Foto: ESB Professional/Shutterstock

Ko darīt, lai koronavīrusa infekcija neaizsprosto asinsvadus? Vērtīgi kardioloģes padomi 14

Koronavīruss var izraisīt nopietnas komplikācijas, kad trombi “aizsprosto” asinsvadus. Kardiologi brīdina, ka šī vīrusa mērķis ir ne tikai plaušu audu šūnas, bet tas var iekļūt arī endotēlijā jeb asinsvadu iekšājos audos, kas var izraisīt infarktu vai insultu.

LA
LA.LV
Ziņas
“Valstij ir nospļauties! Dēls, pērkot ģimenes māju, neiesniedza vienu “papīru” un, samaksā četras reizes lielāku nodevu!” Lasītāja sašutusi par likumdošanu 81
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kas notiek, ja tiek ignorētas VID vēstules? Stāsta VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Ilze Borance 18
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu valodā dziedošajam japānim Masaki Nakagava notikusi nelaime 27
1 diena
Lasīt citas ziņas

Tas atspoguļojas arī Latvijas statistikā, kas atklāj, ka par 50 gadiem vecāku cilvēku, nāves gadījumu skaits ir daudz lielāks. Slimību kontroles un profilakses centra statistika liecina, ka 2020. gada pirmajos sešos mēnešos sirds un asinsvadu slimības ir bijušas galvenais nāves cēlonis mūsu valstī. Ar šo diagnozi mira 7659 cilvēki.

Piemēram, šajā periodā no onkoloģijas mira 2953 cilvēki, bet no Covid – 19 – 32 cilvēki.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viļņas Universitātes Santaras klīnikas kardioloģe Milda Kovaite nožēlo, ka daudzi cilvēki nenovērtē koronavīrusa viltīgumu. Cilvēki uzskata, ka tā ir tikai saaukstēšanās, bet šī slimība var izraisīt daudz lielāku kaitējumu veselībai.

Pēc vairākiem pētījumiem, kas veikti par šī koronavīrusa ietekmi uz hroniskām slimībām, zinātnieki ir pārliecināti, ka stiprināt imunitāti ir tikpat svarīgi, kā arī pareizi kontrolēt asinsriti. Saskaņā ar zinātnieku datiem, tromboze ir viena no bīstamākajām Covid – 19 komplikācijām.

Kā COVID- 19 infekcija ietekmē sirds un asinsvadu slimības?

Tiek novērots, ka daļa pacientu ar koronavīrusu infekciju mirst trombozes komplikāciju dēļ. Ir vairāki mehānismi, kuru dēļ attīstās venozas trombozes, kā arī arteriālās trombozes, lai gan tās notiek retāk.

Pamatojoties uz dažādiem pētījumiem, aptuveni 20- 30% pacientiem, kas ārstēti slimnīcā pret koronavīrusa infekciju, ir trombozes risks, bet pacientiem, kas ārstēti reanimācijā, trombozes risks ir vēl lielāks – aptuveni par 50%.

Pat plaušu asinsvados var veidoties recekļi. Tas norāda, ka koronavīruss provocē bīstamu protrombotisku stāvokli.

Kapēc tik svarīgs ir šis zinātnieku secinājums?

Kādu laiku bija viedoklis, ka koronavīruss visvairāk mērķē uz plaušu audiem, ietekmē plaušu alveolas. Pētījumi ir parādījuši, ka koronavīruss spēj sabojāt arī endotēlija šūnas, kas ir asinsvadu sieniņu iekšējais apvalks.

Koronavīrusa infekcija izraisa vispārēju iekaisuma reakciju organismā, līdz ar to aktivizējas recēšanas sistēma un palielinās trombu veidošanās risks asinsvados. Tas parasti notiek vēnās (dziļo vēnu tromboze kājās). Ilgtermiņā šie trombi var ceļot ar asins plūsmu uz plaušu asinsvadiem. Kad tie aizsprostojas, skābekļa pietrūkst vēl vairāk.

Dažiem pacientiem novērota diseminēta intravaskulāra koagulācija, kas ir atšķirīgs recēšanas sistēmas traucējums. Šīs slimības laikā, recekļi veidojas dažos asinsvados, bet citur tie asiņo, kas noved pie recēšanas faktoru izsmelšanas.

Tādēļ visi pacienti ar koronavīrusa infekciju, kuri ir uzņemti slimnīcās, no pirmās dienas tiek ārstēti ar profilaktisku antikoagulantu devu. Šādu ārstēšanu var turpināt arī tad, kad pacienti tiek izrakstīti no slimnīcas.

Līdz šim zinātnieki ir sprieduši, kādai antikoagulantu devai ir jābūt pēc Covid -19 infekcijas atklāšanas.

Viena no dabiskajām alternatīvām asinsrites traucējumu un trombozes profilaksei ir natokināze – ferments, kas iegūts no raudzētām sojas pupām. Salīdzinot ar citiem antikoagulantiem un fibrinolitiķiem, natokināze neizraisa blaknes, tā viegli uzsūcas zarnu traktā. Ir valstis, kurās natokināze ir pat iekļauta anesteziologu ārstēšanas shēmās. Natokināzi ieteicams lietot kopā ar heparīnu.

Vai pētījumu rezultātus var izmantot klīniskajā praksē?

Katrs pētījums ir svarīgs. Tagad mēs zinām, ka visiem pacientiem, kuri Covid-19 infekcijas dēļ ir nokļuvuši slimnīcā, ir jālieto zāles asins recēšanas mazināšanai. Ģimenes ārstiem ir svarīgi, lai pacienti, kuri ir izrakstīti no slimnīcas, būtu rūpīgi novērojami mājās. Ir gadījumi, ka cilvēks, kas izrakstīts no slimnīcas, mājās pēkšņi nomirst. Un viens no iemesliem ir trombemboliska komplikācija. Tādā veidā koronavīruss palielina mirstību no sirds un asinsvadu slimībām.

Daži domā, ka koronavīruss uzvedas kā gripas vīruss, jo to arī cilvēki izjūt līdzīgi kā saaukstēšanos.

Gripa nav saistīta ar trombozi. Gripa izraisa pneimoniju (kā koronavīruss, kas tieši ietekmē plaušu audu alveolocītu šūnas).

Arī gripa var bojāt sirds muskuļa šūnas un izraisīt akūtu sirds mazspēju. Šī komplikācija ir saistīta arī ar paaugstinātu mirstību, kas mēdz notikt arī ar jauniešiem.

Tikmēr koronavīruss ir vairāk bīstams gados vecākiem cilvēkiem, jo īpaši tiem, kuri slimo ar dažādām hroniskām slimībām. Tomēr mēs nekad nevaram garantēt, ka nemirs bērns, kurš inficējies ar koronavīrusu. Koronavīruss izraisa trombembolijas komplikācijas arī jaunākiem, darbaspējīgiem cilvēkiem.

Diemžēl mēs nezinām, kas notiks ar tiem, kas pārslimojuši ar Covid-19 infekciju, kādas var būt sekas, jo tādi dati vēl nav savākti.

Ir skaidrs, ka masveidīga saslimstība ar koronavīrusa infekciju palielina sirds un asinsvadu saslimstību, kā arī mirstību.

Būs sarežģītāki infarkti un citu nearstēto slimību sekas – šie rezultāti kļūs skaidri, kad pandēmijas inficēto un mirušo skaitļi kļūs mazāki. Palielināsies arī pacientu skaits ar citām hroniskām slimībām, un viņu stāvoklis pasliktināsies.

Ar ko var būt noderīgi augu izcelsmes preparāti?

Cilvēka organismā ir vairāki fermenti, kas atbild par asins recēšanu, bet ir tikai viens – plazmīns, kas sadala nešķīstošus asins proteīnus jeb fibrīnu (dažos gadījumos fibrīns ir noderīgs, piemēram, brūci nevar sadziedēt bez fibrīna).

Ir pierādīts, ka augu vielas var labi sadalīt fibrīnu. Piemēram, natokināze. 1980. gadā japāņu zinātnieks Hirojuki Sumi pierādīja, ka natokināze spēj sadalīt fibrīnu, veicot līdzīgu procesu kā cilvēka ķermenī esošais plazmīns, bet natokināzes ietekme ir apmēram četras reizes lielāka.

Lai gan joprojām trūkst klīnisko pētījumu par natokināzi un Covid – 19, arvien vairāk ārstu un zinātnieku ierosina izmantot natokināzi kā līdzekli Covid – 19 komplikāciju samazināšanai.

Ierastie trombolītiskie līdzekļi ir injicējami, īslaicīgi lietojami un izraisa blaknes, tāpēc tie nav piemēroti ilgstošai trombozes profilaksei, bet natokināze varētu uzlabot klīnisko prognozi pacientiem ar infekcijas un iekaisuma slimībām.

Karantīnas laikā daudzi cilvēki ir spiesti atteikties no sava aktīvā dzīvesveida? Ko iesaka kardiologi?

Problēma ir tā, ka karantīna ir novedusi pie daudziem nopietniem ierobežojumiem – sēdēšana, mazkustīgs dvīvesveids – un tie ir bīstami asinsvadiem. Ir arī citi riska faktori, piemēram, aptaukošanās.

Veselīgs dzīvesveids, svara korekcija, sabalansēts uzturs – tas ir ļoti svarīgi karantīnas laikā. Mēs nevaram atļauties atslābt un neievērot veselīgu dzīves veidu.

Karantīnas laikā vajag sportot, vingrot, neļaut slinkot muskuļiem un rūpēties par savu asinsriti. Ja mēs lielāko dienas daļu sēžam, maz kustamies, jau tāpēc vien palēninās asins plūsma. Ja asins plūsma palēninās, recekļi veidojas ātrāk.

Cilvēkiem ar mazkustīgu dzīves veidu jābagātina savu ēdienu ar aktīvajām vielām, kas samazina recekļu veidošanās risku.

Vai var teikt, ka, ja jums ir aizdomas par koronavīrusa infekciju vai tests ir pozitīvs, ir nepieciešams rūpēties arī par savu asinsriti?

Ja inficēta persona ārstējas mājās, ir lietderīgi bagātināt organismu ne tikai ar vitamīniem un minerālvielām, bet arī ar natokināzes fermentu. Mums visiem ir jācenšas izvairīties no Covid -19 infekcijas attīstības smagā formā un recekļu veidošanās riska.

Tikmēr, aspirīns un antirecēšanas zāles nav ieteicamas pacientiem, ja viņi nesaņem stacionāro ārstēšanu. Nevar būt tā, ka cilvēks izdomāja kādu laiku dzert aspirīna tabletes, un viss būs labi. Jābūt skaidrām norādēm, kad aspirīnu var lietot. To var izlemt tikai ārsts.

Labai asinsritei ir nepieciešami arī antioksidanti, un viens no spēcīgākajiem ir olīveļļā esošais hidroksitirozols. Hidroksitirozols ne tikai neitralizē brīvos radikāļus, bet arī stiprina organisma antioksidantu sistēmas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Laboratoriskie testi ir parādījuši hidroksitirozola pretvīrusu aktivitāti – šī nelielā polifenola molekula veiksmīgi mazināja dažādas gripas vīrusu variācijas, kā arī putnu un cūku gripas izraisītājus.

Vēl viens svarīgs padoms par koronavīrusa infekciju ir tas, ka zāles nedrīkst pārtraukt lietot, ja tās nozīmējis kardiologs. Koronavīrusa infekcijas gadījumā kardiovaskulāro slimību ārstēšana nodrošina labāku iespēju izdzīvot.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Profesore: “AstraZeneca” vakcīnas efektivitātes noliedzēji pēdējās dienās sāk mainīt savu sākotnējo negatīvo nostāju 3
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Igaunijā konstatēti 1467 jauni Covid-19 gadījumi, Lietuvā – 503
4 stundas
LE
LETA
Veselam
Otrdien Latvijā reģistrēti 919 jauni Covid-19 gadījumi. Viens no 16 mirušajiem bijis vecumā no 30 līdz 39 gadiem 9
4 stundas
KD
Krista Draveniece
Veselam
„Pārmērīgi dzenoties pēc ideālas dzīves, laimes vietā saņemam veģetatīvo distoniju!” Psihoterapeits Ivars Bauls par 21. gadsimta populārākajiem traucējumiem
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Valstij ir nospļauties! Dēls, pērkot ģimenes māju, neiesniedza vienu “papīru” un, samaksā četras reizes lielāku nodevu!” Lasītāja sašutusi par likumdošanu 81
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kas notiek, ja tiek ignorētas VID vēstules? Stāsta VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Ilze Borance 18
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu valodā dziedošajam japānim Masaki Nakagava notikusi nelaime 27
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Pirmo reizi vēsturē karaliene Elizabete II un viņas vīrs princis Filips tiks “izšķirti”
5 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Datus no manavakcina.lv neesam saņēmuši, visus apzvanām paši,” ģimenes ārsts atklāj, kā patiesībā notiek vakcinēšana 24
7 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Veselam
“Lielbritānijā jau gatavojas ceturtajam Covid-19 vilnim!” Skudra min, vai Latvijā varētu veidoties Krievijas vakcīnas melnais tirgus 32
5 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Saasinājums notiek laikā, kad jūtams vakcīnu trūkums.” Covid-19 līderis Baltijā – Igaunija 2
5 stundas
LE
LETA
Veselam
Vakcīnu pret Covid-19 līdz šim saņēmuši 12 600 senioru 1
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Datus no manavakcina.lv neesam saņēmuši, visus apzvanām paši,” ģimenes ārsts atklāj, kā patiesībā notiek vakcinēšana 24
7 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Indijas piemērs: pašmāju vakcīnai neuzticas, bet līdz vasarai plāno vakcinēt tik daudz cilvēku, cik dzīvo visā ASV
7 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Kariņš: Ņemot vērā Covid-19 britu paveida izplatību, ar esošajiem ierobežojumiem nepietiek 54
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nosauc novadus, kuri vairs neatbilst “drošās skolas” principam
38 minūtes
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Gatavojamies nākotnes profesijām! Līdz 2025. gadam pusei no visiem šā brīža strādājošajiem vajadzēs pārkvalificēties 5
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kļūs krietni aukstāks un snigs. Laika prognoze ceturtdienai
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Sauka: “Kad būs pavisam sūd*gi, Latvija saņemsies un būs Covid-19 veiksmes stāsts. Atceraties 2008. gadu?” 13
3 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Necilvēki tiesas zālē likuši apcietināt slimu, traumētu cilvēku un izmežģītai pēdai nav uzlikuši ne kompresi! Egila Līcīša feļetons 14
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Pirmo reizi vēsturē karaliene Elizabete II un viņas vīrs princis Filips tiks “izšķirti”
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Dabu ir grūti prognozēt.” Pļaviņu pasargāšanai no plūdiem apsver ledus spridzināšanu
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Otrdien Latvijā reģistrēti 919 jauni Covid-19 gadījumi. Viens no 16 mirušajiem bijis vecumā no 30 līdz 39 gadiem 9
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu valodā dziedošajam japānim Masaki Nakagava notikusi nelaime 27
1 diena
LE
LETA
Kokteilis
Eiropa ir saņēmusi atbildi! “Eirovīzijas” organizatori paziņo, kā šogad norisināsies dziesmu konkurss 13
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Kas notiek, ja tiek ignorētas VID vēstules? Stāsta VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Ilze Borance 18
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Tālis, Tālavs un Marts
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO, FOTO. “Tas, ko jūs pateicāt, ir šokējoši!”: publicētie kadri no prinča Harija un Meganas Mārklas intervijas Opras Vinfrijas TV šova 10
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Lāsmiņa ir riktīga pa******”: par savu varoni “Limuzīnā Jāņu nakts krāsā” saka Diāna Zande 9
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir divi varianti – izcila vai blonda!” Šuplinska atklāj, ko plāno darīt pēc ministra krēsla atstāšanas 30
1 diena
IB
Indulis Burka
Praktiski
5 lietas, kas jāzina katram par sulu tecināšanu: kad un kā?
1 diena
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Jauns auto par 10 000 eiro? Neticami, bet ir mūsdienās arī šādi auto – bez kruzuļiem un bez mājas televizoru cienīgiem ekrāniem 24
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Krāpnieki zvana uzņēmumu darbiniekiem, kas atbildīgi par pārskaitījumiem. Kuras bankas klientiem jābūt īpaši piesardzīgiem?
17:22
GN
Gints Narogs
Ziņas
Sports pamazām mostas no “daļēja komas stāvokļa”, jo Covid-19 otrais vilnis ļoti smagi skāris nozari
17:03
LL
Lilija Limane
Stāsti
Plāni par spēka stacijas būvi pie Amatas ietekas Gaujā – akcionāriem sola bezmaksas gaisma uz visiem laikiem
16:58