EP apstiprinājis ES noteikumus vardarbības apkarošanai pret sievietēm. Tiks kontrolēti arī pārkāpumi tiešsaistē, piemēram, “kibervirināšana” 51

Eiropas Parlaments (EP) trešdien apstiprinājis Eiropas Savienības (ES) noteikumus vardarbības apkarošanai pret sievietēm, aģentūru LETA informēja EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Daži jūtas kā no ķēdes norāvušies, citi otru reizi uz tā paša grābekļa neuzkāps. Es… nekad nevēlos tur atgriezties” – Līnas stāsts par tikšanu prom no krīzes centra 14
Skolas direktora viedoklis par skolotāju apdāvināšanu mācību gada noslēgumā: “Sabiedrība ir morāli slima ar šīm dāvanām un pateicībām”
Kokteilis
VIDEO. Iemīļotais aktieris Andris Keišs benzīntankā piedzīvojis smieklīgu “tikšanos” pats ar savu balsi 8
Lasīt citas ziņas

Ar jaunajiem noteikumiem paredzēts nepieļaut ar dzimumu saistītu vardarbību un aizsargāt no šādas vardarbības cietušos, jo īpaši sievietes un tos, kuri cieš no vardarbības ģimenē.

522 deputātiem balsojot “par”, 27 – “pret” un 72 deputātiem atturoties, EP pirmo reizi pieņēma ES noteikumus, kas, kā iecerēts, palīdzēs apkarot vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Noteikumos prasīts ieviest stingrākus tiesību aktus pret kibervardarbību, nodrošināt labāku palīdzību cietušajiem un īstenot pasākumus, kas nepieļautu izvarošanu.

Jaunie noteikumi aizliedz sieviešu dzimumorgānu kropļošanu un piespiedu laulības.

Ir arī izklāstīti konkrēti ieteikumi attiecībā uz pārkāpumiem, kas pastrādāti tiešsaistē, piemēram, par privātas informācijas izpaušanu un piedauzīgu attēlu sūtīšanu jeb “kibervirināšanu”.

Jaunie noteikumi paredz vairāk atbildību pastiprinošu apstākļu, kas ļaus piemērot smagākus sodus, piemēram, par noziegumiem pret sabiedrībā pazīstamām personām, žurnālistiem vai cilvēktiesību aizstāvjiem. Sarakstā kā sodāms pārkāpums ir arī nodoms “pārmācīt” cietušo viņa dzimuma, seksuālās orientācijas, ādas krāsas, reliģijas, sociālās izcelsmes vai politiskās pārliecības dēļ vai arī tāpēc, lai saglabātu vai atgūtu “cieņu”.

Noteikumi paredz arī to, ka par prioritāti ir jānosaka cietušo cilvēku drošība un labklājība, tostarp tas, lai viņiem būtu pieejamas patversmes. Jānodrošina, ka ir pieejama veselības aprūpe, tostarp seksuālās un reproduktīvās veselības pakalpojumi. Dalībvalstu iestādēm būs pienākums ziņot un vākt pierādījumus. Tām arī būs jāizglīto sabiedrība par to, ka dzimumattiecības bez piekrišanas ir uzskatāmas par noziedzīgu nodarījumu.

EP ir uzstājis, lai Eiropas Komisija reizi piecos gados ziņotu, vai šie noteikumi ir jāpārskata. Jaunie noteikumi stāsies spēkā 20 dienu laikā pēc to publicēšanas ES Oficiālajā Vēstnesī. Dalībvalstīm pēc tam šie noteikumi būs jāievieš trīs gadu laikā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.