Foto – Shutterstock

Dāvana ar uzlikumu – var pasargāt no uzdāvinātā īpašuma izsaimniekošanas 0

Gribu uzdāvināt savu nekustamo īpašumu meitai, lai pēc tam viņai nav jākārto mantojums, turklāt viņa man visādi palīdz. Man ir arī mazdēls, bet viņš vēl mazs (12 gadu) – gribētu, lai pēc tam īpašums paliek viņam. Baidos, ka znots pierunās māju ieķīlāt vai pārdot, jo viņam ir daudz parādu. Vai pret tādu rīcību var kaut kā nodrošināties? Gribētu šajā mājā palikt un tepat sagaidīt savu pēdējo stundiņu. Meita piekrita, ka es te turpināšu dzīvot. KĀRLIS TALSU NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Juriste Kristīne Krēsliņa skaidro, ka dāvinājuma līgums tiešām dāvinātāja nāves gadījumā mantiniekiem ļauj izvairīties no mantojuma lietas kārtošanas. Vēstulē aprakstītajā gadījumā, iespējams, būtu labāk noslēgt dāvinājumu nevis atlīdzības nozīmē, jo tad jūs pilnībā zaudējat tiesības uz šo īpašumu (nevarat taču būt pārliecināts, ka znots tomēr nepierunās meitu šo īpašumu pārdot), bet gan dāvinājumu ar uzlikumu. Turklāt dāvinājums ir bezatlīdzības līgums, t.i., meitai par to jums nekas nav jāmaksā.

Likums paredz, ka katram dāvinājumam var pievienot sevišķu noteikumu, ko sauc par uzlikumu, ar kuru vai nu tuvāk norādīts, kādā veidā vai kādam mērķim apdāvinātajam jāizlieto saņemtā dāvana, vai arī ir ierobežots tiesību ilgums (ja apdāvinātajam uzlikts pienākums atdot vēlāk visu priekšmetu vai daļu no tā kādam citam, piemēram, jūsu mazbērnam, kad viņš kļūs pilngadīgs). Taču ar uzlikuma pievienojumu dāvinājums nepārvēršas par nosacītu, un apdāvinātais var prasīt līguma tūlītēju izpildīšanu, t.i., nodot dāvinājumu viņam uzreiz.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šāda veida dāvinājuma līgumā var noteikt, piemēram, mūža lietošanas tiesības uz nekustamo īpašumu par labu jums kā dāvinātājam un aizliegumu nekustamo īpašumu bez jūsu rakstiskas piekrišanas atsavināt (piemēram, pārdot), uzdāvināt, ieķīlāt un apgrūtināt ar lietu tiesībām (piemēram, noteikt servitūtus). Šāds uzlikums pasargā dāvinātāju no līgumā noteikto saistību nepildīšanas. Tādā gadījumā tiesu izpildītājs īpašumu var pārdot izsolē, taču jaunajam ieguvējam atzīme zemesgrāmatā par uzlikumu būs saistoša, un jūs varēsiet turpināt tur dzīvot.

Dāvinātājs var sniegt tiesā prasību par uzlikuma izpildīšanu, bet, ja tas nav izpildīts apdāvinātā vainas dēļ, tad arī prasīt, lai viņš atdod to, ko saņēmis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.