Vai esam gatavi tam, ka lūši ienāks mūsu pagalmos un saplosīs mūsu suņus, kaķus un vistas?”: patversmes vadītāja par lūšu medību aizliegumu 67
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Strauja un Gudrīte 1
9 stundas