Greznas zeķes pašu rokām. Adīšanas apraksts + shēma 0

“Kā uzadīt zeķes mežģīņu rakstā?” Ilona Balvos

Reklāma
Reklāma

Materiāli

Krievi nāk virsū kā melna nakts.. Ukraiņi nosauc laiku, kad vairs nevarēs noturēt fronti – ne ieroču, ne spēka nav
10 produkti, kuri traucē notievēt. Arī tādi, kurus uzskatām par veselīgiem
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 70
Lasīt citas ziņas

Zeķes mežģīņu rakstā ada aplī ar 5 adāmadatām. Izmanto kokvilnas diegus vai smalku divkārtīgu vilnas dziju. Vienam sieviešu īso zeķu pārim vajadzīgs no 100 g līdz 120 g dzijas, vīriešu – no 120 g līdz 150 g, bērnu – no 70 g līdz 80 g dzijas.

Lai aprēķinātu nepieciešamo valdziņu skaitu, izmēra kājas apkārtmēru pie potītes (piemēram, tas ir 23 cm). Pēc īso zeķu pamatdaļas (ne valnīša) raksta kontrolparauga nosaka adīšanas blīvumu – piemēram, 3 valdziņi 1 centimetrā. Aprēķina darba sākumam vajadzīgo valdziņu skaitu – 3 v. x 23 = 69 v. Šo skaitli noapaļo līdz pāra skaitlim uz lielākā skaitļa pusi. Ir ērtāk, ja tas dalās ar 4 bez atlikuma, jo valdziņus sadala uz 4 adāmadatām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mežģīņu raksta versiju ir daudz. Lūk, ko piedāvā tautas daiļamata meistare Mirdza Filipenoka!

Darba gaita

• Uzmet 4 x 14 valdziņus. Lai veidotu valnīti robiņu rakstā, 7 rindas ada labiski. Pēc tam vienu rindu ada, veidojot robiņu malu (divi valdziņi saadīti labiski, apmetums), tad 7 rindas labiski. Uz palīgadatas uzlasa uzmetuma valdziņu malas un saada pirmo valdziņu no darba adatas ar pirmo uz palīgadatas uzlasīto valdziņu. Šādi noada visu kārtu un veido atlocījuma malu ar robiņiem apakšdaļā.

• Noada divas līdz trīs kārtas labiski un tālāk stulma daļu turpina rakstā.

• Ada 9 raksta motīvus bez raukšanas. Rauc 9. motīva beigās, 11. un 12. valdziņu saadot kreiliski kopā.

• Noada 10. motīvu un veido papēdi.

• Turpina izadīt tikai divas adatas (28 valdziņi) labiskajā gludajā adījumā. Pēc 7 cm (27 kārtām) sāk veidot papēža noapaļojumu. Valdziņus sadala trīs daļās: 9 malējie valdziņi, 10 vidējie valdziņi, 9 malējie valdziņi. Ada tikai vidējos 10 valdziņus un katrā rindas galā saada pēdējo (10–to) valdziņu ar malas daļas pirmo valdziņu. Šādi ada, kamēr visi 9 malējie valdziņi ir noraukti.

• Adot papēdi, dzijai ieteicams pievienot kādu stiprāku papildu diegu (ja ada no vilnas – attiecīgas krāsas sintētiskas dzijas vai kokvilnas pavedienu, ja ada no kokvilnas – vēl vienu kokvilnas pavedienu), lai papēdis tik ātri neizdilst.

• Sāk adīt pēdas pacēluma noraukumu. Uzlasa no papēža malas valdziņu brīvajām malām 15 valdziņus. Pēdas virsējo daļu ada rakstā. Motīvu sadala tā, lai pēdas virsdaļā būtu viens vesels raksta motīvs, bet tam abās pusēs – pa pusmotīvam. Pēdas apakšējo daļu ada labiski. Noraukumam vietā, kur raksts pāriet gludajā adījumā, saada divus valdziņus labiski katrā otrajā rindā, kamēr uz adatām paliek 14 + 14 + 12 + 12 valdziņi. Turpina adīt pēdas daļu 23 cm. Norauc purngalu, saadot katras adatas pēdējos divus valdziņus. Starp pirmajām divām noraukuma kārtām veido divas kārtas bez noraukuma, lai purngals norauktos apaļīgs, nevis trīsstūrveida. Kad uz adatām paliek 8 valdziņi, norauc tos ar tamboradatas vai lāpāmadatas palīdzību. Iever un nostiprina diegus.

Reklāma
Reklāma

• Zeķēm var izmantot jebkuru mežģīņraksta joslu (raportu), vienu no otras atdalot ar 2 vai 3 kreiliskiem valdziņiem, kurus darba gaitā pakāpeniski saada kopā, tā pareizi veidojot zeķes formu.

• Raksta joslas (raportu) sadala tā, lai virs pēdas veidotos viena vai divas raksta joslas, jo tad būs glītāk.

Mežģīņraksta joslas apraksts

— — I l l l l o l o Δ — — — Δ o l o l l l l l — 11

— — I l l l o l o l Δ — — — Δ l o l o l l l l — 9

— — I l l o l o l l Δ — — — Δ l l o l o l l l — 7

— — I l o l o l l l Δ — — — Δ l l l o l o l l — 5

— — I o l o l l l l Δ — — — Δ l l l l o l o l — 3

— — o l o l l l l l Δ — — — Δ l l l l l o l o — 1

24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

l – labiskais valdziņš

– – kreiliskais valdziņš

o – apmetums

Δ – trīs labiski saadīti valdziņi

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.