Foto: Evija Trifanova/LETA

Gribēja sievu stjuarti redzēt deputātes krēslā: Olaines vēlētājus uzpirka ar degvīnu un cigaretēm 1

Rīgas rajona tiesa vakar, 19.decembrī, par vēlētāju uzpirkšanu 2017. gada pašvaldību vēlēšanās trijiem Olaines novada iedzīvotājiem – Darjai Kisļickai un brāļiem Imantam un Dzintaram Zeizam – piesprieda piespiedu darbu sabiedrības labā. Imantam tika arī sods par nereģistrēta ieroča un patronu glabāšanu.

Stāsts sākās pagājušā gada maija beigās, kad 1988. gadā dzimušais, Jaunolainē dzīvojošais un par urbēju-zāģētāju strādājošais Imants nolēmis palīdzēt savai sievai Kristīnei Freimanei (1989) tikt Olaines novada deputātos. Viņa strādā par stjuarti. Līdz 3. jūnija pašvaldību vēlēšanām bija atlicis maz laika, tāpēc vajadzējis rīkoties.

Sievai nezinot (vismaz policijai to neizdevās konstatēt, un arī pati kundze to noliedz), Imants turpat Jaunolainē 31. maijā uzmeklējis Kristīnes draudzeni Darju Kisļicku, lai viņa savukārt atrod kādus, kas būtu gatavi par atlīdzību nobalsot par Kristīni un viņas sarakstu “Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK””. Atlīdzība vēlētājiem – degvīna pudele un cigarešu paciņa.

Darja sameklējusi savus paziņas Alekseju un Ruslanu, kurus abi ar Imantu aizveduši uz balsošanas iecirkni Jaunolainē. Tur iepriekšējo vēlēšanu kārtībā arī abi savaņģotie nobalsojuši. Amats bijis rokā, un abi lūguši nopirktajiem balsotājiem atrast vēl kādu, ko nopirkt. Tie atraduši Dmitriju, kurš arī tādā pašā kārtā nobalsojis.

Kā vēlāk noskaidrojās, novadā paklīdušas runas par viegli nopelnāmu šnabi un smēķiem.

2. jūnijā Darja zvanījusi Imantam, ka atradies vēl kāds balsotājs. Imants nevarējis braukt, tāpēc svarīgo uzdevumu uzticējis jaunākajam brālim autoevakuatoram Dzintaram (1990), iedodot viņam kasti ar degvīnu “Stolichnaya russian vodka” un cigaretes. Dzintars un Darja satikuši Vladislavu, kuru aizveduši uz balsošanas iecirkni Olainē.

Kad Vladislavs izpildījis pienākumu pret valsti (bez ironijas, jo izrādās, ka Vladislavs jau bija nolīgts Drošības policijas aģents) un saņēmis solīto pudeli un cigaretes, Dzintaru un Darju aizturēja Drošības policija.

Nepatikšanas trijotnei ar to nebeidzās. Degvīns “Stolichnaya russian vodka” izrādījās kontrabandas, un Dzintars par to vēlāk bija spiests samaksāt 400 eiro administratīvo sodu, savukārt viņa brāļa dzīves vietā vēl atrada nelikumīgi glabātu lielas enerģijas pneimatisko šauteni un trīs patronas.

 

Vainu atzīst un nožēlo

Visi trīs tiesā savu vainu atzina, dziļi nožēloja izdarīto, lūdza tiesu neveikt pierādījumu pārbaudi un uz tiesas sola jutās acīmredzami neomulīgi. Dzintars gan jau bijis iepriekš sodīts par zādzību. Imants arī taisnojās par trijām patronām, kas nav bijušas speciāli iegādātas, bet palikušas no laika, kad bijis mednieks, un ka vēlētājus uzpircis neapzināti.

Prokurors Jegors Čekanovskis par to gan bija izbrīnīts: kā kaut ko tādu var izdarīt neapzināti? “Bija doma, ka sieva var kļūt par deputāti. Bet manas darbības pilnīgi nepareizas. No tā tikai viss sliktāk palika,” atbildēja Imants.

Bet Darja (1991) man pēc tiesas sēdes sacīja, ka esot ļoti nobijusies par notiekošo un nekad mūžā uz neko tādu neparakstīšoties. “Ne man šnabi, ne cigaretes vajadzēja, vienkārši piekritu palīdzēt draudzenei un draugiem,” teica Darja. Tagad gan draudzība esot vējā, un viņai to nemaz vairs nevajagot. Starp citu, pati jaunā sieviete ir nepilsone un vēlēšanās nepiedalījās.

Darja vēl nosmēja, ka nopirktie vēlētāji pēc tam esot teikuši, ka nemaz neesot nobalsojuši par Kristīni un viņas sarakstu.

Prokurors nebija bargs. Viņš cerot, ka apsūdzētie novērtēs viņa pretimnākšanu – Imantam lūdza noteikt 200 piespiedu darba stundas sabiedrības labā par vēlētāju uzpirkšanu, 180 – par šauteni un 180 – par patronām, kopumā sodu noteikt, daļēji saskaitot kā 400 stundu lielu; Dzintaram un Darjai – pa 200 stundām katram. Par šādiem sodiem tiesnese Ilona Ozoliņa-Kļaviņa arī nolēma. Notiesātie spriedumu nepārsūdzēšot.

 

Kandidātei pietrūka 70 balsu

Pašai deputāta kandidātei K. Freimanei kriminālprocesā nebija nekāda statusa, kaut gan bija persona, kuras dēļ tika pārkāpts likums. Viņas rezultāts vēlēšanās arī nav anulēts. Centrālās vēlēšanu komisijas mājas lapā redzams, ka no Nacionālās apvienības (NA) saraksta Olaines novada domē ievēlēti divi, bet Kristīne sarakstā palika 7. vietā. Sākotnēji viņa sarakstā bija ar 4. kārtas numuru, bet pēc 40 plusiem un 26 svītrojumiem noslīdēja zemāk. Līdz ievēlēšanai viņa pietrūka 70 balsu. Par NA sarakstu pašvaldības vēlēšanās Olainē nobalsoja 422 vēlētāji (8%).

Aizdomās turamā statusu iepriekš esot “izbaudījis” Olaines domē no NA saraksta pirmais ievēlētais – Māris Vanags, saraksta praktiskais sastādītājs.

“Policija man pēc tam atvainojās, jo mani nebija par ko turēt aizdomās. Vienam otram no konkurentu partijām rēgojās, ka esmu iesaistīts. Savām acīm redzēju no saraksta “Gods kalpot mūsu Latvijai!” deputāta kandidāta rakstītus iesniegumus policijai. Mana vaina bija tikai tā, ka Kristīni pazinu un uzaicināju kandidēt no mūsu saraksta. Olaine nav Rīga, mums cilvēki no gaisa nekrīt, pašiem jāmeklē. Tagad būs mums mācība priekšdienām, ka ar kandidātiem rūpīgi jāstrādā, tos rūpīgi jāizraugās, jāmāca un jābrīdina nedarīt muļķības: vēlēšanu sakarā pat maza dropīte vai polša uzlikšana var beigties ar iešanu uz Drošības policiju un tiesu,” man sacīja M. Vanags.

Pēc notikušā viņš runājis ar Kristīni, kura dievojusies, ka par vīra darbībām, kurš tā ilgojies, lai viņa sieva kļūst par deputāti, neko neesot zinājusi.

Viena persona jau svītrota no Olaines saraksta pirms vēlēšanām, jo bijusi aizdomās turamā kādā kriminālprocesā. No 19 cilvēkiem, kas bijuši sarakstā, pēc tam nogrēkojies vēl viens, tiesa, jau pēc vēlēšanām, – vīrietis nejauši internetā noplūdināja video ar savu vizīti pie prostitūtas ārzemēs.

 

Saraksti jāgatavo rūpīgāk

“Šie gadījumi pierāda, ka nedrīkst tik pavirši izturēties pret deputātu kandidātiem. Jau pirms vēlēšanām, kad vienu reizi visi satikāmies, jutu, ka nav labi,” man saka Sandris Kalniņš – otrs no NA saraksta Olaines novada domē iekļuvušais. Viņš ir vienīgais no saraksta, kas ir arī partiju apvienības biedrs. “Uzskatu, ka turpmāk visiem kandidātiem jābūt apvienības biedriem,” komentē S. Kalniņš, kurš par konkrēto lietu uzzināja no manis. Bija gan dzirdējis pēc vēlēšanām nekonkrētas runas, bet uztvēris tās kā jokus.

Arī NA valdes loceklis un atbildīgais par Vidzemes vēlēšanu sarakstiem Jānis Dombrava bija dzirdējis tikai baumas, neko konkrētu: “Ļoti slikti, ka notiek balsu pirkšana. Mums pa visu Latviju bija vairāk nekā 1000 deputātu kandidātu, par katru godaprātu grūti pārliecināties. Olaines saraksts nebija labs. Arī citu novadu sarakstos bija nebiedri, bet tikai Olainē tā: no 19 kandidātiem tikai viens apvienības biedrs. Turpmāk uzstāšu, ka par deputātu kandidātiem var būt tikai apvienības biedri vai nebiedri ar stingrām biedru rekomendācijām un atbildību.”

“Ja izdzirdēšu, ka kāds apvienības biedrs iesaistīts šādā balsu pirkšanas nelietībā, viņš no apvienības izlidos kā bulta!” lakonisks bija Nacionālās apvienības priekšsēdētājs Raivis Dzintars. Par Olaines gadījumu viņš neesot zinājis.

 

Septiņi kriminālprocesi par balsu pirkšanu

Drošības policija (DP) informē, ka pērn saņēma vairāk nekā 100 signālus par iespējamiem tādiem pārkāpumiem 2017. gada 3. jūnija pašvaldību vēlēšanās, kas ir DP kompetencē. Vairākums no šiem signāliem neesot apstiprinājušies, taču septiņos gadījumos tika uzsākts kriminālprocess.

Saistītie raksti
Visos gadījumos kriminālprocess tika uzsākts par iespējamu prettiesisku vēlēšanu iznākuma ietekmēšanu, kas izpaudās kā tā sauktā balsu pirkšana.

No minētajiem sāktajiem kriminālprocesiem: Drošības policijas lietvedībā palikuši divi kriminālprocesi, kuros izmeklēšana turpinās; trīs kriminālprocesus Drošības policija izbeidza noziedzīga nodarījuma sastāva neesamības dēļ; divus procesus Drošības policija nodevusi prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Latvijā atkārtots ar Covid-19 inficēto skaita antirekords 3
3 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
“Sauca par trakiem suņiem, sita pa ugunsgrēka trauksmes pogu un pretojās,” “Depo” stāsta par agresīvo pircēju 5
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 konstatēts autobusa šoferim. Nosauc, kādos maršrutos viņš braucis
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Laikapstākļi pasliktināsies. Prognoze ceturtdienai
1 stunda
SV
Sandra Vensko
Ziņas
Sandra Vesko: Radošie cilvēki jau jūtas kā palikuši bez darba
26 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Tiek laupīta emocionālā inteliģence! Dekāns Bērziņš par attālināto mācību trūkumiem 7
5 stundas
LE
LETA
Laukos
“Pēc ilgas un smagas cīņas esam sasnieguši pagrieziena punktu!” ES dalībvalstis vienojas par reformām
5 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Ziņās pirms 100 gadiem: Krievijas gūsteknis, palkavnieka dēls Sergejs Glagoļevs izbēdzis
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Bezmaksas piedāvā apdullinošas maskas un apzog. Policija skaidro, vai tā ir taisnība
43 minūtes
AO
Andris Ozoliņš
Ziņas
Valmieriešus tagad silda meža izstrādes pārpalikumi. Kā tas ietekmēs siltumenerģijas tarifu? 1
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Mēs taču nedzīvojam kapos!” Keris par Covid-19 pārspīlējumu un mūsu veselības patiesajiem datiem 36
19 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
“Izravēts” tikai pirmās reģistrācijas nodoklis, bet kā ar pārējām aplamībām? 6
9 stundas
IE
Ināra Egle
Laukos
Pesticīdu izmantošanu lauksaimniecībā: Zaļo un zemnieku savienība ir šķelšanās priekšvakarā 10
10 stundas
SK
Skaties.lv
Kokteilis
VIDEO. Andrejs atjauno senatnīgus uzrakstus uz Rīgas ēku sienām. Kas šajos namos kādreiz atradies?
3 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Pirms 110 gadiem Rīgā atklāja divas unikālas būves
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Dita Lūriņa par stabilajām attiecībām ar vīru: “Iespējams, tas ir slinkums kaut ko mainīt…” 1
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pārsteigums! Dziedātājs Markus Riva satuvinājies ar Samantu Tīnu 1
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Viljama un Keitas apģērbā pēdējos mēnešos dominējusi viena krāsa: lūk, kāpēc! 2
4 stundas
AK
Aiva Kalve
Veselam
Ēd našķi un notievē? Tumšās šokolādes veselīgie noslēpumi
8 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Laba ģenētika, nav augstprātīga, patīk eksperimentēt! Kā Samanta trešo reizi visiem izgriež pogas
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Cepuri “Es mīlu Trampu” nēsāju visu laiku! Latvieši par priekšvēlēšanu dzīvi ASV 21
21 stundas
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Zinātniski apstiprināts D3 vitamīna līderis Latvijā
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Urzula un Severīns
4 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kautiņš “Rīgas satiksmes” autobusā! Pasažieris ar suni uzbrūk šoferim
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nekontrolējamais Covid-19: varētu ierobežot alkohola tirdzniecību un likt nēsāt maskas arī darba vietās 10
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magones vīrs Žanis nonāk konfliktā ar ierēdņiem: ” Jums ir nauda? Iedosiet man naudu?” 11
1 diena
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Sātīgs ēdiens nesteidzīgām ēdienreizēm: putra ar burkānu krēmu
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Rajecka: “Bērns ir vislielākā laime, kas sievietei vien var būt!” 6
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Begonijas ledusskapī? Jā, līdz pavasarim!
3 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Vai pareizi nolemt nerīkot 11. un 18. novembra parādes?
19 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Iepauzē, atpūties, padzer siltu tēju un paskaties kādu filmu! Horoskopi 21.oktobrim
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijas Radio korī konstatēta saslimšana ar Covid-19
16:29
SV
Sandra Vensko
Ziņas
Sandra Vesko: Radošie cilvēki jau jūtas kā palikuši bez darba
16:18
LE
LETA
Ziņas
Bezmaksas piedāvā apdullinošas maskas un apzog. Policija skaidro, vai tā ir taisnība
16:01