Motocikls "SWM Ace of Spades" un Artis Drēziņš.
Motocikls "SWM Ace of Spades" un Artis Drēziņš.
Foto: Artis Drēziņš/Latvijas Avīze

FOTO. “LA” testē motociklus: ar “SWM Ace of Spades” uz Tukumu pēc smukuma 0

Es ļoti cienu cilvēkus, kas brauc ar mazas jaudas motocikliem. Sēžot uz sava “Honda Africa Twin” motocikla, kura dzinējam ir 742 kubikcentimetru, jauda 61 zirgspēks jeb 45 kilovati, mazos parasti cenšos pasveicināt pirmais (motociklisti savā starpā sveicinās). Novērtēju uzdrīkstēšanos izbraukt uz ceļiem un vēlēšanos piebiedroties motociklistu saimei. Pats gan kā 14 gadu vecumā sētā, bet legāli 16 gadu vecumā uz ceļa kā uzsēdos uz 350 kubikcentimetru “JAWA” motocikla, tā tā tikai uz augšu.

TV personība Roberto Meloni atgriezies Latvijā pēc tam, kad Spānijā piedzīvojis pamatīgas nepatikšanas
FOTO. Īsi pirms nāves princese Diāna saviem dēliem atstāja audio ziņu. Ko viņa teica šajā ierakstā?
Latvijā pieaug vilku uzbrukumi: nosauc pagastus, kur plēsēji uzbrukuši visbiežāk
Lasīt citas ziņas

Mazākus motociklus tikai pamēģināju, bet ar 125 kubikcentimetru motociklu pirmoreiz garākā izbraucienā (Ķekava – Tukums – Rīga) 36 gadu laikā devos pirmoreiz. Sajūtas bija interesantas, jo pirms tam divas dienas biju pavadījis uz desmit reizes jaudīgāka braucamā: 1301 kubikcentimetru un 160 zirgspēku KTM. Galvenais bija pierast, ka nevar pārāk strauji pabraukt un uzrāviens ir tāds, kāds tas ir. Bet bija ļoti jauki un interesanti.

Konkursa “Latvijas gada motocikls 2019” dalībniekam “SWM ACE OF SPADES” 125 kubikcentimetru dzinējam ar 15 zirgspēku jeb 11 kilovatu jaudu bija, ko turēt. Bet vispirms īsumā par pašu uzņēmumu SWM.

CITI ŠOBRĪD LASA
"LA" testē motociklus: ar "SWM Ace of Spades" uz Tukumu pēc smukuma

Uz “Husqvarna” bāzes

Itāļu motociklu ražošanas uzņēmums SWM dibināts 1971. gadā, lai ražotu motociklus triāla, enduro un motokrosa sacensībām, kā arī vienkārši bezceļiem. SWM izdevās gūt panākumus arī sacensībā, taču 1984. gadā tas bankrotēja. SWM atdzima 2015. gadā. “Husqvarna” Itālijā atbrīvoja rūpnīcu un daļa tās bijušo darbinieku nolēma tur uz “Husqvarna” enduro motcikla bāzes atjaunot SWM ražošanu. Šobrīd 50% uzņēmuma pieder itāļiem, 50% – investoriem no Ķīnas.

Šo dažu gadu laikā tapuši ne tikai enduro, bet arī vairāki klasiskā stila un tūrisma modeļi diapazonā no 125 līdz 600 kubikcentimetriem. Tajā skaitā “SWM ACE OF SPADES” jeb, latviski runājot “SWM PĪĶA DŪZIS”. SWM strauji attīstas, nesen prezentēts arī šosejas motocikls. Latvijas šos motociklus tirgo uzņēmums SIA “PRO R-MOTORS”, ko pārstāv Raimonds Baltgalvis, vairākkārtējs Latvijas, Baltijas un PSRS čempions motokrosā.

Pīķa dūzis

“SWM ACE OF SPADES” nosaukums saskaņots ar izskatu. Man gan vairāk šis motocikls nedaudz atgādina “Harley-Davidson” stilu. Melni matēts, klasisks un izskatīgs ielas motocikls. Katrā gadījumā itāļi pie tā ir piedomājuši un ambīcijas neslēpj. “Pirelli” riepas vien ir ko vērtas. Motociklam, kas nav no dārgākā gala (3790 eiro), tas nemaz nav tik ierasts. Tāpat kā oriģināla dizaina sportisks divu trubu izpūtējs no nerūsējoša tērauda, kvalitatīvi apstrādāts, mīksts sēdeklis un sporta enduro stūre. Kloķi un ātrumu (6) pārslēgs strādā viegli.

Viegls un stabils motocikls ar platām riepām. Laba vadāmība un spēcīgas bremzes. Regulējami hidrauliski amortizatori un stabilu priekšējo dakšu. Lakonisks un viegli nolasāms spidometrs šobrīd tik modernā “cafe raser” stilā. Pēc būtības jau šo motociklu var ierindot arī pie šī stila braucamajiem. Ļoti patika spoguļi un tas, ka pasažieriem ir rokturi, pie kā turēties.

Tā kā izskatam un kvalitātei nav kur īsti piesieties. Bet, kad sāku braukt, ausīs sāka skanēt Imanta Ziedoņa vārdi no viņa slavenā dzejoļu krājuma “Motocikls”, ka šis brauciens ne tikai smaržos pēc jūlija, bet būs arī tāls un traks…

It kā Tukums jau nav tālu, bet bija jāapzinās pati būtiskākā lieta: ja ar lielas jaudas motociklu svarīgi nepazaudēt galvu un daudzmaz iekļauties citu transporta līdzekļu plūsmā, pārāk ātri nejoņojot, tad ar 125 kubikcentimetru motociklu svarīgi plūsmā iekļauties, nebremzējot citus. Jo neko daudz ātrāk par 90 km/h jau neiet: pa vējam var dabūt arī 110 km/h, bet pretvējā var netikt arī līdz 90 km/h. It kā jau atbilstoši Latvijas ceļu satiksmes noteikumiem, taču apdzenot, piemēram kādu, kas brauc ar 80 km/h, vienmēr jādomā, vai manevrs izdosies drošs, jo manevrs nav ātrs.

Bet, ja gadās priekšā fūre, kas brauc ap 90 km/h, tad labāk neriskēt vispār. No Ķekavas līdz Tukumam apdzinu tikai vienu vieglo automobili, kas brauca ar 80 km/h… Neko droši nav arī, ja motociklu visu laiku apdzen automašīnas. Moto eksperti apgalvo, ka motociklam drošākais ātrums uz lielceļa ir plus 5-10 km/h attiecībā pret automašīnu plūsmu. Ar šo, protams, es negribu reklamēt ātrumu pārkāpšanu – noteikumi ir jāievēro.

Tāpēc, pēc manām domām, “SWM ACE OF SPADES” vispiemērotākās būtu pilsētu ielas un piepilsēta. Tālākiem braucieniem labāki ir jaudīgāki, īpaši, ja ir pasažieris un bagāža. Noteikti pīķa dūzis ir laba izvēle iesācējiem jauniešiem, kam vēl jāmācās braukt, un veterāniem, kam vairs nevajag un negribas nekur lidot. Bet pilsētā – jebkuram.

Konkursā “Latvijas gada motocikls 2019” 22 motociklu vērtējumā “SWM ACE OF SPADES” ieguva 16. vietu.

Bet tomēr – kāpēc nelido?

Kāpēc sacensībās 125 kubikcentimetru motocikli pa gaisu lido, bet uz ceļa… Tie paši SWM enduro motocikli ar 36 zirgspēkiem trasē ir kā jauni ērzeļi. Pie visa vainīga ir Eiropas Savienība (ES) ar saviem jaudas ierobežojumiem. Kā zināms, ar motocikliem līdz 125 kubikcentimetriem ES drīkst braukt jaunieši no 16 gadu vecuma ar A1 tiesībām vai parasts pieaudzis autobraucējs ar B kategorijas tiesībām. Un tāpēc, lai pirmie nesistos nost aiz jaunības dulluma, bet autobraucēji – tāpēc, ka varbūt nav iemaņu, – arī noteikts jaudas ierobežojums 15 zirgspēki jeb 11 kilovati.

Un tad arī sanāk, ka vienas kubatūras motocikls uz ielas ir rāms, bet trasē – zvērīgs. Jaudas ierobežojumus panāk ar ieplūdes un izplūdes kolektoriem, kā arī vārstu izmēriem un elektroniku. Līdz ar ko vismaz ES valstīs ražotājiem ir jāpiemērojas (citviet pasaule var būt atšķirīga kārtība gan attiecībā uz jaudu, gan – tiesībām).

Te jāpiebilst, ka no 18 līdz 24 gadu vecumam ES var iegūt A2 kategorijas tiesības, kas ļauj braukt ar motocikliem, kuru jauda ir 47 zirgspēki jeb 35 kilovati – šai klasei var piemērot dažādas kubatūras motociklus. No 24 gadu vecuma var iegūt A kategorijas tiesības, kas ļauj braukt ar jebkuras jaudas motociklu. PSRS laikā motocikla tiesības varēja dabūt no 16 gadu vecuma un varēja riskēt braukt kaut vai ar smago “Ural” motociklu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
TV personība Roberto Meloni atgriezies Latvijā pēc tam, kad Spānijā piedzīvojis pamatīgas nepatikšanas
FOTO. Īsi pirms nāves princese Diāna saviem dēliem atstāja audio ziņu. Ko viņa teica šajā ierakstā?
Latvijā pieaug vilku uzbrukumi: nosauc pagastus, kur plēsēji uzbrukuši visbiežāk
VIDEO. “Latvieši, jūs esat ģēniji! Alīna no Krievijas atklāj – Latvijā sapratusi, kas ir civilizācija
Krists Kalniņš: “NATO 5.panta piesaukšana nedod pamatu domāt, ka esam drošībā. Sāciet rakt bunkurus!”
Lasīt citas ziņas
Ukraiņu bēgļi atsakās pamest Rīgu
Izvērtējot iespējamos drošības riskus, festivāls “Lampa” atcēlis Ždanokas dalību politiķu diskusijā
Iekrītot graudu elevatorā, gājis bojā uzņēmuma “Latraps” darbinieks
FOTO. Aizvadīta sarunu festivāla LAMPA pirmā diena
“Nevienu tik nebraucamu ceļu nebiju redzējis!” Sapnis par ceļu pārvērties murgā
20:19
“Gribētu biļeti laika mašīnā.” Saruna ar festivāla “Vivat Curlandia!” māksliniecisko vadītāju Māri Kupču 
20:17
“Esam pietuvojušies sarkanajām līnijām.” Iekšlietu ministrs atzīst, ka situācija nozarē ir problemātiska
20:11
FOTO. Īsi pirms nāves princese Diāna saviem dēliem atstāja audio ziņu. Ko viņa teica šajā ierakstā?
Jauna spīdzināšanas forma: Navaļnijam “izglītojošos” nolūkos stundām jāsēž zem Putina portreta
“Uzvara boršča karā ir mūsu!” Ukraiņi līksmo par UNESCO atzinumu
VIDEO. Žogu izbūve uz valsts robežām lāci padara par emigrantu. Baltijas valstīs palicis plēsējs, kas ienācis no Baltkrievijas
Pīlēna biedrībai pievienojušies vairāki sabiedrībā zināmi cilvēki
Vēsturisks brīdis! Ukrainas parlamenta plenārsēžu zālē tiek ienests ES karogs
No nākamās nedēļas visās jaunajās automašīnās obligāta būs ātruma ierobežošanas tehnoloģija
TV personība Roberto Meloni atgriezies Latvijā pēc tam, kad Spānijā piedzīvojis pamatīgas nepatikšanas
Monika Zīle: Augstprātības bruņas, kuras aizsardzības ministrs pat vēlēšanu priekšvakarā nepapūlas piesegt
Basketbola klubu “Ventspils” pārstāvējušais ukrainis Kapinoss frontē guvis ievainojumu un lūdz palīdzību latviešiem
Ostapenko iekļūst Vimbldonas čempionāta astotdaļfinālā
“Eurostat”: Inflācijai eirozonā jūnijā rekordaugsts līmenis
Viss būs labi, jo kombinētā balstvakcīna jau ir izgudrota, apgalvo Ģimenes Ārstu asociācijas vadītāja
Latvijā pieaug vilku uzbrukumi: nosauc pagastus, kur plēsēji uzbrukuši visbiežāk
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs